MIUI 12.5 obsahuje funkci, která vám zdarma rozšíří RAM

Xiaomi bez udání důvodu u svých telefonů odstranilo duležitou funkci

  • Virtuální RAM jako nová funkce smartphonů není jen marketing. Opravdu funguje
  • Xiaomi ji však nyní z některých telefonů Mi a Redmi nečekaně odstranilo
  • Nikdo netuší, co je důvodem

Po honbě za megapixely a rychlým nabíjením se před nedávnem u telefonů objevil nový fenomén. Začala se prosazovat takzvaná virtuální RAM, která umožňuje využít část vnitřního úložiště jako doplněk operační paměti. Vedle značek jako Samsung nebo Realme virtuální operační paměť přidalo do svých tabletů a smartphonů Xiaomi. Firmě stačilo vydat uživatelské prostředí MUIU 12.5, jelikož tuto funkci lze přidat jen úpravou softwaru.


Nepřehlédněte: Xiaomi 12 se jen tak nedočkáte. Česká premiéra nabere zpoždění


Jak to virtuální paměť funguje?

Princip funkce obecně nazvané Dynamic RAM Expansion (Xiaomi ji nazývá Memory Extension) je jednoduchý. Když se fyzická operační paměť zaplní, začne systém přesouvat aplikace běžící na pozadí do virtuální RAM. Samozřejmě se rychlost úložiště nemůže rovnat rychlosti RAM, ale to zde nehraje žádnou roli. Virtuální RAM totiž slouží jen jako pouhá rezerva pro stávající RAM.

MIUI 12.5 obsahuje funkci, která vám zdarma rozšíří RAM
MIUI 12.5 obsahuje funkci, která vám zdarma rozšíří RAM. (Zdroj: FONETECH.CZ)

Celé je to o tom, aby nemusel systém na pozadí ukončovat více aplikací, než je nutné a aby aplikace, které uživatel používá nejčastěji, byly neustále připraveny ke spuštění a hned se načetly. Telefony Xiaomi mohou rozšířením teoreticky navýšit kapacitu RAM až o 3 GB. To znamená, že průměrný 4GB smartphone by získal až 7 GB RAM.

Výkon zadarmo? Xiaomi funkci odstranilo

U Xiaomi tuto funkci podporují asi dvě desítky telefonů s nadstabvou MIUI 12.5. Tedy podporovaly, abychom byli přesní. Dobře informovaný twitterový účet @Xiaomiui totiž nyní přišel se zjištěním, že Xiaomi u některých telefonů, jako třeba Mi 11 Ultra či Redmi K40, Memory Extension potají odstranilo. Stalo se tak s příchodem operačního systému Android 12 a nadstavby MIUI 13. Prozatím netušíme, co výrobce k tomuto kroku vedlo, ani jestli funkci do telefonů s další aktualizací znovu navrátí.

Zdroj hlavní článkové fotografie: FONETECH.CZ

Total
0
Shares
4 komentářů
  1. Hm, virtuální paměť jsem na novém redmi cvičně vypnul a rozdíl viditelný laickým okem veskrze žádný.
    Užitečnost vidím jen v šetření interní paměti skrz životnost. Znám to z flešek. Jejich přepisování dokolečka dokola jim moc nesvědčí. RAM paměť vydrží rozhodně víc. Takže “oni” asi ví proč to vypnuli

  2. Tak jednak opakované přepisování interní paměti hrozně ničí, RAM vydrží víc. A přeci jen je to dost solidní zpomalovač. K čemu víc RAM, když bude pomalá?

  3. MUIU 😀
    Každopádně mám verzi MIUI 12.5.7 a tuto možnost tam stále mám.

  4. Možnosti jsou čtyři.
    1) memleak incident…zjistilo se, že do úložiště kde je pamět uskladněna, se dá nějak přistoupit a přečíst ji. Tzv. je možné jinou aplikací vytáhnout nezabezpečené data.
    2) viz bod.1 zjistilo se, že tam jde i něco přepsat a tím kompromitovat a podvrhnout data, případně škodlivý kód…
    3) google v androidu 12 vydal nové podmínky, které tato funkce nesplňuje a nemohly by tak produkty xiaomi/miui být certifikovány
    4) funkce ničí interní úložiště a to hodně, protože vyžaduje moc zápisů
    ….
    Jinak k myšlence, že to je k ničemu se nepřikláním, jsou tam odložené paměťové bloky spuštěných, ale nepoužívaných aplikací, čili idle věci, které spí a nemění se, dokud je uživatel znovu neaktivuje. Je to takový sleep pro aplikace, než by se spouštěla a inicializovala aplikace od nuly, tak se vezme obsah odložené RAM na disku a vrátí se zpět do RAM do stavu v jakém byla sleepnuta.

Comments are closed.