Windows 12

Windows je zpět v Rusku! Microsoft vyměkl a znovu povoluje i systémové aktualizace

  • Microsoft sankce proti Rusku dodržuje tak napůl
  • Rusové mohou opět stahovat systém Windows

Americký softwarový koncern začátkem března oznámil, že pozastavuje prodej nových produktů a služeb v Rusku. Připojil se tak k ostatním západním firmám, které se distancují od Moskvy po útoku na Ukrajinu. Microsoft v zemi přestal prodávat Windows a další produkty a také začal blokovat aktualizace svých programů.

Ale jak se nyní překvapivě ukazuje, v úsilí ignorovat ruský trh už nepokračuje tak důsledně, jako dřív. Ruské noviny Izvestija zjistily, že Rusové mohou systém znovu stahovat z oficiálních stránek a opět také začala fungovat služba Windows Update.


Nepřehlédněte: Moskvič vstane z mrtvých. Rusko obnoví výrobu legendárních aut pro soudruhy


Windows se vrací do Ruska

„Stránka pro stažení operačního systému v Rusku znovu funguje. Pravděpodobně se jedná o úpravu politiky společnosti (Microsoft) vůči ruským uživatelům, kteří si Windows již zakoupili,“ uvádí IT expert Dmitrij Bevza. Redaktorovi Izvestija se podařilo stáhnout operační systém hned na dvou počítačích. Zjistil, že obyvatelům Ruska je k dispozici instalační asistent pro Windows a také obraz samotného operačního systému (ISO) pro vypálení na DVD nebo USB.

Zmírnění omezení ze strany Microsoftu je bezesporu dobrou zprávou pro ty, kteří pro stažení Windows museli využívat cestičky přes warez a torrenty. Takové verze jsou obvykle nezabezpečené a mohou obsahovat například viry vložené přímo do obrazu operačního systému.

Windows 11
Zdroj: Windows / Unsplash

Licenční klíče lidé seženou z Kazachstánu

Co však Rusům stále chybí, tak to jsou oficiální licenční klíče generované systémy Microsoftu. Lidé si je musí nadále obstarávat od třetích stran (často se prodávají na AliExpressu) nebo z jiných trhů. „Ruština se používá nejen v Ruské federaci, ale i v dalších zemích, například v Kazachstánu. Proto bylo mnoho krabicových verzí a klíčů k Windows, které se nyní prodávají v ruských obchodech, dovezeno právě odtud. Nejedná se o firemní software, takže jej mohou používat jednotlivci,“ řekl Eldar Murtazin, analytik společnosti Mobile Research Group. „Microsoft nechce ztratit ruský trh, který pro něj byl velmi důležitý,“ dodal.

Ruští experti varují, že pokud se Microsoft do Ruské federace oficiálně nevrátí, mohou v budoucnu nastat problémy s používáním a instalací nových verzí systému Windows. I když si software stáhnete z oficiálních webových stránek, nikde není zaručeno, že společnost na dálku nezakáže jeho aktivaci, obávají se.

Zdroj náhledové fotografie: Windows / Unsplash, zdroj: Izvestija

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Pragmatický přístup, stejně jako uživatelé sedmiček mají dodnes možnost bezplatného upgradu, protože takto neaktuální stroje i ty z warezových zdrojů jsou nebezpečné pro všechny ostatní uživatele, snadněji z nich vznikají botnety atd.

Comments are closed.