Moskvič, auto

Moskvič vstane z mrtvých. Rusko obnoví výrobu legendárních aut pro soudruhy

  • Automobilka Moskvič znovu ožije
  • Ještě letos vyrobí 600 vozů

Rusko už naplno pociťuje odliv evropských automobilek, a tak zemi nezbývá nic jiného než obnovit výrobu automobilů značky Moskvič ze sovětské éry. První vozy začnou z výrobních linek sjíždět už během několika příštích dnů, uvádí moskevský starosta Sergej Sobjanin.


Nepřehlédněte: Ukrajina dostane robotické nano drony Black Hornet. Létají potichu a nepřítele vidí i ve tmě


Moskvič se vrací

O obnovení značky Moskvič se poprvé spekulovalo již na jaře, ale teprve až nyní je to hotová věc. Rusové sebevědomě tvrdí, že továrna bude vyrábět ta nejmodernější vozidla.

V nabídce by se měl objevit sedan a čtyři crossovery (jak už název napovídá, ty budou určeny primárně do neupraveného terénu). Do konce roku má být vyrobeno 600 vozů s třetinovým zastoupením elektromobilů. Kapacita fabriky pro následující rok je nastavena na 50 000 vozů.

Moskvič, auto
Zdroj: hhorakova / Pixabay

Oživení automobilové značky Moskvič inicioval odchod Renaultu z ruského automobilového trhu kvůli ruské invazi na Ukrajinu. Podíl v moskevské továrně francouzská automobilka v průběhu března prodala městu Moskva.

Značka Moskvič, která je mimo území bývalého Sovětského svazu a jeho satelitních zemí jen málo známá, byla založena kolem roku 1930 a fungovala až do roku 1991. Vozidla se prodávala i v bývalém Československu.

Vzorem auta z Číny

Nejprodávanější automobily v Rusku jsou dlouhodobě ty od čínských značek. Podle údajů ruské analytické agentury Autostat byly v září čtyři z deseti nejprodávanějších vozidel v Rusku čínské výroby. Za zmínku stojí, že nabídka značky Moskvič má vycházet z modelů čínského JAC.

Zdroj náhledové fotografie: ksp clip / Unsplash, zdroj: GizChina

Total
0
Shares
9 komentářů
  1. Dobrý den. Píšete o moskviči s fotku máte Izh a Lada🤣

    1. Trabant byl také levný. Že by ho začali také vyrábět? Nakonec ho dělali ruští kámoši komouši z NDR.

  2. Tak doufám, že to bude poctivá práce jako dřív, a né uplácanej křáp s okapový roury za nesmyslné peníze.😁

  3. Obnovit výrobu automobilů značky Moskvič ze sovětské éry? Tak to asi nebude. Že použijí název, značku Moskvič, to je věcí obchodní strategie, ale mají to být moderní auta podle současných trendů ve spolupráci s Čínou, když jiné země nemohou nebo kvůli embargu nesmějí participoval na auto byznysu.

  4. Tak docela dost dobře nepobírám, proč nazýváte Moskvič autem pro soudruhy ? To snad byla pro špičku Čajka nebo pro menší bolševiky Volha. Moskvič neboli Stalinovy saně byl určen pro širokou veřejnost a byl docela hojně rozšířšn i u nás.

  5. Už vidím papalaše z Kremlu jak jezdi hrdinně v leninovich sanich

Comments are closed.