Black Hornet

Ukrajina dostane robotické nano drony Black Hornet. Létají potichu a nepřítele vidí i ve tmě

  • Británie dodá Ukrajině průzkumné drony Black Hornet
  • Tyto bezpilotní letouny vynikají tím, že jsou velmi malé

Po stažení z města Cherson se zdálo, že ruské vojáky na Ukrajině nemůže potkat nic horšího. Může! Britská vláda oznámila, že ukrajinské armádě posílá 850 miniaturních průzkumných dronů Black Hornet.


Nepřehlédněte: Hvězdné války realitou. Britové otestovali Dračí oheň, výkonné laserové dělo předčilo veškerá očekávání


Drony Black Hornet

Tyto bezpilotní letouny vynikají tím, že jsou velmi malé. Díky tomu je obtížné je odhalit a zaměřit. Vází jen 33 gramů, tedy méně než jeden rohlík. Ovládají se pomocí iPadu nebo chytrého telefonu a mohou se bez problémů dostat i do těžce přístupných míst, třeba i do budov otevřenými okny, kde ukrajinským vojákům natočí HD záběry nepřátelských pozic. Bezpilotní letouny nejsou levné, ale nabízejí armádě výkonný „situační přehled“, aniž by musela do akce posílat vojáky.

Drony jsou prakticky neslyšitelné díky minimálnímu hluku rotorů a je téměř nemožné je spatřit pouhým okem, podobají se motýlům a ptákům. Mají dokonce i funkci autopilota a noční vidění, což z nich činí dokonalý nástroj pro špionáž.

Paprsek smrti trefí objekt velikosti minci

U malých dronů, jako jsou tyto, je však nutné počítat s určitým omezením. Black Hornet potřebuje, aby se operátor při jeho pilotování nacházel ve vzdálenosti menší než dva kilometry, což znamená, že je stále vystaven riziku odhalení nepřátelskou armádou. Další komplikace pak spočívá v tom, že neunese žádnou výpočetní sílu, žádné senzory, maximálně jednoduchou kamerku.

Drony se v posledních letech staly takovou vojenskou hrozbou, že britská armáda začala nedávno testovat Dračí oheň, výkonné laserové dělo, které dokáže sestřelit bezpilotní letouny z oblohy až na vzdálenost několika kilometrů. Britský kanón DragonFire je natolik přesný, že mu nedělá problém zasáhnout cíl o velikosti mince pohybující se rychlostí zvuku.

Zdroj náhledové fotografie: Se souhlasem Teledyne FLIR, zdroj: The Sun

Total
0
Shares
2 komentářů
  1. krucipísek co je to za reportéry co píšou ty nesmysly kolik ti pitomci odlítali s dronama a jak to jsou tak pitomí že neznají ani základní fyzikální zákony to je holt tím nedostatečným vzděláním

  2. revoluce nastala a jestlinebude technika zneužita rusko jako takový končí!

Comments are closed.