Kalina, laser

Hvězdné války realitou. Britové otestovali Dračí oheň, výkonné laserové dělo předčilo veškerá očekávání

  • Vrchol vojenské techniky?
  • Velká Británie testuje energetickou zbraň

Vývoj jde stále dopředu a laserové zbraně se stávají vítanou součástí vojenského arzenálu. Britský kanón DragonFire, které vypadá jako z filmu Hvězdné války, vypálil na testovací dron ze vzdálenosti několika kilometrů a bez problémů ho zničil. Podle expertů může způsobit revoluci ve válkách, protože nepotřebuje žádnou munici. „Neviditelný paprsek laseru o výkonu 50 kW dokáže zasáhnout cíl o velikosti mince, který se pohybuje rychlostí světla,“ napsal server The Sun.


Nepřehlédněte: Rusko staví novou superzbraň. Laserový kanón Kalina oslepí a zničí nepřátelské satelity


Paprsek smrti trefí objekt velikosti minci

Projekt DragonFire se datuje do roku 2017, kdy britské ministerstvo obrany zadalo seskupení DragonFire Consortium výrobu prototypu nové laserové zbraně. Projekt v hodnotě 100 milionů liber má ukázat, zda tato technika může zvýšit bojeschopnost britské armády. Teoreticky by laserové dělo mělo být schopné sestřelovat bezpilotní letadla, hypersonické rakety, miny či minometné granáty.

První zkouška vysokoenergetického LDEW (Long-range laser directed energy weapon) proběhla v prostoru vědeckého areálu Porton Down v jihoanglickém hrabství Wiltshire, nedaleko slavného Stonehenge. Měla dokázat, jestli je taková zbraň v bojovém nasazení opravdu praktická a účinná.

Laserové dělo zlikviduje dron, letadlo i raketu

Zkoušky na cíl probíhaly až na vzdálenost 3,5 kilometru, ale maximální dosah laseru je přísně tajný. Zbraň byla umístěna na kopci a v rámci bezpečnostních opatření se střílelo dolů do údolí.

Ben Maddison z Laboratoře obranné vědy a techniky uvedl, že úspěšný test prokázal, že Británie překonala technologické překážky vývoje domácích vysokoenergetických laserových zbraní. „Jednu z největších výzev představovalo navrhnout systém tak, aniž by se při činnosti sám spálil,“ dodal.

Británie není jedinou zemí, která se vývoji laserových zbraní dlouhodobě věnuje. Například americká armáda testuje laserovou techniku již desítky let, ale technické překážky zatím podle všeho neumožnily její použití na bitevním poli. Americké válečné námořnictvo však již vyzkoušelo v roce 2014 v Perském zálivu laserový systém zvaný Laws, který z paluby vojenské lodě Ponce zasáhl malé plavidlo a malé bezpilotní letadlo.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: The Sun

Total
0
Shares
3 komentářů
  1. Velikosti mince letící rychlosti světla?To nás máte za blbce?Jak můžu trefit něco co přiletí dřív než to uvidím 🤣

  2. Stačí se inspirovat teplnou sluneční pecí.Jinak si to nedovedu představit.
    Otázka je zrcadel zřejmě leštěný titan na nejlepší ůrovní, s tím že střed kde se soustředí paprsek bude z leštěného wolframu dobře a vhodně technicky uzpusobeným.
    Na řízení výkonu stačí naklápět pod malým ůhlem zrcadla z titanu.
    Namísto wolframu by šel použít hliník ale zařízení by bylo větší aby se rozptýlila plocha dopadu tepelné energie ale šlo by to a vyšlo by to levněji a jednoduší.

  3. Oslavný článek, ale žádné bližší informace (nevím, jestli jsou ve videu, nekoukal jsem. Ale nejspíš ne, to by se tu rozepisovali, nebo nejsou nic moc) jako je rychlost palby – tedy za jak dlouho je zbraň schopná dalšího výstřelu, jaká je životnost (dozvěděli jsme se, že se po prvním výstřelu nezničí), maximální výkon – jak velký cíl zbraň sestřelí – obvykle laser musel být zaměřen na cíl několik sekund, než dojde k poškození, neříkejte, že potřebný výkon přenese ve zlomku sekundy. Jaká je celková velikost a hmotnost zbraně – zda umožňuje montáž na tank, loď… Prostě nic, jen juchů, máme zbraň…. :-/

Comments are closed.