Kalina, laser

Rusko staví novou superzbraň. Laserový kanón Kalina oslepí a zničí nepřátelské satelity

  • Moskva buduje pokročilý laserový systém Kalina
  • Žádná družice před ním nebude v bezpečí

Rusové budují na Kavkazu velmi výkonný laserový kanón, který bude mít jediný úkol – oslepit a zničit nepřátelské satelity. Přísně utajovaný vojenský projekt Kalina nemá v celém světě obdoby.


Nepřehlédněte: Hackeři z Anonymous se zmocnili důležité ruské továrny. Teď patří nám, vzkazují


Laserová Kalina

Rusko posiluje své protisatelitní schopnosti, protože si jeho armádní činitelé uvědomují, že se vesmír v budoucnu stane pro plánování vojenských operací naprosto klíčový. Moskva proto v současné době buduje pokročilý laserový systém Kalina určený k oslepování a ničení nepřátelských satelitů, píše The Space.

Kalina je součástí vesmírného pozorovacího komplexu Krona ruského ministerstva obrany, který se nachází několik kilometrů západně od vesnice Zelenčukskaja, místa dobře známého v astronomické komunitě. V jeho bezprostřední blízkosti se nachází astrofyzikální observatoř Ruské akademie věd (v níž je umístěn šestimetrový dalekohled BTA) i radioteleskop RATAN-600.

Oslepí a zničí

Myšlenka na vybudování mocné laserové zbraně se v hlavách ruských vědců zrodila už v polovině 70. let, pracovat na systému se ale začalo o mnoho let později, až v roce 2011. Ačkoli je vývoj kanónu držen pod pokličkou (jedná se o přísně tajný projekt), jeho realizaci prozradily dokumenty ruských průmyslových dodavatelů a také veřejně dostupné satelitní snímky.

Jedinečná zbraň

Z dostupných informací vyplývá, že zařízení využívá samostatný sledovací systém s adaptivní optikou, který mu pomáhá překonat rušivý vliv atmosféry. Samotný systém má být natolik přesný, že je schopný zacílit přímo na optiku na cílovém objektu (satelitu) a pomocí silných laserových pulzů ji natrvalo poškodit, případně zcela zničit. Tím se Kalina odlišuje od ostatních laserů známých jako „oslňovače“, které se zaměřují pouze na dočasné oslepení (oslnění) optiky družic.

Před dvěma lety přišli Američané s obviněním, že Rusko uskutečnilo ve vesmíru zkoušku protidružicové zbraně. Podle Američanů se z útrob ruského satelitu Kosmos 2543 uvolnilo nemánevrující těleso rychlostí 700 km/h. K oddělení došlo ve chvíli, kdy Kosmos 2543 míjel jiný ruský satelit. Rusové obvinění odmítli a uvedli, že pouze kontrolovali své vlastní družice. Kalina tak nejspíš nebude jedinou výkonnou laserovou zbraní, na které Rusové pracují.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: The Space, The SpaceReview

Total
0
Shares
3 komentářů
  1. Jedno ruské přísloví říká: RUSKO MŮŽEŠ MILOVAT, NENÁVIDĚT, ALE NIKDY POCHOPIT. Sice nevím jak, ale nejlepší by bylo eliminovat jejich zvrácenou touhu po moci, nadřazenosti a nezničitelnosti, a na víc jim hodně přilepšit ROZUM!!! To jejich SAMODĚRŽAVÍ je asi nezničitelné ….

  2. Furt jenom zbraně, Kdyby se zaměřili na cokoliv jiného, třeba laserový operační přístroj, nebo cokoliv prinosneho pro lidstvo. To ne rašisti maji v hlavach jen niceni a proto je cely svet nenavidi.

Comments are closed.