NASA, Měsíc

Úžasná fotka odvrácené strany Měsíce. NASA přelstila tmu a rozzářila kráter, který nespatřil denní světlo po miliardy let

  • Vědci ukázali další unikátní fotografii
  • Zachycuje kráter Shackleton na Měsíci

Speciální aparát ShadowCam zkonstruovaný vědci americké NASA odeslal na Zemi snímek, který zachycuje odvrácenou stranu Měsíce, jak ji lidstvo ještě nikdy nevidělo.


Nepřehlédněte: Telefony s Androidem napadá nebezpečný virus, varují bezpečnostní experti. Jak se bránit?


NASA zveřejnila fotografii s ohromujícími detaily

Jedinečný snímek, který vznikl spojením fotografií ze dvou různých aparátů, zachytil kráter na Měsíci, který nespatřil denní světlo po miliardy let. Starobylý bod, známý jako Shackleton, se nachází v hornaté části měsíčního jižního pólu, kde jsou kvůli sklonu Měsíce slunečním světlem osvětleny pouze nejvyšší hřebeny a vrcholy.

„Zbytek oblasti je převážně ve stínu, což vytváří ‚studené pasti‘, kde se voda nebo led mohou potenciálně skrývat před Sluncem… a před zvědavýma očima astronomů,“ píše server Science Alert. Jedná se o neprobádaný svět, o kterém se odborníci zoufale snaží dozvědět více, zejména proto, že se zdá být vhodným místem pro existenci vody v podobě ledu.

V temném středu kráteru Shackleton panují extrémně nízké teploty, zhruba kolem -173 °C. Pokud se v této oblasti nacházela vodní pára z dávného pádu komety, je nyní zmrzlá, pravděpodobně pod povrchem.

Čínská vláda plánuje v roce 2026 vyslat ke kráteru miniaturní sondu, která by zde provedla vrty a hledala důkazy o přítomnosti vodního ledu. Do té doby se NASA musí spolehnout na supermoderní „noktovizi“, s jejíž pomocí nahlíží do věčné tmy.

Shackleton
Zdroj: NASA

Kamera vidí v totální tmě

Přístroj ShadowCam nese na palubě lunární sonda Korea Pathfinder Lunar Orbiter (KPLO), známá také jako Danuri, kterou postavil Korejský výzkumný ústav pro letectví a kosmonautiku (KARI). Družice od listopadu loňského roku pracuje v průměrné výšce 100 kilometrů nad povrchem Měsíce.

Aparát ShadowCam je více než 200krát citlivější na světlo ve stinných oblastech Měsíce než jiné lunární kamery. Temný povrch snímá tak, že spoléhá na „zemský svit“, odraz světla z naší planety, který osvětluje Měsíc. Kamera také využívá odrazu slunečního světla od hor a hřebenů. To však někdy vede k přesvícení fotografií.

NASA proto fotku pořízenou ShadowCam zkombinovala se snímkem ze sondy Danuri na oběžné dráze. Kráter Shackleton, neustále zahalený ve tmě, díky tomu můžeme vidět v detailech jako nikdy předtím.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Science Alert, The Space, NASA

Total
0
Shares
3 komentářů
  1. Kdo tvrdí, že ten krater neviděl denní světlo po miliardy let? Co je to za blbost? Mate pocit, že na odvrácenou stranu měsíce nesvítí slunce, jen proto, že není vidět ze Země?

    1. Přečtěte si to pořádně – je to na pólu, kam se kvůli naklonění Měsíce světlo těžko dostane.

      1. Stejně jako na Zemi není na Měsíci žádné místo, kam by nikdy nedopadlo Světlo od slunce.

Comments are closed.