Překvapený muž, telefon

Telefony s Androidem napadá nebezpečný virus, varují bezpečnostní experti. Jak se bránit?

  • Hiddad nepřestává strašit
  • Stojí za každým třetím útokem na mobily

Operačním systémem Android se nadále šíří nebezpečný malware Hiddad. Virus terorizoval mobilní zařízení s Androidem již v loňském roce, ale letos v lednu se po něm slehla zem. Na síle začal opět nabírat v závěru prázdnin , kdy útočil na každý třetí smartphone. Vyplývá to ze statistiky bezpečnostní společnosti ESET.


Nepřehlédněte: NASA se dme pýchou: Rover Curiosity na Marsu po třech neúspěšných pokusech zdolal strmou horu


Na tyto tři viry pozor

Útočníci k šíření trojského koně Hiddad využívají nadále falešné verze mobilních her, které napodobují populární hru Minecraft, ať už se jedná o tituly s jiným jménem, ale stejným principem hry, anebo o zcela jiné hry, které využívají jen fotky s ukázkami Minecraftu. V srpnu se jednalo například o falešnou verzi hry Craft Rain Fun Castle.

Škodlivý kód se šířil také prostřednictvím upravené verze hry LIMBO, a to konkrétně adware Andreed. Ten se dále objevil i v upravené verzi webového prohlížeče Google Chrome. Adware jako typ kybernetického rizika zobrazuje množství agresivních reklamních oken, má negativní vliv na výkon a výdrž zařízení a v konečném důsledku může uživateli zobrazit odkaz na nebezpečné webové stránky.

V posledních měsících mohou uživatelé v Česku narazit také na malware Spy.SpinOk, který má funkce spywaru. V srpnu se nejvíce šířil prostřednictvím her Tower Raider: FAST & FUN APP nebo Emoji Blox.

Telefon, akce
Zdroj: Pexels / Pixabay

Jak se bránit?

Na kybernetické hrozby pro platformu Android narazí čeští uživatelé nejčastěji právě ve falešných verzích populárních aplikací. Společným znakem hrozeb pro tento operační systém je také to, že nebezpečné aplikace si uživatelé většinou stáhnou sami a dobrovolně.

Největším rizikem jsou pro uživatele různá internetová úložiště a neoficiální obchody třetích stran. Neznamená to, že ani v oficiálních obchodech, jako je Google Play, nenarazíte na škodlivou aplikaci, ale máte v jeho případě větší jistotu, že ji jeho bezpečnostní týmy včas odhalí, odstraní a uživatelé budou informováni.

Bránit se proti virům se mohou uživatelé tedy relativně snadno. Stačí jen nestahovat aplikace z neznámých a pochybných zdrojů.

Zdroj náhledové fotografie: Freepik / Freepik, zdroj: ESET

Total
0
Shares