Instagram

Teenagerům v Rusku zůstaly oči pro pláč. V zemi přestal fungovat Instagram

  • Sociální síť Instagram je ode dneška v Rusku nedostupná
  • Vypnul ji tamní cenzurní úřad Roskomnadzor
  • Uživatele vyzval, aby přešli na ruskou alternativu

Rusko od dnešní půlnoci zablokovalo sociální síť Instagram, oznámil to cenzurní úřad Roskomnadzor. Mezi mladými lidmi populární platformu Moskva obvinila z cenzury a porušování práv ruských občanů.


Nepřehlédněte: Loni to byl v Česku prodejní hit. Teď tohle levné Xiaomi dostává nadstavbu MIUI 13


Roskomnadzor utahuje šrouby

Aplikace a sociální síť Instagram již pro uživatele v Rusku není dostupná. K zablokování služby došlo poté, co Moskva minulý týden obvinila společnost Meta, že na svých platformách umožňuje publikovat výzvy k páchání násilí vůči ruským občanům.

Uživatelé Instagramu v Rusku byli o víkendu upozorněni e-mailem od Roskomnadzoru, že služba bude ukončena v neděli o půlnoci. Ruský státní cenzor je rovněž vyzval, aby si z Instagramu stáhli všechny své fotografie a videa a navrhl, aby přešli na ruské internetové platformy.

Instagram má v Rusku 80 milionů uživatelů a většina z nich omezení obrečela. Mnoho z nich přejde zřejmě na aplikaci VK (VKontakte), považovanou za ruský ekvivalent Facebooku a platformu Telegram, kterou se Moskva před několika lety snažila zablokovat, ale nakonec se jí to nepodařilo.

Přes VPN funguje jako dřív

Omezení ruského státu mohou uživatelé Instagramu, ale i dalších zablokovaných sociálních sítí jako je Facebook, Twitter nebo YouTube, snadno obejít. Stačí, když si do svého telefonu stáhnou VPN, tedy službu poskytující internetové připojení přes virtuální privátní síť, která aplikace spustí jako obvykle.

Mnoho VPN aplikací (včetně těch zdarma) se nachází v obchodech Google Play a App Store, které v Rusku nadále fungují. Stahovat VPN klienty  lze i z neoficiálních zdrojů, kam se řadí třeba APK Pure. Vhodnou alternativou pro Rusy může být i Amazon App Store.

Zdroj náhledové fotografie: Solen Feyissa, Unsplash

Total
1
Shares
2 komentářů
  1. Měli by to těm dutým ruským lebením rozdávat zdarma aby měli možnost zjistit co se na Ukrajině doopravdy děje a za jakou cenu postupují jejich vojska vítězně vpřed.

  2. To je úder! Teďka děti půjdou po Putinovi. Tak se válčí!

Comments are closed.