Instagram

Rusko zablokuje přístup na Instagram. Roskomnadzor už dříve zaklekl na Facebook a Twitter

  • Rusko zablokovalo Facebook, Twitter i YouTube. Chce bránit informacím o válce
  • Brzy obyvatelům omezí i přístup k Instagramu 

Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor před týdnem zablokoval přístup k sociálním sítím Facebook a Twitter. Stejný osud brzy potká i populární Instagram. Upozornil na to twitterový účet Nexta.


Nepřehlédněte: Přestaňte ruské weby chránit před útoky hackerů, vyzvala Ukrajina Američany. Ti odmítli


Facebook, Twitter a brzy i Instagram

Ruské úřady od začátku invaze ruských vojsk na Ukrajinu z 24. února zesílily tlak na nezávislá média a na velké sociální sítě. Roskomnadzor zablokoval sociální sítě Facebook a Twitter, ruskojazyčnou stanici BBC News, informační portál Meduza, rádio Svobodná Evropa/Rádiu Svoboda (RFE/RL) nebo stanici Hlas Ameriky.

Hněvu tiskového dozoru neuniklo ani liberální rádio Echo Moskvy a internetová televize Dožď. Obě média musela v Rusku skončit, protože údajně uveřejnila „materiály s výzvami k extremistickým aktivitám a lživé zprávy o postupu ruské armády“.

Brzy Rusové přijdou i o populární službu Instagram. Dle twitterového účtu Nexta se generální prokurátor Ruské federace obrátil na Roskomnadzor s žádostí, aby v zemi omezil přístup občanů na tuto sociální službu.

Cenzore, trhni si! Anonymous zveřejnili data nepopulárního ruského úřadu Roskomnadzor

Miliony Rusů stahují VPN aplikace

I přes blokaci lidé v Rusku přístup k Twitteru, Facebooku nebo chatovacímu klientovi Messenger zcela neztratili. Blokádu lze totiž obejít například pomocí VPN, tedy služby poskytující internetové připojení přes virtuální privátní síť, která aplikace spustí jako obvykle.

Podle serveru Appfigures stahují ruští uživatelé VPN aplikace z mobilních obchodů App Store a Google Play jako o život. Jen k 1. březnu nejoblíbenější VPN klienti v Rusku zaznamenaly nárůst stahování o více než 1 200 procent.

Zdroj náhledové fotografie: Solen Feyissa / Unsplash

Total
0
Shares