Starlink

Sestřelit satelity Starlink Elona Muska nad Ukrajinou? Rusko vyhrožovalo na půdě OSN

  • Rusové přemýšlejí o sestřelení satelitů Starlink Elona Muska
  • Během jednání v OSN bylo nezvykle rušno a pořádně napjatá atmosféra

Už to zaznělo jednou a teď je to tady znovu. Rusko opět vyhrožuje sestřelením Muskových satelitů Starlink v souvislosti s vyostřením situace na Ukrajině.


Nepřehlédněte: Šílený vynálezce strčil Muskovu firmu SpaceX do kapsy. Postavil raketu, která umí sama přistát


Fungující internet nemá jen přznivce

Pamatujete si na začátek dubna, kdy v internetovém prostoru vyvolalo pozdvižení prohlášení bývalého ruského prezidenta Dmitrije Medveděva, který na sociální síti Telegram uvedl, že nápad zničit satelity Starlink považuje za zajímavý a originální? Tak nyní to tu máme v bledě modrém.

Ruský delegát na jednání v OSN varoval, že satelity by se mohly stát legitimním cílem. Konstantin Voroncov měl na uzavřeném jednání prohlásit, že „kvazicivilní infrastruktura“ by mohla být cílem „odvetných opatření“ ruské armády.

„Rusko by rádo zdůraznilo mimořádně nebezpečný trend, který přesahuje rámec neškodného využívání kosmických technologií a který se projevil během událostí na Ukrajině. Totiž, že Spojené státy a jejich spojenci využívají prvky civilní (včetně komerční) infrastruktury ve vesmíru pro vojenské účely,“ řekl v OSN.

Ruský zástupce během své řeči sice Starlink přímo nezmínil, ale jde o hlavní civilní vesmírnou infrastrukturu, kterou Ukrajina v konfliktu využívá.

Elon Musk
Zdroj: Tumisu / Pixabay

Připomeňme, že Elon Musk nechal na Ukrajinu poslat více než 10 000 terminálů Starlink, které neslouží jen pro běžné připojení populace, ale mají své pevné místo hlavně ve zdravotnictví (internet využívají stovky nemocnic a klinik, hasiči a záchranářů) a armádě.

Ukrajinci internet užívají k zasílání emailů, či navigaci, ale zároveň také zjistili, jak jej využít k efektivnímu boji. Satelity používají k chirurgicky přesným útokům dronů. Ke koordinaci vojsk přitom slouží speciálně navržená aplikace, která funguje podobně jako systém taxikářské firmy Uber.

První místopředseda ukrajinské vlády a ministr pro digitální transformaci Mykhailo Fedorov začátkem května uvedl: „Hrubá data o využití Starlinku: kolem 150 tisíc aktivních uživatelů za den. To je zásadní podpora ukrajinské infrastruktury a obnovu zničených území. Ukrajina zůstane připojená, ať se děje cokoliv.“

Americký miliardář Elon Musk dříve prozradil, že se ruští hackeři pokusili internetového systému zmocnit. Ten však pokusům o ovládnutí a rušení signálu odolal. Teď Rusové možná k jeho zničení nasadí větší kalibr…

Zdroj náhledové fotografie: FONETECH.CZ, zdroj: Daily Star

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Rusové vyhrožují už i na půdě OSN? Je s podivem, že jsou ještě členy Rady bezpečnosti
    OSN.

Comments are closed.