SpaceX, Falcon 9

Šílený vynálezce strčil Muskovu firmu SpaceX do kapsy. Postavil raketu, která umí sama přistát

  • Mladíkovi se podařilo postavit funkční model rakety Falcon 9
  • Umí s ní přistát bez poškození podobně jako společnost SpaceX

Američan Joe Barnard dokončil svůj životní projekt. Velký příznivec společnosti SpaceX Elona Muska postavil vlastní opakovaně použitelnou raketu, která bezpečně vzlétne a znovu přistane. Trvalo mu to sedm let, ale nakonec to dokázal.


Nepřehlédněte: Na louku farmářů v Austrálii dopadly trosky vesmírné lodě americké SpaceX. Tvrdí, že je prodají na Ebay a vydělají miliony


Postavil raketu, která sama přistane

Joe Barnard se nikdy netajil obdivem k práci Elona Muska a jeho společnosti SpaceX. Ta k vynášení satelitů na oběžnou dráhu Země používá raketu Falcon 9, což je první kosmická raketa, u které byl zrealizován koncept znovu použitelnosti prvního stupně. Barnard byl videi ukazujícími návrat rakety z vesmíru fascinován natolik, až se rozhodl, že si postaví vlastní raketu podobnou té, kterou používá SpaceX.

Po sedmi letech napodobil SpaceX

Na projektu pracoval od roku 2015, ale úspěch se dostavil až po sedmi letech náročného vývoje. Barnard říká, že se za tu dobu hodně naučil a investice do vývoje rakety, kterou učinil v rámci svého startupu Barnard Propulsion Systems (BPS), považuje za nejlépe vynaložené peníze.

Na svém youtube kanálu teď Joe se svými příznivci sdílel video, které rekapituluje to nejdůležitější: návrh samotné rakety, nesčetné havárie i první úspěšné přistání. A soudě dle komentářů jsou lidé jeho projektem ohromeni. Jeden z nich např. napsal: „Tohle je doslova raketová věda chlapi. Je to úžasné! Ukazuje se, že můžete dosáhnout čehokoliv, pokud do toho dáte své srdce a duši.“

Nepřímo mu pomáhají i Češi

Opakovaně použitelné rakety vyráběné předními společnostmi jako SpaceX a Blue Origin hrají klíčovou roli v současných vesmírných závodech, protože lety do vesmíru učinily mnohem levnější. Joeův projekt však dokázal, že k vytvoření úžasné technologie nemusíte být miliardářem. To ostatně potvrzuje i skutečnost, že Barnard těla replik raket a jejich dodatečné komponenty tiskne na cenově dostupných 3D tiskárnách od české společnosti Prusa Research.

Zdroj náhledové fotografie: SpaceX / Unsplash, zdroj: Daily Star, BPS

Total
25
Shares
2 komentářů
  1. Titulek jako z bulváru. Článek je potom o něčem jiném.
    To není seriózní novinařina.

  2. Na co raketu, která umí přistát na Zemi? My potřebujeme jenom vypadnout tady z toho pekla a už se nikdy nevrátit.

Comments are closed.