Starlink

Ruští hackeři útočili na satelity Starlink nad Ukrajinou. Neuspěli, oznámil Elon Musk

  • Družice Starlink pomáhají ukrajinské armádě při dronových útocích
  • Rusové je chtěli hacknout, ale nepovedlo se jim to, prozradil šéf společnosti SpaceX

Satelity Starlink z dílny společnosti SpaceX pomáhají ukrajinským vojákům v boji s ruskou armádou. Skrze družice hledají Ukrajinci cíle pro své útočné drony. Americký miliardář Elon Musk nyní prozradil, že několik hodin před ruskou invazí na Ukrajinu se hackeři pokusili internetového systému zmocnit. Ten však pokusům o ovládnutí a rušení signálu bez problémů odolal.


Nepřehlédněte: Tento jednoduchý trik vám umožní přečíst smazané zprávy z WhatsAppu


Satelitní internet Starlink je na Ukrajině aktivní a slouží mimko jiné i jako záloha pro případ, že by v zemi přestalo fungovat primární připojení k internetu.  K tomu, aby Ukrajinci získali satelity společnosti SpaceX, stačil jeden tweet. „Zatímco se snažíte kolonizovat Mars, Rusko zkouší okupovat Ukrajinu! Zatímco vaše rakety úspěšně přistávají z vesmíru, ty ruské útočí na ukrajinské civilisty! Žádáme vás, abyste poskytl Ukrajině stanice Starlink,“ vyzval Muska před měsícem ukrajinský ministr pro digitalizaci Mychajlo Fedorov. A nejbohatší člověk světa mu odpověděl: „Služba Starlink je teď na Ukrajině aktivní. Další terminály na cestě.”

Ukrajina ovládla nebe díky satelitům Elona Muska

Satelitní připojení přes Starlink mělo primárně sloužit jako záloha pro výpadky internetu, ale už nějaký čas se aktivně podílí i na obraně země. Britský list Daily Mail nedávno přišel s informací, že Muskovy družice používají drony ukrajinské Aerorozvědky, které denně ničí ruskou techniku.

Pro operace bezpilotních letadel je internetové připojení přitom naprosto klíčové, takže není překvapením, že se na něj Ukrajinci spoléhají. Starlink je v současnosti jediným komunikačním kanálem, který je k dispozici i v odříznutých částech Ukrajiny, které ovládají okupační jednotky a Rusové na něj nemají žádné páky. Systém se stal cílem hackerů už dříve, krátce po ruské invazi ale čelil vůbec tomu největšímu kybernetickému útoku ve své historii. Rusové chtěli internet na Ukrajině zcela vygumovat, ale neuspěli.

Rychlý internet pro celý svět

Cílem projektu Starlink je pokrýt celý svět vysokorychlostním satelitním internetem. Musk chce postupně na oběžnou dráhu dopravit neuvěřitelných 42 tisíc satelitů. Americký podnikatel počítá s tím, že v budoucnu by přes jeho síť mohlo jít až deset procent internetové komunikace.

Zdroj náhledové fotografie: Alec Favale / Unsplash

Total
1
Shares