Starlink

Zázračný Starlink. Ukrajině dává křídla a poskytuje nepřetržité internetové připojení

  • Satelitní síť Starlink má na Ukrajině kolem 150 tisíc uživatelů
  • Ukrajinským jednotkám slouží jako cenný nástroj k dělostřelecké podpoře

Krátce po začátku ruské invaze vyslal Elon Musk na Ukrajinu tisíce terminálů Starlink a přesměroval satelity, aby napadené zemi poskytl spolehlivý přístup k internetu. Připojení se osvědčilo a přestože se objevily zprávy, že se ho Rusové snažili ovládnout, nepovedlo se jim to.


Nepřehlédněte: Ukrajinec v Kyjevě vyzkoušel Muskův satelitní internet. Rychlost Starlinku je brutální


Lidé i armáda jsou vděční

Teď se o pomoci Starlinku Ukrajině rozpovídal Lex Fridman, uznávaný rusko-americký počítačový vědec a výzkumný pracovník MIT. Na svém twitterovém účtu napsal: „Starlink se osvědčil v nejdrsnějších podmínkách na Ukrajině. Když nic jiného nefungovalo, Starlink běžel. Nespočet lidí mi vyprávělo příběhy o tom, jak jim to zachránilo život. Znovu a znovu mě žádali, abych poslal velké poděkování Elonu Muskovi, společnosti SpaceX a americkému lidu.“

2. května první místopředseda ukrajinské vlády a ministr pro digitální transformaci Mykhailo Fedorov uvedl: „Hrubá data o využití Starlinku: kolem 150 tisíc aktivních uživatelů za den. To je zásadní podpora ukrajinské infrastruktury a obnovu zničených území. Ukrajina zůstane připojená, ať se děje cokoliv.“

Připomeňme, že Elon Musk nechal na Ukrajinu poslat více než 10 000 terminálů Starlink, které neslouží jen pro běžné připojení populace, ale mají své místo hlavně ve zdravotnictví (internet využívá 590 nemocnic a klinik, hasiči a záchranářů) a armádě.

Ukrajinci tak internet užívají k zasílání emailů, či navigaci, ale zároveň také zjistili, jak jej využít k efektivnímu boji. Satelity používají k chirurgicky přesným útokům dronů. Ke koordinaci vojsk jim přitom slouží speciálně navržená aplikace, která funguje podobně jako systém taxikářské firmy Uber.

Zdroj náhledové fotografie: FONETECH.CZ, zdroj: techoutlook, The Telegraph

Total
0
Shares