5G

Ukrajinec v Kyjevě vyzkoušel Muskův satelitní internet. Rychlost Starlinku je brutální

  • Zajímá vás, jak na Ukrajině funguje připojení k internetu Starlink?
  • Máme pro vás výsledky měření rychlosti z Kyjeva

Internetové připojení na Ukrajině je nepříznivě ovlivněno ruskou invazí, zejména v jižních a východních částech, ale i v hlavním městě Kyjev. Šéf společnosti SpaceX Elon Musk proto do válkou zmítané země dopravil dodávku terminálů satelitní služby Starlink.


Nepřehlédněte: Hackeři z Anonymous vyřadili z provozu web ruské tajné služby FSB


Rychlost připojení je parádní

Všechny terminály na Ukrajině byly distribuovány mezi vládní instituce a subjekty kritické infrastruktury. Tedy až na jediný. Jeden vlastní i občan Kyjeva Oleg Kutkov, který si ho pořídil už před několika měsíci, ale dosud ho nepoužíval. Starlink má jako zálohu, kdyby přestalo fungovat jeho primární připojení k internetu. V uplynulých hodinách se Kutkov konečně osmělil a Starlink v Kyjevě otestoval. Výsledek je výborný.

V aplikaci služby Speedtest.net naměřil hodnoty 205 Mb/s (download), 13,7 Mb/s (upload) a odezvu 75 ms. Jedná se bezpochyby o skvělá čísla a mnohé české rodiny si o podobné rychlosti internetu mohou jen nechat zdát. Spokojený s výsledkem je zjevně i samotný Musk, protože příspěvek Kutkova na Twitteru ohodnotil srdíčkem (to se mi líbí).

Připomeňme, že Starlink tvoří síť vyspělých satelitů. Aktuálně jich na nízké oběžné dráze krouží přes 2 000, finální síť jich má mít až 42 000. Z toho vyplývá, že pokrytí ještě není celosvětové a přenosová kapacita ještě rapidně poroste.

Antény mohou sloužit Rusům jako terč

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v uplynulých hodinách Muskovi za dodání Starlinku poděkoval. Americký miliardář nicméně Ukrajince upozornil, aby si při používání služby dávali velký pozor: „Starlink je v některých částech Ukrajiny jediným neruským komunikačním systémem, který stále ještě funguje, takže šance, že se stane cílem, je vysoká.“ Šéf společnosti SpaceX doporučuje, aby byl systém využíván jen tehdy, když je to nezbytné, a aby v té době byla anténa (malá parabola) umístěna co nejdále od lidí.

Zdroj náhledové fotografie: PIRO4D / Pixabay

Total
0
Shares
7 komentářů
  1. Nikoliv Megabyte za sekundu, ale Megabit, stačí se podívat na video. 1 byte = 8 bitů

  2. Hlavně by měl pokrýt celé Rusko, aby ty vypatlané bolševické gumy viděly co dělá ten jejich zbožňovaný fašoun za zvěrstva a rosvítilo se jim konečně v těch jejich dutých lebeních. Hajzla Putina je třeba terminovat co nejdříve !!! Škoda, že Terminátor nebo Ironman jsou jen pohádkové bytosti, teď bysme je kurevsky potřebovali.

  3. Co jiného se dalo od magora z KGB dalo čekat. Po rozpadu toho jejich bolševického snu a vládě dělnické třídy, kterou oni jen sprostě využívali se tito darebáci zase vetřeli i u nás do funkcí. Dokud tahle svoloč bude u vesla, nikdy tu klid nebude.A než budou jako u nás mimo hru bude to chvilku trvat. Nehledě na to, že jak Rusové tak i u nás je plno hlupáků co jim stále na jejich kecy skočí.Že je jen využívají jim ani nedojde.A to jim Zeman jednoho z takových daebáků nabízí za něho na Hrad a za ním se tlačí další bolševický lampasák. Opravdu výběr jeden lepší jak druhý. Jako u Putinů v Kremlu, díky ani jeden.

  4. Tvoje bába je Brutální. Takhle běží LTE uplně normálně. 75ms je ubohost, ale cokoli do 120 bude nějak použitelné a o to jde..
    Síla téhle věci je v tom, že funguje všude, ne v tom, že by měla nějakou brutální rychlost.

  5. Až na těch 75 ms. Standart u pevného internetu je třeba 12 ms. Ale hold, když to jde až na satelit tak to holt nějakou odezvu zvýšenou mít musí to je jasný.

    1. Problém je údajně v tom že ty satelity zatim neuměj komunikovat mezi sebou a lítá to několikrát nahoru a dolu, v další verzi starlinku tohle prej Musk už bude mít pořešený a ping prej bude naopak lepší než u pozemního připojení, to platí teda hlavně pro komunikace například mezi evropou a amerikou která by pak probíhala opravdu na oběžný dráze. Rychlost šíření signálu vakuem je nepatrně vyšší než pomocí kabelů a dole na zemi to jde přes spoustu různejch uzlů a každej ňákej ten ping může přidat, takže ta technologie starlinku má obří potenciál do budoucna.

Comments are closed.