Samsung Galaxy S22+ RECENZE

Samsung Galaxy S22+ RECENZE: mistr focení a kandidát na mobil roku

Samsung před pár dny představil svoji novou vlajkovou řadu Galaxy S22. A hodí se říct, že letos pálí pořádně ostrými, protože má v nabídce malý, velký stejně jako středně velký telefon, který je do ruky tak akorát. A na ten se zaměříme. Obecně se „Pluska“ netěší velké oblibě, ale třeba nastal čas na změnu. Galaxy S22+ se totiž vážně povedl a nám společně nezbývá než zjistit, jestli smartphone nabízí víc než jen nablýskanou fasádu. A o tom bude dnešní recenze!


Nepřehlédněte: Huawei P50 Pro RECENZE: „digitál“ nechte doma, je to excelentní fotomobil


Galaxy S22+ Specifikace

Konstrukce klasická (kov + sklo), hliníkový rám, Gorilla Glass Victus, IP68
Rozměry 157,4 × 75,8 × 7,6 mm, 196 g
Displej 120Hz 6,6” Super AMOLED, FHD+, 2 400 × 1 080, 393 ppi, 240 Hz odezva na dotyk
Fotoaparát 50 Mpx (hlavní) 1/1.57″ 1um ISOCELL GN5, f/1.8, OIS
12 Mpx (ultra-širokoúhlý) 1/2.55″ 1.4um, f/2.2, 120°
10 Mpx (teleobjektiv) 1/3.94″ 1um f/2.4, 3× zoom, OIS
10 Mpx (selfie kamera) 1/3.24″ 1.22um f/2.2
Video 8K 24 fps, 4K 30/60 fps , Full HD 30/60/240 fps, HD 960fps, HDR10+, stereo zvuk
Procesor 8jádrový Samsung Exynos 2200, 2,8 GHz
RAM 8 GB RAM, vnitřní paměť: 128 GB/256GB, paměťové karty: ne
Konektivita 5G, HSPA, LTE:, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.3, stereo reproduktory, čtečka otisků v displeji
OS Android 12 + One UI 4.1
Baterie 4 500 mAh, 45 W drátové, 15 W bezdrátové + 4,5 W reverzní
Cena, dostupnost 26 990 Kč, únor 2022

Úvod a unboxing

Nebudu chodit kolem horké kaše. Korejský brand špičkové telefony umí, a to (s jistými výhradami) zahrnuje i výkon, subjektivně líbivý vzhled včetně téměř bezchybné výbavy. À propos, už si přestaňme nalhávat, že chybějícími nabíječkami zachráníme svět. Vzkaz Samsungu: vážně byste je měli do balení vrátit. Chápu, že s tím začal Apple (a jak jste se mu smáli), ale shánět u telefonu za sedmadvacet tisíc adaptér, je „na mašli“.

Obsah balení

  • Samsung Galaxy S22+
  • špendlík na SIM
  • USB-C/C kabel
  • technická dokumentace

Už z úvodu je tedy jasné, že z hlediska doplňků je v úzké černé krabičce s velkou šedou dvacet dvojkou a ikonickým písmenem „S“ doslova naprostý základ. Uvnitř je telefon, špendlík na SIM, USB C/C kabel a dokumentace. Já vím, že úzké profily v poslední době dost frčí, a možná to vypadá cool, ale bylo by fajn za takové peníze dostat něco navíc.

Samsung Galaxy S22+ RECENZE
Samsung Galaxy S22+ (Zdroj: FONETECH.CZ)

Design a zpracování

  • boční rámeček je kovový
  • skleněná záda jsou v matu
  • mobil skvěle padne do ruky

Design Galaxy S22+ se mi hodně líbí, a upřímně? Ani jsem to nečekal. Na první pohled jde sice jen o loňský „reparát“, ale do puntíku dotažený. Čelní stranu chrání Gorrilla Glass Victus+, zadní Gorilla Victus (v matu) dává sbohem plastovému „Glasstic feelingu“ i otisku prstů. Pak je tu ještě leštěný kovový rámeček s jemným zaoblením po krajích. Když už nic, tak letos celá řada Galaxy S22 vypadá reprezentativně a hodnotně.

Zařízení skvěle padne do ruky. Tlačítko zapnutí/vypnutí se nachází vpravo, nad ním je kolébka hlasitosti, vespod šuplík na SIM, USB-C konektor, vpravo od něj reproduktor. Novinka podporuje stereo (druhý repráček se nachází na horní straněna předělu rámečku a displeje). A další dobrá zpráva! Oproti loňskému roku se nám tenhle drobek malinko smrsknul. Je sice jen o půl centimetrů menší, přesto je to znát.


Nepřehlédněte: 6G v Číně dosahuje takové úrovně, až z toho mrazí. Evropa s USA mají problém


Samsung Galaxy S22+ RECENZE
Samsung Galaxy S22+ (Zdroj: FONETECH.CZ)

Displej, výdrž, baterie

  • displej je perfektní
  • rámečky kolem něj jsou symetrické a uzounké
  • čtečka prstů je velmi rychlá
  • potěší adaptivní frekvence
  • z 0 na 50 % mobil nabijete za cca 20 minut
  • rychlé nabíjení 45 W 
  • chybí adaptér

A tím se dostávám k displeji. Ten je krásně plochý s ukázkově symetrickými rámečky (konečně!) a je na něj doslova radost pohledět. Oproti loňské generaci je jasnější, barvy jsou sytější, takže jen rychlý sumář: úhlopříčka 6,6 palce, Full HD+ rozlišení, dostatečná jemnost 393 ppi, obnovovací frekvence 120 hertzů, maximální jas 1 750 nitů, vynikající pozorovací úhly a k tomu bleskurychlá čtečka otisků prstů. Bang!

S jeho nastavením si můžete vyhrát; až jde o prostředí (světlé vs. tmavé), větší plynulost pohybu (adaptivní, 60 Hz), filtr modrého světla, režim displeje, panel na okraji, písmo, časový limit atd. Galaxy S22+ má také 240Hz odezvu na dotyk. S herními železy srovnání nesnese, ale přesto jak se říká: buďme rádi za ty dary.

Samsung Galaxy S22+ RECENZE
Samsung Galaxy S22+ (Zdroj: FONETECH.CZ)

Baterie má solidní kapacitu 4 500 mAh a pokud nebudete tlačit moc na pilu, zvládne i den a půl až dva. S hraním, surfováním nebo posloucháním hudby ale počítejte s tím, že baterka bude mizet mnohem rychleji. Jak jsem zmínil hned v úvodu, nabíječka v balení schází. Musíte si koupit vlastní nebo použít starší. S výkonem 45 wattů zařízení dobijete do plna za zhruba 50 minut, s 25 W počítejte se 70 minutami, pakliže máte někde v šuplíku 15 W adaptér, může to trvat až hodinu a půl.

Systém, prostředí

  • One UI 4.1 je výborně odladěná nadstavba
  • skvělé funkce, možnosti přizpůsobení
  • styl osvětlení okraje supluje notifikační diodu

Samsung Galaxy S22+ běží na nejnovějším Androidu 12 s vlastní nadstavbou One UI 4.1 a aktuálními bezpečnostními záplatami. Vlastní hodnocení samotné platformy, možností a dalších funkcí se naprosto překrývá s recenzí Galaxy S21 FE, jenž jsem testoval nedávno.

samsung-galaxy-s22-plus-body-2-fonetech
Anroid 12, One UI 4.1 (Zdroj: FONETECH.CZ)

Takže jen heslovitě: perfektní provázanost funkcí a služeb (Kalendář, Mail, OneDrive, Zabezpečená složka, bezdrátový DeX, Prohlížeč s podporou Adblock, správce hesel Samsung Pass atd.). Stinnou stránkou je, bohužel, zdvojení s nativními Google appkami. Ty však můžete v některých případech odinstalovat nebo alespoň deaktivovat.

Ovládání telefonu je pohodlné, rychlé a intuitivní. K dispozici jsou klasické piktogramy v navigační liště nebo gesta, která navíc displej opticky zvětší. Dále stojí za zmínku Rozšířené funkce > Pohyby a gesta, kde jsou další funkcionality jako Probudit zvednutímPoklepáním probuditDlaní uložit obrazovku apod., včetně nastavení Domovské obrazovky, widgetů, Panelů na okraji (zrychlený výběr aplikací) atd.

Navíc vám si můžete vybrat z celé palety barevných motivů, jež korespondují s barvou pozadí (novinky v Androidu 12), případně si můžete nahrát Theme Park a kýžený vzhled ještě více doladit k obrazu svému. A abych nezapomněl, rozhodně se podívejte do podsekce Soukromí. Nachází se tam nejen správce oprávnění, ale i přehled o aplikacích, které používají mikrofon, fotoaparát nebo GPS.

Samsung Galaxy S22+ RECENZE
Anroid 12, One UI 4.1 (Zdroj: FONETECH.CZ)

K tomu se váže i nová věc. Když totiž takovou aplikaci otevřete, v notifikační liště se objeví malá zelená ikonka s fotoaparátem. Na tu když kliknete, objeví se zpráva Používáno fotoaparátem. Jakmile kliknete podruhé, zobrazí se přehled oprávnění. To je super, protože při samotné instalaci sem tam na něco občas zapomenete a díky přehledu nebo upozornění si můžete nastavení aplikace projít a zbytečnosti vypnout.

Výkon, benchmark

  • nemožnost rozšíření o MicroSD kartu 
  • při běžném používání je teplota přibližně 33 °C
  • v průběhu hraní je peak zhruba 42 °C
  • systém si vezme minimálně 4 GB paměti

Určitě máte ještě v živé paměti, že minuloroční Exynos byl docela peklo. Nejde ani tak o multitasking a další běžné věci, tam nebyl sebemenší problém, ale pokud šlo o hraní, tam to byla jiná písnička. Zatím (říkám to záměrně) mám takový pocit, že se podobné opáčko nekoná. Exynos 2200 na mě udělal dojem.

Vůbec neřeším, že nepatří v syntetických benchmarcích k nejvýkonnějším, v praxi totiž funguje výborně. Mimochodem v AnTuTu posbíral 928 480 bodů. Zkusmo jsem na Galaxy S22+ nahodil několik her (CoD Mobile, PUBG, Asphalt 9 nebo čím dál populárnější Genshin Impact.

Samsung Galaxy S22+ RECENZE
AnTuTu, Geekbench 5, 3DMark (Zdroj: FONETECH.CZ)

Jistě občas se nějaké drobné záškuby najdou, ale jinak hrajete na maximální detaily, s 60 fps, minimálními frame drops a perfektní snímkovou stabilitou (nespadne pod 90 %). Za nějaké dvě hodiny trpělivého “paření” jsem nezaznamenal žádné citelné přehřívání. Smartphone měl v oblasti kolem procesoru 42 °C, to je něco, o čem jsme si vloni mohli nechat zdát.

Myslím, že Samsung si dal práci a jeho okolí lépe osadil. Díky tomu se teplo rovnoměrně rozprostře. Nemám informaci o tom, že by měl telefon disponovat nějakým pokročilým chlazením, takže mě nic jiného nenapadá.

Ale abych měl jistotu, do Galaxy S22+ jsem nahrál 3DMark a novinku potrápil ho ve dvacetiminutové ždímačce Wild Life Stess Test, která monitoruje, jak si procesor vede v delším časovém úseku při maximálním mezním zatížení. Jak sami vidíte na grafu výše, výkyvy jsou naprosto minimální nehledě na to, že teplota v okolí čipsetu nepřesáhla 42,1 °C a u baterie 37 °C. I 90% fps stabilita je vynikající a takřka ve shodě s mým vlastním měřením.

Samsung Galaxy S22+ RECENZE
Samsung Galaxy S22+ (Zdroj: FONETECH.CZ)

Konektivita, zvuk

Samsung Galaxy S22+ je vlajkový model, takže s tím jde ruku v ruce i perfektní konektivita; ať už jde o 5G, nejnovější Bluetooth, Wi-Fi 6, VoLTE, VoWi-Fi, NFC zejména k bezkontaktnímu placení nebo dual SIM, pakliže potřebujete mít firemní a soukromé věci odděleny zvlášť.

I tady se paralele s Galaxy S21 FE nevyhnu. Zvukové podání patří tomu lepšímu, co je aktuálně na trhu k mání. Zvuk je relativně čistý, bez šumu a zkreslení i při vyšší hlasitosti. Středy jsou vcelku výrazné, výšky poměrně přesné a jsou patrné i náznaky basů.

Fotoaparát, video

Další z důležitých, možná vůbec nejdůležitějších hledisek, je focení. Bude to letos lepší, výrazně lepší nebo stejné? V rychlosti si projdeme aplikaci Fotoaparát. Ta je naprosto přehledně uspořádaná. Nahoře jen nutný základ, tj. nastavení, aktivace blesku, časovač, poměr stran nebo magická hůlka s nejrůznějšími filtry.

Samsung Galaxy S22+ RECENZE
Aplikace Fotoaparát (Zdroj: FONETECH.CZ)

Dole nechybí portrétní režim, vlastní focení, video plus další prvky jako je Pro mód, Pro video, Single Take, Panoráma atd. Jak už z minulosti víte, na spodní lištu si můžete další kategorie libovolně přidat a také je libovolně zpřeházet.

A nyní k fotoaparátům. Samsung Galaxy S22+ dostal nový hlavní 50Mpx snímač doplněný o 12Mpx ultra-širokáč a 10Mpx teleobjektiv. Jde o důležitou změnu, protože v posledních dvou letech výrobce sázel na 64 Mpx (ne)teleobjektiv, který disponoval jen 1,1× přiblížením díky ořezu.

Výsledné snímky (expozice, věrnost barev) jsou obecně na velmi vysoké úrovni. Fotky mají poměrně přesné barvy a široký dynamický rozsah. Výhradu mám pouze k občasnému zašumění a detailům, které občas nejsou zcela konzistentní. A také mám subjektivní pocit, že ve scénách s vysokým kontrastem, se (velmi zřídka) objevují nežádoucí artefakty.

Širokoúhlý fotoaparát produkuje pěkné, ostré fotky s velmi dobrým kontrastem. Oproti loňsku navíc dokáže zachytit více detailů i při slabším osvětlení. Teleobjektiv funguje spolehlivě a nemám mu co vytknout. Snad jen, že úroveň detailů mi při větším přiblížení přijde o něco nižší než u některých konkurenčních vlajek. Pokud vás zajímá, jestli Samsung Galaxy S22+ fotí lépe než loňský Galaxy S21+, tak odpověď je: ano!

Novinka zvládne natáčet 8K s 24 fps. Zvládne 4K s 60 fps nebo Full HD s 60, potažmo 30 snímky za vteřinu. Zpomalené video pořídíte v HD rozlišení s 960 fps. Pokud nahráváte ve Full HD, výsledek je perfektní.

Záznamy ve 4K jsou radost, video je díky stabilizaci naprosto plynulé, a to i v pohybu, ovšem někdy za cenu nekonzistentní ostrosti zejména ve zhoršených světelných podmínkách (občas blbne autofokus). Se sluníčkem v zádech, ale tohle řešit vůbec nemusíte, protože výstupy jsou perfektní.

Samsung Galaxy S22+ RECENZE
Samsung Galaxy S22+ (Zdroj: FONETECH.CZ)

Závěr, hodnocení

Galaxy S22+ je velmi komplexní telefon. Skvěle vypadá, plochý displej se titěrnými symetrickými rámečky je bomba, konektivita, výbava, výkon i fotoaparát jsou vysoký nadstandard. Malinko mě zklamala výdrž a ocenil bych i rychlejší nabíjení. Zbytek je takřka bez chybičky. Jestliže nepotřebujete menší zařízení, tak máte možná adepta na koupi. Zmínil jsem cenu? Ta je z mého pohledu trošku problém.

Chtít za základní verzi 8 + 128 GB bezmála 27 tisíc korun, je docela odvaha, přestože jde o vlajkový model. Za ty prachy by měla být větší paměť samozřejmostí. Jistě, k mání je i varianta s 256 GB, ale za tu je potřeba si ještě tisícovku připlatit.

Což mě přivádí k myšlence, že mnohem větší smysl dává pořídit si loňský Galaxy S21+ nebo klidně i fanouškovský Galaxy S21 FE. O něm jsem sice řekl, že je zbytečný, ale to bylo myšleno z hlediska několikrát zpožděné premiéry plus jeho zařazení v rámci portfolia. To platí za předpokladu, že na ekosystém Samsungu nedáte dopustit.

Pokud tohle neřešíte, můžete si vybrat u konkurence: a) z loňských kousků jako Oppo Find X3 Pro, OnePlus 9 Pro, Apple iPhone 13 Pro, Google Pixel 6 / 6 Pro, atd., b) počkat si na něco zajímavějšího, protože jsme stále na začátku roku.

Samsung Galaxy S22+ RECENZE
Samsung Galaxy S22+ (Zdroj: FONETECH.CZ)

Mám si Samsung Galaxy S22+ koupit?

  1. Ano, pokud se vám líbí reprezentativní vzhled, špičkový fotoaparát, a to platí i pro krásný displej, ergonomii, vysoký výkon, příkladnou konektivitu, perfektní prostředí a velké množství chytrých funkcí.
  2.  Ne, jestliže chcete telefon s větší než jednodenní výdrží, nechce se vám za konfiguraci 8 + 128 GB platit 27 tisíc korun, vyžadujete minimálně 65W dobíjení nebo už jen z podstaty se vám nelíbí fakt, že výrobci vynechávají adaptér v balení. Jinak se chyby se na Galaxy S22+ hledají těžko.

Klady

  • minimalistický design
  • rychlý 120Hz displej
  • výkon
  • konektivita
  • všechny typy nabíjení
  • prostředí One UI
  • skvělý fotoaparát
  • odolnost vůči vodě a prachu
  • zvuk

Zápory

  • cena
  • chybějící nabíječka
  • stejný loňský design

Zdroj náhledové fotografie: FONETECH.CZ

Total
0
Shares
8 komentářů
  1. Nepřijde mi dle fotek, že by S22+ fotil výrazně lépe než S21. Spíše srovnatelně. Ty noční fotky nemají detaily.

    Navíc ten telezoom u S21 má sice jen 1.1x zoom, ale ten snímač je snad 3x větší než u S22 a navíc má i lepší světelnost. Takže snímky z toho padají podobné u zoomu 3x. Ale zoom 2x má proto mnohem lepší S21…

    1. A mně zase přijde. Ohledně teleobjektivu víceméně souhlas. Ad noční režim, viděl bych to zhruba na stejno. Příště dodám i odkaz na fotky v původním rozlišení. Díky a hezký den

      1. On ten nový hlavní snímač bude mít o fous více detailů, hlavně za dobrého světla. Ale co jsem koukal, tak to není nijak markantní. Když chci mít lepší detaily na S21, tak se nechá fotit na 64mpix s 1.1x. A to pak těch detailů je za hezkého počasí spousta.

        Koukal jsem i na srovnávací fotky S21 vs S22 a rozdíl tam malý je, ale přišlo mi, že jednou se mi víc líbila S21 jindy S22.

        Ale na fotky koukám na 27″ 1440p monitoru a nezkoumám detaily 1:1. Jinak fotomobily jsou to kvalitní oba. Kdybych teď kupoval S21 nebo S22, tak vezmu novější, ale důvod k upgradu moc nevidím.

        Děkuji za recenzi

        1. Díky za komentář. Naprosto souhlasím. Rozhodně dává větší smysl koupě Galaxy S21 (ať už menší nebo Plus varianta).

  2. Super recenze 😊 detailní, jen bych místo “kovového” těla napsalSamsung používá řadu let letecký hliník. Iphone to zase střídá nerezová ocel nebo hliník🙂☮️

  3. Mně ta cena zase tak vysoká nepřijde. Když člověk využije předobjednávkový bonus, tak se dostane na mnohem lepší cenu a navíc jsou k němu slušná bezdrát sluchátka. Další věc je, že spousta prodejců se předhání v různých “podpultových” nabídkách. Našel jsem i bonus v podobě 1000,- kč na přísluško a origo bezdrát powerbanky. To mi už přijde jako slušná nabídka…

  4. Nepřipadá mě, že tento telefon je 5x lepší než jakýchkoliv telefon za 5 tisíc. Telefonovat se dá na obou, fotit jakž takž také na obou, na kvalitní fotky mám foťák, a co jiného od Samsungu dostanu navíc ? Předražené železo.

Comments are closed.