5G

6G v Číně dosahuje takové úrovně, až z toho mrazí. Evropa s USA mají problém

  • Čína dosáhla na další milník
  • Stalo se tak v testu v rámci 6G
  • Byl stanoven nový rekord

Zatímco v našem malém českém rybníčku si většina z nás naplno užívá vysokorychlostního 5G (ironie), jinde už jsou o kus dál. Ano, myslím tím Čínu, ale než se k ní dostanu, na moment odbočím.

Zapomeňte na 5G

Ano, mít nejmodernější připojení je jistě osvěžující, ale to platí zejména pro automotive, lékařství, rozvoj umělé inteligence apod. právě kvůli vysoké přenosové rychlosti a extrémně nízké latenci. Běžný smrtelník rozdíl mezi 4G a 5G nejspíš nepozná.

Tím spíš, když vezmu v úvahu chování našich operátorů, kteří vám sice dají neomezená data za nějaký peníz, ale bez příplatku vám omezí rychlost na 30 Mbps, reálně mnohdy 10Mbps s tím, že to vám přece musí stačit.


Nepřehlédněte: Exkluzivně v Česku. Změřili jsme výkon nového Samsungu Galaxy S22


Čína lídrem na poli 6G

A teď zpátky k Číně. Ta se na Twitteru pochlubila novým rekordem, který vytvořila v rámci 6G. V areálu zimních olympijských her v Pekingu byl totiž zřízen experimentální bezdrátový systém schopný streamovat více než 10 000 živých přenosů.

Profesor Žhang Čchao z univerzity Čching-chua řekl, že milimetrové vlny u 6G se nepodají ničemu, co bylo použito v rádiové komunikaci za posledních 100 let. Dodal, že tento krok dává bezdrátovému přenosu nejen zcela nový smysl, ale že samotný experiment je důkazem toho, že Čína je ohledně sítí příští generace nezpochybnitelným celosvětovým lídrem nehledě na to, že vlastní téměř 40 % všech patentů.

Zdroj náhledové fotografie: Alex Rybin, Unsplash (ilustrační)

Total
0
Shares
37 komentářů
  1. A kdy se zjistí,že to velmi škodí lidem?Ať mi nikdo neříká,že tyhle silné vysílače a rádia a tak dál co kolem nás je,nemají vliv na život..

    1. Jardo, to je otázka pro vědce, jak se obávám, a doposud jsem snad neviděl jedinou zprávu, která by objektivně posuzovala. Navíc, pokud bych to měl nějak smysluplně rozvést, nejspíš bych se dostal na tenký led, ale kašlat na to, zkusím to. Myslím si, že spousta lidí poukazuje na nebezpečnou radiaci, která se vlivem 5G (už se to psalo i o LTE) údajně šíří. Co na tom, že jsme dennodenně vystavování slunečnímu záření, tisíce lidí chodí na RTG a vězte, že těch faktorů, kdy se “bát” je obecně více. On je totiž velký rozdíl mezi “bezpečným” zářením a takovým, které způsobil například výbuch Černobylu nebo co by vám byly dlouhodobě provést třeba právě rentgenová zařízení. V minulosti jsem někde četl, že zásadním prvkem je hledisko ionizujícího a neionizujícího záření, kdy ionizující záření při průchodu hmotou vede ke vzniku radioaktivních iontů a může ve větší míře nevratně poškodit DNA. Co vím, a někdo z dalších čtenářů mi dá doufám zapravdu, ani LTE (4G), ani 5G žádnou formu ionizujícího záření nemá. Jde o nízkofrekvenční rádiové vlny. Z mého pohledu rozhodně není řešením strhávat signální stožáry nebo pálit v souvislosti s 5G čarodějnice. Ano, negativní vlivy mít může, znovu na dlouhodobou debatu, ale bezprostředního ohrožení života bych se nebál.

      1. Jenže jste nějak pozapomněl, že Slunce je 150mil.km daleko, na RTG většina z nás jde jednou za x let, zato telefon si přikládáme přímo k hlavě a mnozí i na dlouhé hodiny. A jak známo, intenzita záření klesá s třetí mocninou vzdálenosti. Telefony pracují i v pásmu GHz,což nejsou nízkofrekvenční vlny ani náhodou. Ostatně si zapátrejte, na jakých frekvencích pracují mikrovlnky a zamyslete se. Ano, mají sice o dva řády větší výkon než mobil,ale zase si ji k hlavě nepřikládáme. A že část energie vysílané z mobilu absorbují lidské tkáně je nesporný fakt.. Koneckonců jinak by neexistovala veličina SAR..

      2. probiral jsem to se spojaři v práci (armáda) … jde o sílu signalu (vysílání) ne příjem, vzdálenost od zdroje a délce vystavení záření… polopaticky: telefon na noc zásadně do letového modu, nebo aspon vypnout mobilní data, domácí wifi na noc vypínat, telefon nenosit na těle, hovory s telefon u ucha omezit na nezbytne minimum… existuje v zásadě soubor studií s horizontem 3 let, který vyšel celkem neutrálně a byl medializován a s 10ti letým horizontem, který vyšel naprosto děsivě, zvýšení četnosti rakoviny různého druhu v řádech stovek procent

      3. Myslím si že se pletete. Obecně platí čím kratší vlny tým více zahřívají živočíšné buňky v tele. Prostě mikrovlnka. Zahřátá bunka se stává rakovinovou. Přenost dat 4G 5G 6G je o kratších a kratších vlnách a tím pádem nebezpečnějších a nebezpečnšjších. Větší možnost přenosu dat také bude znamenat větší počet škodlivých zařízení – spotřebičů kolem nás a tudíž více škody na lidsdkém těle. Dělal jsem roky radiolokatorů různych vlnových délek a mám s tím zkušenosti na vlastním těle v podobě nehojícich se ran a tříštivých bolestí hlavy.

        1. 5G vysílání je na stejných frekvencích, jako bylo donedávna vysílání televizní.

      4. Srovnávat sluneční záření je naprostá hovadina, kterou tlačí i pan Jelínek ze SZU, a naprosto ignorují ostatní netepelné vlivy ke kterým na buňkách dochází už při řádově nižších expozicích. Bohužel v tomto miliardovém finančním byznysu není zdraví rozhodně na prvním místě, ani na desátém. Všechno skrývají až za tepelné vlivy, ale ty ostatní popírají, přesto že byly opakovaně i vědecky prokázány a i náš SZU klidně a naprosto bezohledně popírá všechny ostatní vlivy a veřejnosti říká takové hovadiny, že sluníčko jim uškodí víc než mobil u ucha… Ano tepelně jistě, ale to ostatní popírají všechno a lžou, že to je vše neškodné. Proto bylo v roce 2000 vyměněno vedení SZU (násilně zrušením ústavu, protože to původní nesouhlasilo s nesmyslným desetinásobným navýšením tolerance dle EU)… aby se nové toleratnější limity mohly prosadit a vysílače a vše narvat rovnou na střechy škol, a téměř kamkoliv. Ano, řeší se “ochranná kostka” bezpečnostní, ale jenom podle limitů, které jsou o tři řády jinde, než by bylo potřeba!

    2. mentalita lidí jako jste vy mi už silně leze na nervy. Takže AM vysílače o výkonu stovek kW které ještě minulý rok spokojeně vysílaly a v jejich blízkosti se rozsvicovaly zářivkové trubice jenom tím, že je člověk držel v ruce byly naprosto v pořádku a nemohly lidem škodit ?!!!

  2. Zatímco v našem malém českém rybníčku si většina z nás naplno užívá vysokorychlostního 5G.
    Pane redaktore, v našich končinách je 5G v plenkách a určitě si většina obyvatel 5G síť neužívá naplno.
    Běžný smrtelník rozdíl mezi 4G a 5G nejspíš nepozná.
    Tak tohle je taky úplný blábol 😀 je to stejně velký skok jako když se přecházelo z 3G na 4G.

    1. Jáchyme, to byla samozřejmě ironie. Je to blábol? To mi musíte vysvětlit. Progres a výhody 5G jsem vysvětlil v úvodu, ale vy jako běžný smrtelník ho vnímáte, např. v kontextu 4G nebo s agregací 4G+ tak moc, že poznáte rozdíl? Já osobně ne. Na telefonu mám sice ikonku 5G, ale s 10 Mbps jsem na tom stejně, vlastně hůř než předtím 😀

      1. Ona sice na telefonu ikona 5G svítí protože je telefon připojen k 5G vysílači, ale veškeré zázemí u operátorů je pořád ještě pouze 4G. Skutečné tzv. Standalone 5G sítě se v ČR zatím pouze testují, např. na podzim na ČVUT.

    2. Na 5G pár let běžela televize a nikdo ani necekl… Uvolnila se pro operátory a všichni šilej xD

  3. Tak asi takto – jako projekťák 4 okresních a jedné krajské metropolitky (celkem tak 100-200.000 useru) zcela odpovědně mohu prohlásit, že na práci i zábavu je 32Mb/s akorát. Pokud chcete dělat p***viny a nonstop stahovat filmy, připlaťte si. A jak s 5 a 6G? Vzhledem k dostupnosti a pravidovosti zejména technických informací z číny, bych tipoval, že to bude stejný balamutění jako u nás s 5G od O2, které nabízí už dva roky (první testovaci 5G sít se ale rozebehla až 9/21). Jojo, není nad 4G(LTE) a *5*GHz wifi v routeru 🙂 Krom toho milimetrové vlny jsou od 30GHz nahoru. Takže žádná novinka, běžně využívaná pojítka jako 40,60,80GHz do tohoto spadají. Co se týká 60GHz je to běžná záležitosti koncových zařízení do několika tisíc korun a velikosti standardního 1 chipového modulu. Norma 802.11ad (60GHz) je definovaná od roku 2015 (a rozhodně bez činek) a rovnou je s ní počítáno pro mobilní telefony. Takže prohlášení čínského panáka má podobnou váhu jako že je covid z netopejra.

    1. Ahoj Pavle, souhlasím. Ale já spíš měl na mysli rovinu cena / výkon. Mít slovy nejmenovaného operátora vysokorychlostní neomezený tarif pro 4 telefony za 2 000 Kč s tím, že aktuálně mám donwnload 13,06 Mbps a upload 19,42 Mpbs s latencí 82,8 ms je 5G pro spotřebitele jako vyšité (úsměv). Přitom si pamatuju, že před rokem, když se jelo v naší oblasti v testovacím režimu, měl jsem latenci 11 ms a download 150 Mbps.

  4. To by si měl přečíst šéf BISKY Koudelka, ten nás tlačí pořád bohužel dozadu…..

    1. Stačí, že si to už přečetl čínsko-ruský mistodržící z Hradu a jistě se zaradoval. On, samozřejmě, ani netuší, že je to tak trochu bouře ve sklenici vody. Asi jako 5G pro “většinu” z nás a od O2 obzvláště.

  5. Slintat nad Čínou může jen úplný hlupák, který vůbec netuší co je tamní režim zač. A nebo extrémní naiva nebo komunistický ideolog.

    1. áááááá árijský osamělec oslněný západním kapitalistickým blahobytem plným babánů a mercedesů

    2. Ono když v technologiích předběhli svět o 10 let (ta zpráva je z USA), tak už nám nic jiného než slintání nezbývá.

    3. Soudruhu ty posloucháš jen komunistickou bláboly novodobé EU podporovánou zadluženým polidbirem USA v Číně je tvrdý kapitalismus

      1. V cine je statni kapitalismus, ktery se od normalniho dosti lisi, recti si knihu “Cinsky ekonomicky system”, pak se ti rozsviti v hlave.

  6. chudáci muslimští Ujguři a Tibeťané…a proto hromadně po statisících utíkají ze zaostalé kruté ČLR do ČR mezi pirátské Hřiby

  7. Čím je rychlejší internet, tím je prázdnější hlava uživatelů! Lidé zaplavte se přívalem zbytečných informací a užívejte si ten “príma” virtuální život! Jděte s tím už někam………..

  8. “Vetsina” znas uziva 5G? Kde proboha zijete? To nema temer nikdo

  9. Dobrej fór s těma 40%patentů. Země, která drtivou většinu sého know-how ukradla a dělá to tak pořád

    1. Země, kde žije každý šestý člověk planety, a kde ke vzdělání mají typickou asijskou úctu, opravdu zprvu většinu know-how ukradla. Ale proč by to dělala teď, když se jim to povedlo (díky finanční podpoře zhora) vylepšit, rozšířit, a celkově upgradovat? Se svými informacemi o tom, jak “jsme na vrcholu a oni kopírují” jste už asi pět let pozadu. Dnes kopírují snad jen estetické vzory aut, protože ve vědních oborech mají už svoje vlastní lidi. Generaci zemědělců už vystřídala zcela jiná generace…

  10. Napadá mě jediné – proč? Na co? K čemu? 😀 😀 😀
    A proč by s tím měla mít Evropa s USA jako problém?
    To mi připomíná dobu, kdy se výrobci aut předháněli, jakou maximální rychlost má jejich nový model… A až později jim došlo, že další navyšování pro BĚŽNÉ ZÁKAZNÍKY NEMÁ SMYSL, protože prostě ta 180-200km rychlost úplně stačí… a to už měla i v 70. letech stará Škodovka 😀 😀 😀
    To je zas článek 😀

    1. No jet skodou 120 rychlosti 130km/h to bylo na rozpad auta, tech 180 a 200 jste vzal kde? A to se jezdilo na te dalnici z panelu? 🙂

Comments are closed.