Huawei P50 Pro

Huawei P50 Pro RECENZE: „digitál“ nechte doma, je to excelentní fotomobil

Recenze na špičkový Huawei P50 pro se mi nepsala vůbec lehce. Na jiných trzích je telefon v prodeji už několik měsíců a aktuálně se řadí na vrchol žebříčku fotomobilů organizace DxOMark. Jenže mu chybí důležité Google služby a česká cena je možná až přehnaně sebevědomá. Jak telefon dopadl v naší recenzi?


Nepřehlédněte: Huawei vydal evropský HarmonyOS. Češi už hlásí dostupnost EMUI 12


Huawei P50 Pro specifikace

Konstrukce sklo a kov, 158,8 × 72,8 × 8,5 mm, 198 g, odolnost IP68
Displej 6,6″, OLED, 2 700 × 1 228 px, DCI-P3, 120 Hz, jemnost 450 ppi
Operační systém Android 11 (bez GMS) + EMUI 12
Procesor 8jádrový, 2,54 GHz, 5nm Snapdragon 888 bez podpory 5G
Paměť 8 GB RAM, úložiště 256 GB, NM Card slot (až 256 GB)
Fotoaparát čtyři (50 Mpx hlavní + 40 Mpx monochromatický + 64 Mpx teleobjektiv s periskopem + 13 Mpx širokoúhlá kamera), optika Leica, clona f/1.8 + f/1.6 + f/3.5 + f/2.2, umělá inteligence, OIS, 3,5× optický zoom, 10× hybridní zoom, duální LED blesk; přední 13Mpx, clona f/2.4
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie 4G, hybridní Dual SIM, Bluetooth 5.2, USB-C, Wi-Fi 6, GPS, NFC, infraport, čtečka otisků v displeji, čtečka tváře, sluchátko v displeji
Baterie 4 360 mAh, rychlonabíjení 66 W, bezdrátové rychlonabíjení 50 W, reverzní bezdrátové nabíjení
Cena 29 990 Kč

Obsah balení a první dojmy

  • Huawei P50 Pro
  • Špendlík na SIM
  • 66W adaptér pro nabíjení
  • Silikonový obal
  • Brožurka a základní průvodce
  • USB-A / USB-C kabel

Jaký je, jak padne do ruky?

  • V ruce se drží pohodlně
  • Rozměry je podobný P30 Pro
  • Má krásný OLED displej

Jak už jsem si u Huawei zvykl, zpracování je špičkové. Vše dokonale lícuje, nikde nic nevrže. Po vzoru P30 Pro dostal nový P50 Pro mírně zahnutý displej, takže design je zepředu i zezadu symetrický a díky konstrukci s minimálními rámečky telefon vypadá skvěle.

Zpracování kombinace kovu a skla je parádní. Když se na padesátku podíváte zepředu, je skoro k nerozeznání od P30 Pro. Oba telefony jsou prakticky stejné velké, mají vycentrovaný selfie fotoaparát a podobná je i hmotnost. Při používání Huawei P50 Pro se mi tak navrátil pocit z doby, kdy jsem si užíval P30 Pro, na který velice rád vzpomínám.

Huawei P50 Pro
Huawei P50 Pro. Zdroj: FONETECH.CZ

Na testy jsem měl zapůjčenou variantu Kokosově zlatá (Golden Black), která vypadá luxusně, ale lesklé provedení zad je doslova magnetem na otisky prstů a další mastnotu. Takže pokud budete P50 Pro nosit bez obalu, záda budete leštit jako o život. Na českém trhu se smartphone prodává i v decentnějším Golden Black (Černá) barevném provedení.

  • Konstrukce: přední část kryje odolné sklo, hlíníkový rám
  • Rozměry:  158,8 × 72,8 × 8,5 mm, hmotnost: 198 gramů
  • Optická čtečka otisků prstů v displeji
Huawei P50 Pro
Huawei P50 Pro. Zdroj: FONETECH.CZ

Chybí ve výbavě něco?

  • Procesor Qualcomm Snapdragon 888 s podporou 4G
  • 256GB úložiště a 8 GB RAM
  • Wi-Fi 6, NFC a Bluetooth 5.2

Za necelých 30 tisíc korun dostanete skvělý hardwarový základ s výkonným procesorem Qualcomm Snapdragon 888 (ovšem bez podpory 5G) a 8 GB RAM, k tomu je tu bohatých 256 GB uživatelské paměti. Ta se dá rozšířit pomocí paměťových karet Huawei NM Card.

Vepředu má Huawei P50 Pro brilantní 6,6palcový OLED displej s rozlišením 2 700 × 1 228 pixelů a integrovanou čtečkou otisků. Obrazovku narušuje malý průstřel displeje, do kterého se vešla čelní kamera bez pokročilého 3D skenování obličeje, které nabízejí třeba iPhony nebo typ Huawei Mate 20 Pro. Nahoře rámeček nenarušuje reproduktor sluchátka, opět tu tak máme technickou inovaci v podobě sluchátka v displeji.

Huawei P50 Pro
Huawei P50 Pro. Zdroj: FONETECH.CZ

Použitý displej je skvělý, podporuje 120Hz obnovovací frekvenci a vzorkovací frekvenci 300 Hz. Mezi jeho další předností patří podpora HDR Vivid a je tu i pokročilý grafický Engine XD Fusion Pro, který optimalizuje kvalitu obrazu a reprodukci barev. Zejména večer pak přijde vhod řízené stmívání PWM s vysokou snímkovou frekvencí 1 440 Hz, které snižuje namáhání očí při slabém osvětlení.

Díky svým zaobleným tvarům padne Huawei P50 Pro (i přes rozměry 158,8 × 72,8 × 8,5 mm) krásně do ruky. V porovnání s Galaxy S21 Ultra nebo iPhone 13 pro Max je to drobeček, takže kdo hledá kompaktnější top model, nebude zklamán. Líbí se určitě i odolnost vůči vodě a prachu dle specifikace IP68. Stereo reproduktory hrají pěkně a nahlas. Kdo si často pouští z mobilu písničky, bude spokojen.

Android 11 s nadstavbou EMUI 12

Operační systém Android 11 (AOSP) je výborně vyladěný a vše je rychlé a telefon se nezadrhává, 8 GB RAM je stále dostatečná porce pro běh náročných aplikací i her. Nic se nikde neseká se a na příkazy „padesátka“ reaguje okamžitě.

Huawei ve smartphonu použil své specifické uživatelské prostředí EMUI 12, které bylo v aktuální generaci výrazně vylepšeno, i tak ale nemusí vyhovovat všem. Mně nová nadstavba hned padla do oka.

Co se mi během testování nelíbilo? Absence obchodu Google Play je stále natolik fatální problém, že je P50 Pro telefon jen pro specifický okruh uživatelů. Takže si ho nekupujte, pokud opravdu nepotřebujete žít ve světě odstřiženém od Googlu. Obchod AppGallery se sice posouvá dopředu a vyhledávání Petal Search je fajn, ale… Ne, tohle není nějaká účelová podpásovka. Huawei poslední roky, kdy je pod americkým embargem, dělá, co může a P50 Pro je tím nejlepším smartphonem, který mohl vyrobit. Jenže v Šen-čenu, kde má firma sídlo, nemají Arabelin prsten, a tak musí tvrdě pracovat. Softwarově jsou bohužel stále pozadu.

Čínskému výrobci bych možná mohl vytknout i to, že se stále drží vlastního typu paměťových karet NM Card, které se hůře shání a jsou dražší než běžné microSD karty, které koupíte v obchodě s elektronikou v kdejakém zapadákově.

Výdrž nezklame

  • Baterie má kapacitu 4 360 mAh
  • Podporováno je rychlé kabelové nabíjení 66 W
  • P50 Pro zvládne i 50W bezdrátové nabíjení

Huawei P50 Pro má baterii s kapacitou 4 360 mAh, což je slušná porce. Rekordní určitě ne, ale dostačující rozhodně ano. Bez problémů s ním přečkáte jeden perný den na jedno nabití a při trochu klidnějším režimu není problém dosáhnout i na dva dny. Když už „šťáva“ dochází, je dobíjení opravdu velmi rychlé. Za pár minut se baterie dobije o desítky procent, což je fajn. I bezdrátové dobíjení je po čertech rychlé, má výkon 50 W, zatímco „po drátě“ běží až 66 W.

Huawei P50 Pro
Huawei P50 Pro. Zdroj: FONETECH.CZ

Naposledy s Leicou a na vrcholu DxOMark

  • Zadní fotoaparát:
    • Hlavní: 50 Mpx, světelnost f/1,8, PDAF, OIS
    • Širokoúhlý: 13 Mpx, f/2,2
    • Monochromatický: 40 Mpx, f/1.6
    • Periskopický teleobjektiv: 64 Mpx, f/3.5, OIS
  • Přední kamera: 13 Mpx, f/2,4

Fotoaparát Huawei P50 Pro je neskutečný a fotí opravdu špičkově. Zaujme už po technické stránce: jsou tu čtyři fotoaparáty a ty cvakají fantastické fotky jak na běžícím pásu. Je úplně jedno, jestli svítí sluníčko nebo fotíte za šera či tmy. Stačí jen zmáčknout spoušť.

Na bezkonkurenční kvalitě se pozitivně podepisuje zejména kombinace hlavního 50megapixelového snímače a 40megapixelového monochromatického, což je podobný princip, jaký Huawei využil naposledy u modelu P20 Pro. Tyto snímače dále doplňuje další dvojice: 13megapixelový ultraširokoúhlý foťák a 64megapixelový periskopický objektiv s 3,5násobným optickým přiblížením.

Schopnost zoomu je obdivuhodná a kvalita snímků nemá v mobilním světě obdoby. Stejně jako u hlavního senzoru tu nechybí optická stabilizace. Celkově u fotoaparátů P50 Pro musím pochválit velkou míru detailů, výborné HDR, ale také dobré vyvážení bílé a podání barev, za což mobil vděčí speciálnímu senzoru teploty barev.

Podle žebříčku DxOMark je P50 Pro telefon s nejlepším hlavním fotoaparátem i foťákem pro selfie. Kdo tedy s mobilem primárně fotí selfíčka, tak si může konečně koupit to nejlepší, co na trhu je. S novým Huaweiem můžete natáčet zpomalená a superzpomalená videa. 4K video zvládá v obvyklých 30 a 60 snímcích za sekundu. A to platí i v případě předního fotoaparátu. Fotografická výbava P50 Pro si zaslouží jen slova uznání. Fotoaparáty jsou o krok před konkurencí.

Fotoaplikace Huawei P50 Pro
Fotoaplikace Huawei P50 Pro. Zdroj: FONETECH.CZ

Galerie:

Srovnání s iPhonem 13 Pro Max

iPhone 13 Pro Max (vlevo) vs Huawei P 50 Pro (napravo).
Noční režim – iPhone 13 Pro Max (vlevo) vs Huawei P 50 Pro (napravo). Zdroj: FONETECH.CZ
iPhone 13 Pro Max (vlevo) vs Huawei P 50 Pro (napravo).
Noční režim – iPhone 13 Pro Max (vlevo) vs Huawei P 50 Pro (napravo). Zdroj: FONETECH.CZ

Mám si Huawei P50 Pro koupit?

Huawei P50 Pro
Huawei P50 Pro. Zdroj: FONETECH.CZ

Huawei nasadil u modelu P50 Pro v Česku překvapivou cenu. Telefon vyjde na 29 990 korun, což je více než když vstupoval do prodeje předchůdce P40 Pro (25 990 Kč). Cena je možná až příliš sebevědomá a to především s ohledem na to, že smartphone nepodporuje služby Google a kvůli americkému embargu nenabízí 5G konektivitu, ač má procesor Snapdragon 888, který to jinak umí.

Huawei P50 Pro má výrazný, ale povědomý design, vypadá krásně a perfektně padne do dlaně. Samostatnou kapitolou jsou fotoaparáty, které by si zasloužily vlastní článek. Za všech podmínek jsou prostě bezkonkurenční. Telefon nezklame ani výdrží na baterii nebo rychlým drátovým i bezdrátovým nabíjením. Vyzdvihnout musím i odolnost vůči vodě a prachu, dobře hrající stereo reproduktory či kompaktnější rozměry a nižší hmotnost.

Soupeřem pro nejlepší Huawei na trhu může být Samsung Galaxy S21 Ultra, který nyní zlevňuje, určitě zajímavý Google Pixel 6 Pro nebo iPhone 13 Pro, i když to už je vcelku specificky zaměřený produkt se systémem iOS a cenou lehce nad 30 tisíc korun.

Co se líbí

  • parádní design
  • tenká konstrukce
  • rychlý OLED displej se 120 Hz
  • 66W nabíjení baterie
  • výkonný procesor Snapdragon 888
  • odladěné uživatelské prostředí EMUI 12
  • nejlepší fotoaparát na trhu
  • nízká hmotnost
  • odolnost vůči vodě a prachu
  • stereo reproduktory

Co se nelíbí

  • chybí podpora 5G
  • v telefonu nejsou Google služby
  • cena by mohla být nižší
Total
0
Shares
7 komentářů
  1. Hlavní fotoaparát má světelnost jen 1,8. U pět let starýho telefonu mám světelnost 1.7, takže je to zase krok zpět k telefonům někam před sedmi lety.

  2. @Martin Prokop: Na základě údajů z článku vůbec nelze soudit, zda je světelnost horší. K tomu totiž schází jeden důležitý údaj, který by měl být v takto nazvaném článku samozřejmostí – velikost čipu fotoaparátu. Pokud je větší, než velikost čipu v tvém starém mobilu, pak (v závislosti na tom, o kolik je větší) je ve výsledku možná světelnost objektivu stejná, nebo dokonce i lepší.

    Tímto zároveň prosím autora o doplnění technických údajů k fotoaparátům. Bez nich je recenze fotomobilu, který mi má dle nadpisu nahradit “digitál”, neúplná.

  3. Nejsem jablíčkář, ale každý musí vidět že fotky ke srovnání má jabko lepší

Comments are closed.