Samsung Galaxy S21 FE Recenze

Samsung Galaxy S21 FE RECENZE: skvělý, přesto zbytečný telefon

Samsung ještě v předstihu před letošní premiérou vlajkové řady Galaxy S22 uvedl na českém trhu fanouškovský Galaxy S21 FE. Smartphone láká na subjektivně líbivý design, rychlý 120Hz AMOLED displej, loňský vlajkový procesor, skvělou konektivitu, všechny typy nabíjení nebo osvědčený fotoaparát. A jak telefon dopadl? To vám prozradí naše dnešní recenze!


Nepřehlédněte: Huawei P50 Pro RECENZE: „digitál“ nechte doma, je to excelentní fotomobil


Samsung Galaxy S21 FE specifikace

Konstrukce sklo + kov + plast, 177 gramů, IP68
Rozměry 155,7 × 74,5 × 7,9 mm
Displej 120Hz 6,4″ Dynamic AMOLED displej, FHD+, 2 400 × 1 080, 411 ppi
Fotoaparát 12 Mpx hlavní (f/1.8) + 12 Mpx širokoúhlý 123° (f/2.2) + 8 Mpx teleobjektiv (f/2.4), OIS, umělá inteligence, 3× optický, 30× digitální zoom, LED blesk, přední 32 Mpx (f/2.2)
Procesor 8jádrový Snapdragon 888; 2,84 GHz
RAM 6/8 GB RAM, vnitřní paměť: 128 GB/256GB, paměťové karty: ne
Konektivita 5G, HSPA, LTE:, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, stereo reproduktory, čtečka otisků prstů v displeji, odemykání obličejem
OS Android 12 + One UI 4.0
Baterie 4 500 mAh, 25 W nabíjení
Cena, dostupnost 18 999 Kč/20 999 Kč, leden 2022

Úvod a unboxing

Korejec je už nějaký ten pátek na globálním trhu dominantní značkou. Produkuje stylové, elegantní a výborně vybavené telefony. Pyšní se bohatou historií, obřím portfoliem a pestrým byznys záběrem. V lednu představený Samsung Galaxy S21 FE se docela dlouho odkládal. Původně měl dorazit po prázdninách, pak na podzim a nakonec se objevil až nyní, kdy Galaxy S22 klepe na dveře. Navíc bez velkých fanfár a obvyklé mediální masáže.

Samsung Galaxy S21 FE Recenze
Samsung Galaxy S21 FE (Zdroj: FONETECH.CZ)

Obsah balení

  • Samung Galaxy S21 FE
  • špendlík na SIM
  • USB-C/C kabel
  • technická brožurka a základní průvodce

Otvírám sněhobílou krabičku s ikonickým písmenem S a názvem na její svrchní straně. A co mě čeká uvnitř? Musel jsem se cvrnknout do čela a vzpomenout si, co se vlastně vloni odehrálo. Z balení zmizel kromě notoricky známých propriet i nabíjecí adaptér. Takže vytahuji pouze telefon, USB kabel, špendlík na SIM a technickou brožurku. I takto může vypadat smartphone pro fanoušky. Co naplat, jde o „zelený“ trend a tak prskat nejspíš nemá smysl.

Design a zpracování

  • boční rámeček je kovový, zadní strana plastová
  • záda jsou v matu, neulpívají na nich otisky prstů
  • design: moderní, klasický
  • mobil skvěle padne do ruky

Osobně se mi Samsung Galaxy S21 FE líbí. Své kořeny nezapře a v tomto směru plynule navazuje na loňskou vlajkovou řadu a zároveň si něco bere z té očekávané letošní. Čelní stranu chrání Gorilla Glass Victus, kovový rámeček je decentně zaoblený a záda jsou z matného plastu.

Zařízení skvěle padne do ruky. Tlačítko zapnutí/vypnutí se nachází vpravo, nad ním je kolébka hlasitosti, vespod šuplík na SIM, USB-C konektor, vpravo od něj reproduktor. Novinka podporuje stereo (druhý repráček se nachází na horní straněna předělu rámečku a displeje).

Samsung Galaxy S21 FE Recenze
Samsung Galaxy S21 FE (Zdroj: FONETECH.CZ)

Displej, výdrž, baterie

  • optická čtečka prstů je blesková
  • kladně hodnotím i její umístění
  • adaptivní obnovovací frekvence chybí
  • výdrž je menší zklamání

Displej je vážně povedený. Nejde sice o nejnovější technologický výkřik (LTPO), ale je svižný a moc dobře se na něj kouká. 120Hz AMOLED s úhlopříčkou 6,4palce, Full HD+ rozlišením a jemností 411 ppi (max. jas 792 nitů) nabízí jasné, syté barvy a velmi dobré pozorovací úhly. V něm se také nachází opravdu velmi rychlá optická čtečka otisků prstů.

Nastavit si ho můžete doslova k obrazu svému; ať už jde o prostředí (světlé, tmavé), adaptivní jas, zvýšenou plynulost pohybu (120 vs. 60 Hz), živý nebo přirozený režim, panel na okraji, pohodlí pro oči (redukce modrého světla) apod.

Samsung Galaxy S21 FE Recenze
Samsung Galaxy S21 FE (Zdroj: FONETECH.CZ)

A hodí se i zvýšená dotyková citlivost. Tím spíš, když vezmu v úvahu, že v tomto zimním období mám na rukou rukavice. Mimochodem, Samsung Galaxy S21 FE se pyšní i 240Hz odezvou na dotyk. To jde, že?

Baterie má solidní kapacitu 4 500 mAh a pokud se jen trošku uskromníte, zvládne s odřenýma ušima i dvoudenní provoz. Při větším zatížení, jako je poslouchání oblíbené hudby při jízdě autem se zapnutou navigací (fixace je okamžitá), pár hodinách na internetu a sociálních sítích nebo nějaké hodince hraní her, budete rádi, když vám večer zůstane zhruba 20 %, což je docela v normě.

Průšvih je pouze v tom, že se musíte spolehnout na vlastní adaptér, ideálně takový, který zvládne dobíjet rychlostí 25 W. Zařízení do plna nabijete zhruba za hodinu a půl. Pokud chcete nabíjet bezdrátově připočítejte si dalších cca 40 minut. Samsung Galaxy S21 FE podporuje i reverzní dobíjení, což ocení například majitelé bezdrátových sluchátek z oblíbené řady Samsung Buds.

Samsung Galaxy S21 FE
Samsung Galaxy S21 FE, rychlostí nabíjení (Zdroj: FONETECH.CZ)

Systém, prostředí

  • nadstavba je na Androidu jedna z vůbec nejlepších
  • nastavení, funkce, doplňky jsou velmi intuitivní

Samsung Galaxy S21 FE běží na nejnovějším Androidu 12 s vlastní nadstavbou One UI 4.0 a únorovými bezpečnostními záplatami. Co mě ale minimálně překvapilo byla skutečnost, že ihned po vybalení měl telefon Android 11 a zářijový firmware. Update na nejnovější  verzi operačního systému se mi sice nabídl okamžitě, ale i tahle malá story je důkazem toho, že Samsung ho skutečně chtěl (a měl) představit už  vloni v září nebo říjnu.

Asi se budu opakovat, ale obecně jsem dost háklivý na výraz „ekosystém“, protože z vlastní zkušenosti vím, že je v mnoha případech zbytečně nadužívaný (to samé např. umělá inteligence). Ale v tomto případě udělám výjimku.

Provázanost funkcí a služeb je totiž na vysoké úrovni, ať už jde o appky jako Kalendář, Mail, OneDrive, Zabezpečená složka, bezdrátový DeX (je potřeba mít podporované zařízení), Prohlížeč s podporou Adblock, správu hesel anebo precizní implementace tmavého režimu napříč všemi nativními aplikacemi.

Na druhou stranu musím říct, že je to malinko schizofrenní, protože v některých případech dochází ke zdvojení klasických appek přímo od Googlu. Naštěstí většinu z nich můžete jednoduše deaktivovat, a to platí i pro nějaký ten otravný balast.

Samsung Galaxy S21 FE
Ukázka prostředí One UI 4 (Zdroj: FONETECH.CZ)

Notifikační dioda je přežitek

  • tu zastupuje funkce Styl osvětlení okraje
  • při oznámení se displej po obvodu rozsvítí

Samotné ovládání telefonu je poměrně intuitivní. Navigační panel si můžete ponechat se třemi klasickými piktogramy, nebo si zvolíte gesta. Ta jsou velmi návyková a velikost displeje příjemně opticky zvětší. Táhnutím ze stran například docílíte návratu o krok zpět, rychlým tažením zdola směrem ke středu se vrátíte na domovskou obrazovku a tentýž pohyb s přidržením prstu na obrazovce vyvolá náhled spuštěných aplikací.

Určitě mrkněte na menu Rozšířené funkce > Pohyby a gesta, kde najdete další vychytávky jako Probudit zvednutím, Poklepáním probudit, Dlaní uložit obrazovku apod. One UI ve mně evokuje zvláštní pocit, že je pro ovládání jednou rukou jak dělané. A rozhodně si pohrajte s nastavením domovské obrazovky, ať už jde o počet ikon, skrytí nepotřebných aplikací, rozbalení oznamovacího panelu jedním tahem nebo velký výběr motivů a widgetů.

Samsung Galaxy S21 FE
Ukázka prostředí One UI 4 (Zdroj: FONETECH.CZ)

Výkon, benchmark

  • nemožnost rozšíření o MicroSD kartu 
  • v klidovém režimu má smartphone kolem 29 °C
  • při běžném používání přibližně 34 °C
  • v průběhu hraní je peak zhruba 49 °C
  • 6 GB RAM nemusí být „future proof“
  • systém si vezme minimálně 4 GB paměti

Samsung Galaxy S21 FE má výkonu skutečně na rozdávání. Loňský vlajkový čipset Snapdragon 888 od Qualcommu spolu s 6 GB RAM a 128 GB vnitřní paměti (testovaný vzorek, k mání je varianta 8 + 256 GB) v AnTuTu nasbíral něco přes 800 tisíc bodů. Mezi ty největší rychlíky na mobilním trhu se sice neprocpe, ale běžný smrtelník to opravdu nepozná.

Výborného výsledku single/multi core dosáhl i v bechmarku Geekbench. V hodnocení 3DMark už to taková lahůdka nebyla. V Sling Shot Unlimited skončil až ve druhé desítce, ale znovu a stále: v praxi rozdíl nepoznáte.

Samsung Galaxy S21 FE
Výkonu má na rozdávání (Zdroj: FONETECH.CZ)

Primárně nejde o herní zařízení, takže jsem rozborce nevěnoval takovou péči. Přesto pár postřehů přece mám. Novinka nemá sebemenší problém rozjet hry jako je Asphalt 9 nebo Call Of Duty Mobile na plné detaily. Samotné hraní je i navzdory uzounkým rámečkům v rámci možností zážitek. Celková stabilita fps je vesměs výborná.

Zatímco u CoD Mobile je pokles fps trošku očekávaný (60 fps, stabilita 97 %, min frame rate 55), u Asphaltu 9 Legends jede telefon jako z praku. Každopádně, počítejte s tím, že se telefon přehřívá. Na smažená vajíčka se slaninou (jako u mého redakčního OnePlus 9 Pro) to sice není, ale  zvláště v okolí procesoru je teplota po hodině hraní kolem 49 °C.

Pokud jste vášniví hráči PUBG (New State), hra teoreticky frčí v nastavení Max/Ultra na 60 fps, jenže to platí jen pro statické scény, jakmile se dostanete do pohybu ve stylu bum-prásk, jedete klasicky v plus minus 40 fps (max frame rate 60 fps, min frame rate 27, průměrný 40 fps, stabilita 91 %), což je dáno mezní grafickou náročností.

Samsung Galaxy S21 FE Recenze
Samsung Galaxy S21 FE (Zdroj: FONETECH.CZ)

Konektivita, zvuk

Bluetooth 5.2, nové Wi-Fi 6 a vysokorychlostní 5G jsou atributy, které v dnešní době nesmí chybět v žádném lepším telefonu. A to platí i pro NFC a možnost bezkontaktního placení přes Google Pay. Pokud navíc preferujete používání dvou SIM karet, např. pro soukromé a firemní účely, tak i v tomto případě máte vyhráno.

Zvukové podání patří mezi mobilními telefony k tomu lepšímu, co je aktuálně na trhu k mání. Zvuk je relativně čistý, bez šumu a zkreslení i při vyšší hlasitosti. Středy jsou vcelku výrazné, výšky poměrně přesné a jsou tam i náznaky basů. Při volání je hlasitost rovněž vynikající a to samé platí i pro druhou stranu.

Galaxy S21 FE solidně ozvučí i menší místnost, ale za sebe doporučuji buď nějaký BT repráček nebo raději sáhnout po kvalitnějších sluchátkách (pokud máte některá z řady Samsung Buds, o to lepší).

Samsung Galaxy S21 FE Recenze
Samsung Galaxy S21 FE (Zdroj: FONETECH.CZ)

Fotoaparát, video

Aplikace Fotoaparát je velmi přehledná. V horní liště najdete jen nejnutnější základ, tj. zapnutí/vypnutí blesku, nastavení poměru stran nebo rozlišení videa apod. V té dolní si pak volíte jednotlivé režimy; jen namátkou je to Single Take, fotografování, video nebo další, kde máte na výběr škálu možností: noční režim, panoráma, „slow-mo“, pro video nebo Pro mód.

U toho bych se na chvilku zastavil. Pokud se totiž řadíte mezi náročnější fotografy, dejte mu šanci. K dispozici máte ruční nastavením citlivosti, expozici, vyvážení bílé anebo i ostření. Při troše šikovnosti může fotka stát za to.

A ještě se vrátím k možnosti Single Take. Tahle fíčurka vám poskytne více variant foceného snímku. Třeba fotíte objekt, který se v průběhu pohne. Nebo scénu, kde se při stisknutí spouště něco změní. Během 10 sekund máte možnost si vybrat z několika snímků a videí s různými záběry a formáty ten nejlepší.

Samsung Galaxy S21 FE
Ukázka prostředí Fotoaparátu (Zdroj: FONETECH.CZ)

Přední 32Mpx selfie kamerka umístěna v opravdu titěrném průstřelu displeje má solidní světelnost f/2.2. Pokud patříte mezi selfie maniaky, tak na vás čeká spousta zkrášlovacích filtrů a možností, jak z autoportrétu „vykřesat“ takřka nemožné. A rozhodně vyzkoušejte Portrétní video. Vypadá totiž skvěle. Zostřená je pouze vaše maličkost a zbytek je efektně rozmazaný (doporučuji nastavit hodnotu 1 nebo 2, lze navolit až čtyři filtry pozadí).

A nyní k fotoaparátům. Samsung u Galaxy S21 FE vsadil na tutéž fotosestavu jako u loňského modelu. V jistém smyslu jde o provařenou trojici snímačů, kterou výrobce používá, tuším, už od dob Galaxy S10 (Galaxy Note nevyjímaje), viz detailnější náhled níže:

  • 12 Mpx, f/1.8, 26mm (hlavní), 1/1.76″, 1.8µm, Dual Pixel, PDAF, OIS
  • 8 Mpx, f/2.4, 76mm (teleobjektiv), 1/4.5″, 1.0µm, PDAF, OIS, 3× optický zoom
  • 12 Mpx, f/2.2, 13mm, 123˚ (širokoúhlý), 1/3.0″, 1.12µm

Předesílám, že podmínky nebyly úplně optimální, přesto to hlavní senzor ustál se ctí. Výsledné snímky jsou relativně věrné, s širokým dynamickým rozsahem a velkou mírou detailů. Jen zřídka dochází k mírnému přeostření, přeexponování nebo zašumění zejména směrem do krajů focené scény. Na druhou stranu zásah softwarového processingu je vyvážený.

Barvy jsou na můj vkus o něco sytější, občas se u fotek vyskytne žlutý nádech, ale to je věc, kterou u Samsungu tu a tam vnímám už delší dobu a v zásadě nejde o nic, co by kazilo celkový velmi dobrý dojem.

S širokoúhlým fotoaparátem taky pořídíte pěkné fotky. Jsou ostré, mají výborný kontrast a například o nějakém slévání šedé a bílé u oblohy nemůže být řeč. Noční snímky jsou obecně velmi dobré, ale šumu se stejně místy nevyhnete. Můžete zkusit i blesk, ale tam je zase problém v tom, že vám snímek neprosvětlí rovnoměrně.

8Mpx teleobjektiv i při trojnásobném přiblížení disponuje velmi dobrou úrovní detailů. Proč však využívá „interpolace“ a lezou z něj 12Mpx fotografie, moc nechápu, ale budiž. Ještě k zoomu. Reálně využijete cokoliv mezi hodnotou 2 a 10, zbytek je ve výsledku spíše mazanice.

Pokud jde o video, tak novinka na rozdíl od Galaxy S21 neumí natáčet 8K s 24 fps. Zvládne 4K s 60 fps nebo Full HD s 60, potažmo 30 snímky za vteřinu. Oblíbené „slow-mo“ video pořídíte v HD rozlišení s 960 fps. Pokud nahráváte ve Full HD, výsledek je excelentní.

Se 4K rozlišením je to krapet horší. Ano, má sice famózní dynamický rozsah, jenže za cenu horšího kontrastu, prokreslení a občasného šumu. Stabilizace obrazu funguje výborně. Nezaznamenáte žádné trhaní nebo otravné pohupování v pohybu. Video je perfektně plynulé.

Závěr, hodnocení

Samsung Galaxy S21 vloni v Česku zahajoval na 22 490 Kč (varianta 8 + 128 GB), naopak Galaxy S21 FE (6 + 128 GB) stojí 18 990 Kč. Takto na papíře to vypadá jasně, nicméně, je potřeba vzít úvahu, že v prvním případě se bavíme o rok starém smartphonu, který momentálně i oficiální cestou seženete výrazně levněji.

Samsung Galaxy S21 FE
Samsung Galaxy S21 FE (Zdroj: FONETECH.CZ)

Pak je na zvážení, jestli jsou o něco větší baterie, rozměry i displej spolu s Androidem 12 opravdu pádnými důvody ke koupi „Eféčka“. Už z podstaty věci uživatel, který vlastní Galaxy S21, nemá důvod přecházet. Majitel předloňského Galaxy S20 může být taky na vážkách, protože když už nic, tak vlajkové modely dostávají aktualizace většinou dřív, tudíž přechod na Galaxy S21 by dával větší smysl.

Mimoto, doslova za dveřmi je představení letošní vlajkové řady Galaxy S22. Mám takovou teorii, že Samsung tento telefon uvedl hlavně proto, aby si odfajfkoval kolonku splněno. Právě načasování, výbava a samozřejmě cena jsou atributy, u kterých si marně lámu hlavu nad tím, kdo je vlastně cílová skupina Galaxy S21 FE. Z mého pohledu to fanoušci určitě nebudou.

Na druhou stranu, pokud si jej pořídíte v rámci cashback nebo s nějakou akční slevou, řekněme 3 000 Kč, už je to docela jiná písnička. Kdyby šel oficiálně do prodeje za 15 990, resp. 17 990 korun, neřekl bych ani popel.

Samsung Galaxy S21 FE Recenze
Samsung Galaxy S21 FE (Zdroj: FONETECH.CZ)

Mám si Samsung Galaxy S21 FE koupit?

  1. Ano, pokud se vám líbí velmi minimalistický design, velmi dobrý fotoaparát, a to platí i pro krásný displej, ergonomii, vysoký výkon, příkladnou konektivitu, odladěné prostředí a velké množství funkcí.
  2.  Ne, jestliže chcete telefon s větší než jednodenní výdrží, nechce se vám za konfiguraci 6 + 128 GB platit 19 tisíc korun, potřebujete spolehlivé 4K video nebo rychlejší nabíjení atd.

Klady

  • minimalistický design
  • rychlý 120Hz displej
  • výkon
  • konektivita
  • všechny typy nabíjení
  • prostředí One UI
  • fotoaparát
  • odolnost vůči vodě a prachu
  • zvuk

Zápory

  • cena
  • 4K video
  • postarší fotosestava
  • výdrž
  • chybí rychlejší nabíjení
  • chudé balení

Zdroj náhledové fotografie: FONETECH.CZ

Total
0
Shares
3 komentářů
  1. Já jsem v balení neměl ani tu jehlu na SIM. Opravdu ostuda. A balení bylo neporušené. Ani výřez tam na ní není.

    1. Je tam. Je potřeba obrátit svrchní část krabičky a “vyklenout” dokumentaci. Alespoň tak tomu bylo u mě.

  2. Palec hore za ten závěr a zvážení aktuálních reálných cen – v rámci vod samotného samsungu ten telefon v podstatě nedává smysl, a lepší parametry lze koupit jinde levněji (viz ty “zápory”).

Comments are closed.