Apple Watch

Používáte chytré hodinky? Jsou často špinavější než záchodová prkénka, zjistili vědci

  • Chytré hodinky jsou plné mikrobů
  • Na vině jsou sami majitelé

Chytré hodinky jsou sice výborným společníkem, ale podle nového experimentu také semeništěm mikroorganismů, jako jsou bakterie. V tomto směru jsou na tom ještě hůř než záchodové prkénko.


Nepřehlédněte: Samsung prý připravuje fotoaparát pro telefony se 440 megapixely


Chytré hodinky jsou plné bakterií

Téměř všechny chytré hodinky, včetně populárních Apple Watch, Galaxy Watch a modelů značky Fitbit, jsou přenašeči škodlivých bakterií, vyplývá to ze studie zveřejněné ve vědeckém časopise Advances in Infectious Diseases.

Výzkumníci z Floridské atlantické univerzity (FAU) testovali plastové, gumové, látkové, kožené a kovové řemínky a hledali souvislost mezi materiálem řemínku a tvorbou bakterií. Zjistili, že 95 % řemínků bylo kontaminováno nějakým typem nebezpečné bakterie.

Konkrétně na 85 % řemínků nalezli bakterie způsobující stafylokokové infekce, na 60 % páscích byly nalezeny bakterie E. coli a 30 % řemínků neslo bakterie Pseudomonas aeruginosa. Všechny tyto bakterie přitom mohou vyvolat celou řadu klinických onemocnění včetně zápalu plic a krevních infekcí.

Apple Watch
Zdroj: fancycrave1 / Pixabay

Nebojte se je čistit

Miliony uživatelů chytrých hodinek je nosí každý den: Ať už proto, aby monitorovali svůj spánek, zaznamenávali svá cvičení, zlepšovali svůj celkový zdravotní stav nebo aby vstali do práce. Ironií je, že pokud řemínky nejsou pravidelně dezinfikovány, jsou semeništěm nebezpečných mikrobů.

U účastníků studie, kteří nosili hodinky během fyzického tréninku, bylo zjištěno nejvyšší množství bakterií – konkrétně stafylokoků. Zatímco úroveň aktivity korelovala s růstem bakterií, největším prediktorem virové nálože byla textura materiálu náramku. „V průměru byl trend zatížení bakteriemi následující: látka, plast, guma, kůže a nakonec kov.“

Výzkumníci vysvětlují, že látkové, plastové a gumové náramky poskytují ideální prostředí pro hromadění bakterií, protože porézní a statické povrchy mají tendenci přitahovat a umožňovat reprodukci bakterií. „Množství a taxonomie bakterií, které jsme našli, ukazuje, že řemínky je zapotřebí dezinfikovat,“ říká vedoucí autor studie Nwadiuto Esiobu.

Výzkum navíc ukázal, že dezinfekční prostředky Lysol a 70% ethanol byly vysoce účinné a zničily 99,99 % bakterií během pouhých 30 sekund, zatímco ocet už tak úspěšný nebyl a k likvidaci bakterií potřeboval celé dvě minuty.

Zdroj náhledové fotografie: Solen Feyissa / Unsplash, zdroj: New York Post, Scientific Research

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Co to je zase za krávovinu já si je denně čistím.

Comments are closed.