Samsung Galaxy S23

Samsung prý připravuje fotoaparát pro telefony se 440 megapixely

  • Budou telefony v budoucnu fotit v rozlišení 440 megapixelů?
  • Vše tomu nasvědčuje
  • Tipér tvrdí, že v Samsungu chystají rekordní fotoaparát

Fotoaparáty jsou dnes naprosto nedílnou součástí výbavy každého smartphonu. Výrobci je každoročně vylepšují v mnoha různých směrech: Větší snímače, lepší optika, vyšší přiblížení, přesnější ostření. Jeden údaj však vždy vládne propagačním materiálům víc než ostatní: počet megapixelů. Ačkoliv stále platí poučka, že vyšší počet megapixelů se nerovná lepší fotoaparát, tak jde o číslo, které je pro zákazníka tím nejsrozumitelnějším parametrem.


Nepřehlédněte: Mercedes-Benz si vyšlápl na Rusko. Tamní prodejce odstřihl od klíčového softwaru


Korejský Samsung připravuje rekordní mobilní snímač

Samsung je primární producent fotoaparátů pro chytré telefony a tento primát si bude chtít udržet i do budoucna. Podle technologického insidera s přezdívkou Revegnus pracuje korejský podnik na čtyřech nových snímačích, které nabídnou rozlišení 50 Mpx, 200 Mpx, 320 Mpx a rekordních 440 Mpx.

Začněme 50Mpx snímačem GN6, který je zřejmě nejzajímavějším z celé skupiny, protože jde o jednopalcový snímač s 1,6µm pixely a konkurenta populárního jednopalcového řešení Sony IMX989. Insider však říká, že tento senzor je velmi drahý na výrobu, takže spíše než Samsung jej využijí ostatní producenti smartphonů; především ti z Číny, jako Xiaomi a Huawei.

Oproti tomu 440Mpx snímač HU1 možná vůbec nebude určen pro chytré telefony. Mohl by být užitečnější v automobilovém nebo jiném průmyslovém odvětví. Revegnus však nevylučuje, že se nakonec objeví i v chytrých mobilech.

Dostanou ho telefony řady Galaxy S?

Ve smartphonech značky Samsung se nejpravděpodobněji ukáže senzor s rozlišením 320 Mpx, tedy až bude jeho vývoj dokončen. Ale než se tak stane, chvíli to potrvá. Whistleblower říká, že tento čip může debutovat v telefonu Galaxy S26 Ultra – dočkáme se ho tedy nejdříve za tři roky, aktuálně je totiž na trhu model S23 Ultra.

A konečně, s 200Mpx snímačem HP7 se údajně počítalo v modelu Galaxy S25 Ultra, protože přináší o něco větší pixely a mírně lepší kvalitu obrazu než stávající 200Mpx senzor HP2, který je součástí Galaxy S23 Ultra. Stejně jako jednopalcový snímač GN6 je však i tento senzor příliš drahý na výrobu, takže je otázkou, zda se v mobilech vůbec někdy objeví.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem Samsung, zdroj: GSMArena, X

Total
0
Shares