Raketa

Pokus o přepsání historie selhal. Revoluční raketa vytištěná na 3D tiskárně se do vesmíru nedostala

  • Na oběžnou dráhu míří raketa vyrobená pomocí 3D tisku
  • Kvůli problémům bohužel ani tentokrát neodstartovala

Před několika dny měla poprvé v historii vzlétnout do vesmíru raketa Terran 1 společnosti Relativity Space, která je jako první na světě vyrobena pomocí 3D tisku. Start však musel být na poslední chvílí zrušen. Ne snad z důvodu, že by se raketa rozpadala, ale kvůli problémům s tlakem uvnitř druhého stupně. Jde již o třetí neúspěšný pokus. V předchozích případech byl start přerušen kvůli potížím s teplotou pohonných látek a silnému větru.


Nepřehlédněte: Umělá inteligence dokáže nakreslit, na co myslíte. Tohle je naprostý průlom, tvrdí japonští vědci


Ambiciózní projekt Relativity Space

Společnost Relativity Space poté na Twitteru uvedla, že její tým pracoval s mimořádným nasazením, aby ke startu rakety došlo, ale ani to bohužel nestačilo. „Tým dnes makal tvrdě a hodláme v tom pokračovat i při dalším pokusu. Brzy se dozvíte více o novém datu a okně startu,“ napsali zástupci amerického startupu.

Start první 3D tištěné rakety na světě je přitom mimořádně pozoruhodný hned z několika důvodů.

Zaprvé dokazuje, že raketa vytvořená pomocí 3D tiskárny může zcela změnit způsob, jakým budeme rakety vyrábět do budoucna. Stavba mnoha raket je extrémně nákladná, takže jejich výroba je pro mnohé vlády dlouhodobě neudržitelná.

S raketou vytištěnou na 3D tiskárně se však náklady na vesmírné mise výrazně snižují. A co víc, Terran 1 je schopna vynést na oběžnou dráhu náklad o hmotnosti až 1 250 kilogramů.

Neúspěšným startem Terranu 1 na světě samozřejmě nic nekončí. Společnost Relativity Space plánuje, že se o další start brzy pokusí znovu.

Pokud raketa úspěšně dosáhne cíle své mise, vytvoří nový rekord, protože se stane prvním soukromě financovaným vesmírným dopravním prostředkem, který se dostane na nízkou oběžnou dráhu Země s použitím metanového paliva.

Terran 1: Raketa vyrobená na 3D tiskárně

Dvoustupňová raketa Terran 1 měří na výšku 33,5 metru a v průměru má 2,3 metru. Na 3D tiskárně je vytištěno 85 procent dílů, a to včetně motorů. Těch má raketa celkem deset, devět z nich se nachází v prvním stupni a jeden ve druhém stupni. Do budoucna by chtěla společnost zvýšit množství částí vytištěných na 3D tiskárně až na 95 procent.

Zdroj náhledové fotografie: WikiImages / Pixabay, zdroj: Engadget

Total
0
Shares
2 komentářů
  1. Dobrá práce, jen to nevzdat. Každý technologický pokrok nás přibližuje více a více k poznání vesmíru.
    Sondy, rakety, průzkumná vozítka, sondy Voyager 1 a 2, to všechno je pokrok.
    Neuznávám čumění do vesmíru a astrofyzikální teorie, je to prakticky k prdu. Možná to dodá pocit pár páprdům. že rozumějí vesmíru, ale prakticky je sledování teokvasarů, rektálního záření (pardon – reliktního) a černých hypoděr úplně na pikaču.
    Tím nechci říct, že nemůžou mít pravdu, ale je to v podstatě teologie založená na víře ve velký třesk, a teologií to zůstane, protože velký třesk nelze spolehlivě dokázat.
    vlastně nic mimo naší soustavu není skutečně prozkoumané a doložené, jsou to jen teorie založené na pozorování přístroji, které vznikly v prostředí naší sluneční soustavy na základě pozemských fyzikálních zákonů.
    Předpoklad, že to funguje i jinde ve vesmíru, je čistě hypotetický (ano, dosti pravděpodobný, ale pořád hypotetický závěr technologicky omezené civilizace).
    Nechápu proč by měla teorie o tolik předcházet praxi. Je sice super, že teoreticky víme o objektech mléčné dráhy a možná i ostatních ramenech naší ,,teoreticky spirální galaxie,,. Ale je to jen sci-fi pro snílky a fantasty které se možná nikdy nedočká odpovědi.

  2. Myslím si že bez pozorování vesmíru by jsme nevěděli absolutně nic 😂😂 co by jsme jako zjistili bez toho ? Jediný co by jsme věděli tak možná naší sluneční soustavu kvůli sondám apod ale jak by jsme věděli kdy ty sondy vypustit apod když by jsme nepozorovali pohyb planet a v jakou chvíli to vypustit aby to byla co nejkratší trasa apod nebo spíš jak by jsme vůbec věděli že nějakej třeba Jupiter existuje aby jsme k němu mohli poslat sondu když by jsme ho neviděli nikdy 😂 … Sledování vesmíru je podle mě stejně dulezity jako lety do vesmíru možná i víc právě kvůli tomu všemu co tam můžeme zjistit jen tím pozorováním, nejsem žádnej vseznalec vím o tom prakticky úplný hovno ale když se nad tím zamyslíš tak to co píšeš nedává moc smysl 😅

Comments are closed.