AI, umělá inteligence, mozek

Umělá inteligence dokáže nakreslit, na co myslíte. Tohle je naprostý průlom, tvrdí japonští vědci

  • Obrázky, které uvidíte, nenakreslil člověk
  • Jsou dílem umělé inteligence, která se naučila číst myšlenky

Tyto podivně obrázky vypadají jako malby, ale ve skutečnosti se za nimi skrývá něco fascinujícího. Na snímcích s rozmazaným medvídkem, poklidnou lesní scénou a podivným útvarem mraků je cosi podivného. A to proto, že obrázky nenakreslil ani nenamaloval člověk.


Nepřehlédněte: K Zemi se blíží jasná kometa, která by mohla zastínit hvězdy na obloze. Naposledy ji viděl pračlověk


Umělá inteligence nakreslí vaše sny

Obrázky s vysokým rozlišením (mluvíme tu o 512 × 512 pixelech) byly ve skutečnosti vytrženy z mysli člověka pomocí latentní difúze, a to na základě čtení aktivity lidského mozku získané z funkční magnetické rezonance (fMRI). AI studovala lidské myšlenky – to, na co se člověk díval – a pak na základě toho vytvořila obraz.

A ano, znamená to, že vědci jsou nyní zase o krok blíže k vývoji technologie, která dokáže číst lidskou mysl. Už dnes se přitom chlubí, že je vysoce přesná. Představme si praktickou aplikaci. Jednoho dne by nám nemluvící nebo ochrnutí lidé mohli pomocí umělé inteligence říct, co si myslí – komunikovat s námi.

AI, umělá inteligence, mozek
Zdroj: Osaka University

Jak to funguje?

Funkční magnetická rezonance dokáže zachytit změny průtoku krve v oblastech mozku spojených s vnímáním obrazu a z toho umělá inteligence sestaví přesný obraz toho, na co subjekt myslí – co v tu chvíli vidí před očima.

Netradiční studie se zúčastnili čtyři lidé, přičemž každý z nich si během testu prohlížel sadu deseti tisíc obrázků. Umělá inteligence zpočátku vytvářela obrazy, které vypadaly poměrně jednoduše, ale jak proces pokračoval, naučila se myšlenky lépe zpracovávat. Po vyhodnocení výsledků vědci zjistili, že AI dosahovala přibližně 80procentní shody.

„Ukázali jsme, že naše metoda dokáže rekonstruovat obrazy s vysokým rozlišením s vysokou sémantickou věrností z činnosti lidského mozku,“ uvedl tým ve studii zveřejněné v časopise bioRxiv. „Na rozdíl od předchozích studií rekonstrukce obrazů naše metoda nevyžaduje trénink ani jemné ladění složitých modelů hlubokého učení.“

Zdroj náhledové fotografie: freepik / freepik, zdroj: BiorXivOsaka University

Total
0
Shares