NASA, záblesk, hvězda

Podivně silný záblesk z vesmíru odporuje fyzice. Odpovídá 10 milionům Sluncí, zjistila NASA

  • Vědci z americké NASA řeší záhadu
  • Bizarní objekt odporuje fyzice, tvrdí

Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) objevil ve vesmíru objekt, který září jako 10 milionů Sluncí a odporuje fyzice. Upozornil na to server Live Science.


Nepřehlédněte: Špionážní satelit řízený umělou inteligencí? Čína už to zkusila a tohle je výsledek


Záblesk se vymyká tabulkám

Podle vědců neutronová hvězda M82 X-2 porušuje fyzikální zákon známý jako Eddingtonův limit zářivého výkonu, který – zjednodušeně řečeno – definuje maximální svítivost objektu. Svítivost hvězdy v zářivé rovnováze je podle něj úměrná 3,5 mocnině její hmotnosti. Pokud nějaký objekt tuto mez překoná, výzkumníci očekávají, že exploduje.

Vědci již dlouho vědí o velmi jasných rentgenových zdrojích. Obvykle Eddingtonovu mez překračují 100 až 500krát, ale odborníci stále netuší, proč k tomu vlastně dochází. Dříve předpokládali, že vysoká jasnost je ve skutečnosti jen optickým klamem, ale nejnovější studie NASA prokázala, že takové objekty v našem vesmíru skutečně existují.

Dřívější studie naznačovaly, že zdrojem silného záření jsou černé díry. V tomto případě se však jedná o neutronovou hvězdu. Neutronové hvězdy jsou zbytky mrtvých jader hvězd, jako je naše Slunce.

Magnetar, hvězda
Zdroj: NASA (Goddard Space Flight Center/S. Wiessinger)

Odporuje fyzice, tvrdí NASA

Neutronová hvězda je tak hustá, že gravitace na jejím povrchu je asi 100 bilionkrát silnější než gravitace Země. „Žužu spadlé na povrch neutronové hvězdy by na něj dopadlo s energií tisíce vodíkových bomb,“ uvádí NASA.

Vedle M82 X-2 se nachází další hvězda. Náš hrdina ji každý rok připraví o materiál odpovídající 1,5násobku hmotnosti Země. Vědci se domnívají, že v neutronové hvězdě probíhají procesy, které jí umožňují Eddingtonův zákon porušit a neexplodovat.

Současná představa vědců je taková, že intenzivní magnetické pole neutronové hvězdy mění tvar jejích atomů, což jí umožňuje držet pohromadě, i když je stále jasnější a jasnější.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Gadget

Total
0
Shares
1 komentář

Comments are closed.