Umělá inteligence

Špionážní satelit řízený umělou inteligencí? Čína už to zkusila a tohle je výsledek

  • Čína svěřila řízení svého satelitu AI
  • A ta si vybrala několik velmi podivných cílů

Vědci nedávno nechali umělou inteligenci, aby po dobu 24 hodin ovládala vojenský satelit a hledala pozemské cíle. A AI se vydala cestou, která je překvapila. Upozornil na to server IFLScience.


Nepřehlédněte: Umělá inteligence znovu kouzlila. Vylepšila historicky první snímek černé díry


Špionážní satelit řízený AI

Výzkumníci z Číny popsali svou práci v článku v deníku South China Morning Post. Umělá inteligence fungovala bez lidského zásahu a jejím úkolem bylo pozorovat zájmové oblasti na Zemi. Svým způsobem tak můžeme nahlédnout do mysli umělé inteligence a toho, co ji zajímá.

Podle týmu si umělou inteligencí řízený satelit Qimingxing 1 vybral několik konkrétních míst a dobře si je prohlédl, i když si není jasné proč. AI se zaměřila na Patnu, velké a starobylé město na řece Ganze v Indii, a našla konkrétní body zájmu v této oblasti.

Ačkoli umělá inteligence nebyla naprogramována tak, aby vysvětlila, proč tak učinila, je možné, že si Patnu vybrala kvůli hraničnímu sporu, ke kterému mezi Čínou a Indií došlo v roce 2020.

Podle SCMP si také vyhlédla japonský přístav Ósaka, který „příležitostně hostí lodě amerického námořnictva operující v Tichomoří“. Pokud je nám známo, je to vůbec poprvé, kdy AI získala úplnou kontrolu nad pozorovacím systémem satelitu bez konkrétních pokynů nebo úkolů. 

Umělá inteligence se stále častěji využívá v určitých úlohách, jako je zpracování obrazu a vyhýbání se kolizím, ale nikdy nepřekračuje tyto meze, což je podle výzkumníků promarněná příležitost. Je důležité poznamenat, že umělá inteligence měla plnou kontrolu nad kamerou, ale nemohla měnit kurz družice ani její oběžnou dráhu. 

Satelit
Zdroj: PIRO4D / Pixabay

Použití AI porušilo pravidla, ale Číně je to jedno

Výzkumníci doufají, že se umělá inteligence časem dočká hlubší integrace do všech 260 satelitů dálkového průzkumu Země, které Čína v současnosti provozuje. Navrhují, aby AI byla využita v systémech sledování a monitorování, například k upozornění národní obrany na vojenskou aktivitu.

Není však známo, co je v případě čínských expertů myšleno umělou inteligencí – tento pojem se totiž stal tak široce používaným: Může jít o cokoli od základního programu pro výběr cílů až po něco jako chatbot GPT-4.

Použití AI čínskými odborníky technicky porušuje pravidla plánování misí, ale Číňané to otevřeně přiznávají a nezdá se, že by si s tím dělali příliš velké starosti. Alarmují však je, že sami netuší, proč AI sledovala místa, která sledovala. 

Předat plnou kontrolu umělé inteligenci – která nedokáže porozumět lidem, jejich složitým interakcím a čemukoli nad rámec tréninkové sady dat – nad satelity, se v současné době jeví jako velmi nerozumný nápad.

Zdroj náhledové fotografie: Dall-E (generováno AI), zdroj: IFLScience

Total
0
Shares