Černá díra

Umělá inteligence znovu kouzlila. Vylepšila historicky první snímek černé díry

  • Umělá inteligence znovu kouzlila
  • Vylepšila historicky první snímek černé díry

V roce 2019 vědci představili průlomové výsledky dlouholetého měření. Během konference ukázali první snímek zachycující siluetu černé díry. Lidstvo tak poprvé v historii spatřilo tento impozantní objekt, o kterém se do té doby pouze domnívalo, jak ve skutečnosti vypadá.


Nepřehlédněte: Přicházím z roku 6491, tvrdí cestovatel časem. Detektor lži potvrdil, že mluví pravdu


První fotografie černé díry

Pozorování zprostředkovalo celkem osm teleskopů rozmístěných po celém světě, synchronizovaly se díky atomovým hodinám. Denně vědci posbírali kolem 350 terabytů dat, ta byla následně přenesena na speciálních hardiscích do několika superpočítačů, které se postaraly o výpočty. Ty pak přes dva roky vyhodnocovalo kolem dvou set vědců.

Výsledný snímek ukazoval černou díru, která se nachází v jádru galaxie M87 a od Země je vzdálená 55 milionů světelných let. Černé díry je extrémně obtížné vyfotit, protože jsou doslova neviditelné, pohlcují hmotu i světlo. Fotografie tak zobrazovala něco, co vypadá na první pohled jako zářící kobliha – zářící oranžový prsten na černém pozadí s rozmazanou červenou mlhou okolo.

„Všichni jsme pozorně sledovali naše počítače, když se obrázek najednou objevil. Ten prstenec se objevil tak snadno. Bylo to neuvěřitelné,” popsala pro Time vědkyně Katie Boumanová bezprostřední okamžiky poté, co její tým algoritmus spustil.

černá díra M77
Zdroj: NASA

Umělá inteligence přidala více detailů

Historicky první snímek černé díry nyní dostal novou podobu. Jak asi tušíte, s úpravou pomohla umělá inteligence. Tým výzkumníků, jehož součástí byla i postdoktorandka v oboru astrofyziky Lia Medeirosová, použil novou techniku strojového učení zvanou interferometrické modelování hlavních komponent neboli PRIMO, aby vyplnil mezery v obraze M87 a zvýšil rozlišení na maximální hodnotu.

Výsledkem složitého procesu je detailnější snímek černé díry, která má hmotnost odpovídající šesti a půl miliardám Sluncí.

Zdroj náhledové fotografie: AdisResic / Pixabay, zdroj: Space

Total
0
Shares