NASA, Měsíc

Opravdu jsme přistáli na Měsíci? USA znovu ukázaly nezvratitelný důkaz

  • Pochybovači tvrdí, že Američané na Měsíci nikdy nebyli
  • Indická družice nafotila místo přistání mise Apollo 11

Mezi lidmi koluje mnoho konspiračních teorií. Některé z nich jsou relativně nevinné, zatímco jiné jsou vyloženě nebezpečné. Jedna z těch, které přetrvávají, se týká přistání amerických astronautů na Měsíci. Stále se najdou tací, kteří pochybují. Přistáli? Nepřistáli?


Nepřehlédněte: Sonda NASA na Marsu nafotila skvrny připomínající živé tvory


Fotografie z mise Apollo 11

Některé konspirační teorie, dokonce i ty nejabsurdnější, je obtížné vyvrátit. Vzpomeňme skupinu Flat Earthers, která věří tomu, že Země je jedna velká placka. Nicméně o přistání lidstva na Měsíci existuje mnoho důkazů. Ale změňte názor těch, kteří neustále říkají, že Američané na našem přirozeném satelitu nikdy nebyli a že všechny ty záběry, které obletěly svět, se natáčely v ateliérech za dohledu slavného režiséra S. Kubricka…

Je však nezpochybnitelnou pravdou, že lander Apollo 11 přistál na Měsíci a Neil Armstrong a Buzz Aldrin se 20. července 1969 prošli po měsíčním povrchu, zatímco Michael Collins plnil své povinnosti na palubě modulu Columbia na oběžné dráze Měsíce.

Na Měsíc se vrátíme

Existují fotografie z místa přistání amerických astronautů ve vysokém rozlišení, včetně těch, které pořídila indická sonda z oběžné dráhy v roce 2021. Na snímky z družice Čandrájan-2 (Měsíční loď 2) nyní znovu upozornil tým vozítka NASA Curiosity prostřednictvím sociální sítě X (dříve Twitter). 

Fotografie tým amerických vědců připomíná ve chvíli, kdy jsou v plném proudu přípravy na mise, které mají člověka na Měsíc navrátit. Očekává se, že za několik let vyšle Čína na Měsíc loď s kosmonauty na palubě, kteří budou obývat prostory lunární základy v blízkosti jižního pólu. Stejné úmysly mají i Američané. Cílem připravovaného programu Artemis je zřídit na Měsíci stálou lunární stanici Artemis Base Camp.

NASA má za sebou zatím jeden let programu Artemis. Modul Orion v listopadu 2022 odstartoval bez posádky z mysu Canaveral a po necelém měsíci, kdy obletěl kolem Měsíce, dopadl do Tichého oceánu. Stejný typ modulu astronauti využijí i k letu na Měsíc a zpět, a to ještě v tomto desetiletí.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Curiosity, Royal Museum Greenwich, FONETECH.CZPetaPixel

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..