Placatá země

Zastánci ploché Země utratili půl milionu, aby zjistili, že se celou dobu pletou

 • Věda se plete, Země je placatá, hlásají
 • Roste počet lidí věřících konspiraci
 • Nepřesvědčí je ani neprůstřelné důkazy

Jde o jeden z těch televizních momentů, na který si vzpomenete klidně i za deset let. Dokument Netflixu sleduje příběh zastánců rozšířené konspirační teorie, kteří utratili desetitisíce dolarů, aby dokázali to, co vůbec nechtěli – že Země je kulatá.


Nepřehlédněte: Jako nekonečná noční můra. Umělá inteligence ukázala, jak to vypadá v pekle


Naše Země není koule

Je planeta Země kulatá či placatá? Člověk by si myslel, že tato debata patří dávné minulosti, nicméně opak je pravdou. I v dnešní době se najde velké množství lidí, kteří skálopevně věří, že je Země jedna velká placka. 

Jedním z předních stoupenců teorie, podle které je náš svět plochý jako talíř, je i Američan Bob Knodel, který se již několik let s neutuchající vírou a experimenty snaží dokázat, že naše planeta není glóbus.

Zastánce zeměplochy tvrdí, že neexistuje žádný důkaz o kulatosti Země. Fotky z vesmíru? Fotomontáže! Zkušenosti astronautů a pilotů? Manipulace. Mizející lodě? Jen optický klam využívající perspektivy…

Technika dokázala opak

V dokumentu internetové televize Netflix s názvem Za horizontem (anglicky Behind the Curve), který sleduje skupinu Flat Earthers – malou, ale rostoucí komunitu lidí, kteří pevně věří ve spiknutí s cílem potlačit pravdu – se však přihodilo něco, co Knodel rozhodně nečekal.

Vysoce přesný laserový gyroskop, za který utratili majlant – více než 20 tisíc dolarů (v přepočtu asi 480 tisíc korun) – ukázal, že se Země otáčí a je kulatá. „Odchylka byla 15 stupňů za hodinu,“ říká v dokumentu zaraženě Knodel. „Zaskočilo nás to, ale samozřejmě jsme se s tím nechtěli smířit, a tak jsme začali pracovat na tom, jak vyvrátit, že (gyroskop) skutečně zaznamenává pohyb Země.“ 

Podobných bizarních situací je dokument napěchován až po okraj. Pokud se chcete zasmát, určitě se na něj podívejte. Sledovat Flat Earthers, jak vlastními experimenty debunkují svá vlastní „fakta“, je lepší zábava než jakou nabídne kdejaká reality show.

Zdroj náhledové fotografie: generován Bing Image Creator (AI), zdroj: News Science & Nature

Total
0
Shares
8 komentářů
 1. Nelze přesvědčit někoho kdo se nařídí rozumem ale názorem.

 2. Jedním z předních stoupenců teorie, podle které je náš svět plochý jako talíř, je i Američan Bob Knodel, který se již několik let s neutuchající vírou a experimenty snaží dokázat, že naše planeta není glóbus

  Globus je model Ze, takze nase planeta veru neni globus. Ale odpoustim, evidentne jste spatne prelozili slovo globe z originalniho clanku.

  1. Tak ještě, žes aspoň použil model Země, mohls taky napsat, že Globus je hypermarket.

 3. No když je mezi námi tolik tupců, už se nedivím, že to tady tak vypadá.

 4. Už v době plachetnic bylo vidět z přístavu jak se odplouvající loď noří za obzor a stejně tak se postupně odshora vynořovala připlouvající. Takže vyhozené peníze dokazovat laserem něco co je možno vidět zdarma každý den. J.L. end

  1. Až na to že to je opticky klam ta lod zajde za horizont ale v skutocnosti ju cez silnu optiku vidiet stále. Uz to bolo dokázane.

   1. Takže silnou optikou je vidět z New Yorku loď např. v Portu?

 5. No, je to přecejen krásná víra. Mě zas hrozně mrzí, že nejsou éteričtí Měsíčňané. Cítím se o cosi okraden. Že bych se k těm půvabným placatým lidem přidal…?

Comments are closed.