Kamera, sledování

Čína tvrdí muziku. Její základnu na Měsíci bude hlídat 600 milionů kamer

  • Čína na Měsíci vytvoří obrovský sledovací systém
  • Skládat se bude ze stovek satelitů a milionů kamer a dalších senzorů

Stále více lidí má strach z neustálého dohledu veřejných kamer s technologií snímání obličeje. Ve střední Evropě jde zatím naštěstí o hudbu blízké budoucnosti, v totalitních státech, jako je Čína, již ale na obyvatele dohlíží miliony očí s AI. A je to právě asijská velmoc, která plánuje vytvořit robustní monitorovací síť na Měsíci, aby chránila svou stálou lunární základnu, píše server Interesting Engineering.


Nepřehlédněte: Konec falešných HBO Max rodin: Streamovací služba zamezí sdílení hesel, i v Česku


Sledování na Měsíci

Čína v posledním desetiletí zintenzivnila tempo svého vesmírného programu a zaměřila se zejména na průzkum Měsíce. V roce 2013 přistála nepilotovaná čínská vědecká sonda na lunárním povrchu. A očekává se, že koncem tohoto desetiletí země vyšle na Měsíc další loď, tentokrát s kosmonauty na palubě, kteří budou obývat prostory lunární základy.

Čínská stanice na Měsíci bude přitom pod přísným dohledem nejnovějších a nejvýkonnějších technologií. Podle listu The South China Morning Post (SCMP) má monitorovací síť vycházet z obávaného čínského sledovacího systému na Zemi, který využívá více než 600 milionů kamer různého určení.

Plánovaný systém se bude skládat ze stejného počtu lehkých a výkonných kamer, jejichž činnost bude koordinovat umělá inteligence (AI), aby se eliminovalo riziko lidského selhání.

„Jeho úkolem bude identifikovat, lokalizovat a monitorovat podezřelé aktivity za účelem ochrany lunární základny, jejíž vybudování bude nesmírně náročné a především finančně nákladné,“ píše server Interesting Engineering.

Měsíc, NASA
Zdroj: Nicolas Thomas / Unsplash

Větší základna než nabídne NASA

Kamery budou schopny snímat vzdálené i blízké objekty, a to i v ultraširokoúhlém pohledu, samočinně se nastavovat a pracovat nezávisle v případě ztráty spojení s vědci na Zemi.

Čínská lunární výzkumná stanice je v současné době stále ve fázi návrhu. Ale už dnes se předpokládá, že bude mnohem větší než základna, kterou plánuje na Měsíci vybudovat americká NASA v rámci svého projektu Artemis. 

V čínském komplexu se najde dostatek prostoru pro velitelské centrum, elektrárnu, komunikační místnost, vědecko-výzkumná zařízení i flotilu robotů, kteří budou tchajkonautům pomáhat při výzkumu.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem Nokia, zdroj: IE

Total
0
Shares