Podívejte se na nejdetailnější fotografii Slunce

Nové video Slunce vyrazí dech: Sonda natočila vesmírného hada, jak se plazí po jeho povrchu

  • Slunce si pro lidstvo připravilo další jedinečnou podívanou
  • Tentokrát vědce překvapilo úchvatným vesmírným hadem

Observatoř NASA a Evropské kosmické agentury, která pozoruje Slunce 24 hodin denně, zachytila něco neobvyklého. Vědci mají nyní k dispozici video neobvyklého vesmírného hada, který se plazí po povrchu naší nejbližší hvězdy.


Nepřehlédněte: Velká vánoční loupež: Tato aplikace pro Android vám z účtu ukradne všechny peníze


NASA natočila vesmírného hada

Časosběrné video bylo pořízeno, když se sonda Solar Orbiter nacházela ve vzdálenosti zhruba 60 milionů kilometrů od Slunce, tedy asi v polovině vzdálenosti mezi naším světem a jeho mateřskou hvězdou.

To, co na videu připomíná hada, je ve skutečnosti samostatně vytvořený tunel chladného plazmatu, stlačený k sobě magnetickými poli přítomnými v teplejším plazmatu, které ho obklopuje.

Ačkoli na časosběrném videu had „projede“ slunečním povrchem za pouhých několik sekund, tedy jako nůž máslem, ve skutečnosti mu tato cesta trvala tři hodiny. To však neznamená, že byl pomalý: Podle vědců Evropské kosmické agentury (ESA) se jednalo o tak obrovskou vzdálenost, že se proud plazmatu musel pohybovat rychlostí kolem 105 000 km/h. Efektní vlnivý pohyb byl způsoben deformací slunečního magnetického pole.

Slunce přitápí pod kotlem

Vědce nové video zaujalo i z jiného důvodu: Sluneční had vznikl v oblasti, kde později došlo k výronu koronární hmoty. Radiace vyvolaná výronem koronární hmoty (CME), tedy vyvržením slunečních částic do vesmíru, může ovlivnit rádiové signály i elektronické systémy v satelitech i na Zemi. Částice také při kontaktu s atmosférou způsobují jev zvaný polární záře.

Z minulosti jsou dokonce známy případy silných slunečních erupcí, které na Zemi způsobily výpadky dodávek elektřiny. V roce 1989 výron koronární hmoty ze Slunce takto odřízl od dodávek elektřiny šest milionů lidí v kanadském Quebecu.

Zdroj náhledové fotografie: European Space Agency, zdroj: The Sun, Livescience

Total
0
Shares
3 komentářů
    1. No já na mobilu vidím to Slunce 😱, hady žádné 😭😖😖

Comments are closed.