Netflix

Netflix čekají drastické změny, které každý nevydýchá! Kolik v roce 2023 zaplatíme za sdílení účtů?

  • Netflix už nikdy nebude takový jako dřív
  • Chystá se zpoplatnit sdílení účtů
  • Uživatele čeká hotové peklo. Nebo ne?

Streamovací služby jako Netflix, Disney+ nebo Amazon Prime Video se v poslední době snaží zamezit sdílení účtů, protože přichází o velké peníze. Jako alternativu k běžnému předplatnému do svých nabídek zavedly levnější tarify s reklamou, které uživatele ale zatím příliš neoslovily. Vedení Netflixu proto vymyslelo důmyslný plán, jak situaci zachránit.


Nepřehlédněte: Největší konkurent Netflixu postaví Čechy před nelehkou volbu. Buď si připlatí nebo vyfasují reklamu


Netflix se k uživatelům dlouho choval poměrně vstřícně, ale nikdy se netajil svým záměrem sdílení účtů zastavit. Už několik týdnů se hovoří o tom, že tuto běžnou praxi (dle statistik hesla na Netflixu půjčuje 100 milionů lidí) brzy zpoplatní. A jak právě informuje deník Wall Street Journal, čekají nás velké změny – změny, které mnozí nevydýchají!

Netflix, jak ho známe, definitivně končí

Z toho, co víme, se věc má tak, že pokud budete chtít svůj účet používat jinde než ve svém bydlišti, služba vás zkasíruje. Netflix uvádí, že rozsáhlé sdílení účtů mezi domácnostmi, ke kterému nyní dochází, ovlivňuje dlouhodobou schopnost společnosti investovat do služeb a rozvíjet je. Tvrdí, že za stávajících podmínek již není možné dál pokračovat.

Zatímco své plány pro Evropu a USA společnost neoznámila, změnu mezitím testuje v zemích Latinské Ameriky, tedy v jednom z regionů, kde je sdílení nejrozšířenější. V rámci projektu Netflix umožňuje, aby lidé platili (zhruba 3 dolary, tedy nějakých 75 korun) za sdílení účtu až se dvěma osobami. 

Netflix
Zdroj: mohamed_hassa / Pixabay

Sdílení účtů mezi uživateli jen za peníze

Netflix na to jde nějak takhle: Když služba zjistí, že se někdo přihlašuje mimo domov, vyzve, aby uživatel v aplikaci (nebo na webu) do 15 minut zadal ověřovací kód, který přijde majiteli účtu. Uživatel půjčující si heslo může obsah sledovat bez omezení, ale dokud majitel účtu nezaplatí (měsíční) poplatek za přidání „sdíleče“, je streamování občas rušeno připomínkou, že platba nebyla provedena. Takové jsou alespoň poznatky uživatelů z Latinské Ameriky. 

Jedním z hlavních problémů představuje, že Netflix nedokáže určit, kdy majitel účtu cestuje a přistupuje ke službě z jiného místa, například z druhého bytu nebo hotelu, a kdy si jeho heslo půjčuje jiná osoba, uvádí lidé obeznámení se situací. Možným řešením, které je údajně zvažováno, je umožnit předplatitelům, aby dali službě vědět, pokud se na určitou dobu chystají odjet. 


Nepřehlédněte: Za sdílení hesla na Netflixu do vězení? Podle vlády jde o trestný čin


Utečete?

Netflix
Zdroj: Tumisu / Pixabay

Netflix zaznamenal varovné signály ohledně sdílení hesel poprvé v roce 2019. Ve druhém čtvrtletí téhož roku společnost vykázala citelný úbytek předplatitelů v USA, a přestože se vrcholní manažeři domnívali, že jde o pouhý výkyv, požádali výzkumníky, aby prošetřili, proč se růst zpomaluje. Tým expertů zjistil, že mezi hlavní viníky patří právě sdílení účtů.

Podle současných i bývalých zaměstnanců se Netflix dlouhodobě potýká s organizovaným sdílením v zemích, kde se běžně prodávají hesla k účtům, která byla ukradena na internetu. Vedení společnosti si prý uvědomuje, že pokud má být zásah proti podobným nekalým praktikám účinný, musí bohužel postihnout také velké množství neškodnějšího sdílení mezi rodinnými příslušníky a přáteli. 

Deník WSJ uvádí, že Netflix dokonce uvažoval o přidání placeného obsahu do své knihovny. Což by zákazníky přesvědčilo, aby si své přihlašovací údaje nechali jen pro sebe z obavy, že jim někdo jiný zvýší náklady. Lidé obeznámení se situací uvedli, že firma od tohoto plánu nakonec upustila – prý v zájmu zachování přímočarého uživatelského prostředí.


Nepřehlédněte: 50 tajných kódů Netflix: Jak najít a sledovat ty nejlepší skryté filmy o letošních Vánocích?


Netflix zatím oficiální výši poplatku za sdílení účtu neoznámil, ale úplně bez informací naštěstí nejsme. Vážně se diskutuje o tom, že cena za sdílení bude jen o něco málo nižší než je cena tarifu s reklamou ve výši 6,99 dolaru (v přepočtu 160 korun). Plán společnosti je tak v podstatě velmi jednoduchý. Jde o snahu sdílení účtů lidem co nejvíce zprotivit a ty, kteří na Netflixu stále ještě nejsou a heslo si půjčují, donutit, aby přešli na vlastní předplatné.

Zdroj náhledové fotografie: freestocks / Unsplash, zdroj: GizChina, The Wall Street Journal

Total
0
Shares