Nejdražší materiál na Zemi může dostat atomové hodiny do mobilů. Jeden gram stojí miliardy korun

  • Mysleli jste si, že mezi úplně nejdražší materiály světa patří zlato nebo platina ? Pak jste na omylu
  • Tyto látky jsou opravdu cenné, na první místo se ovšem nedostaly

Jaký je podle vás nejdražší materiál na světě? Není to zlato, platina nebo tritium. Tímto titulem se pyšní materiál, který vyrobili vědci z Oxfordu a jeden jeho gram má hodnotu 140 milionů dolarů, píše server Unilad.


Nepřehlédněte: Korejci zapnuli umělé Slunce, které je žhavější než skutečné. Dosáhlo teploty 100 milionů stupňů Celsia


Nejdražší materiál na světě zpřesní GPS

V laboratořích vyvinutý materiál má „snadno zapamatovatelný“ název – endohedrální fullereny. A teď ho řekněte pětkrát pozpátku. Ale dost žertů. Důležitá je otázka, proč jsou endohedrální fullereny na bázi atomů dusíku (také zkráceně endofullereny) tak extrémně drahé?

Je to kvůli tomu, k čemu by tento materiál mohl být v budoucnu použit, nebo spíše kvůli tomu, jakou technologii by lidstvu mohl dát. Endofullereny mohou například způsobit revoluci v oblasti atomových hodin. Ty jsou klíčovou součástí fungování systému GPS a nesmírně důležité pro navigaci. Problém je, že v současné době jsou poměrně velké, hovoříme o velikosti místnosti.

Molekula
Zdroj: Harryarts / Freepik

Atomové hodiny do každého mobilu

Použití fullerenů však může přispět k tomu, že nové atomové hodiny budou mít velikost miniaturního čipu a dostanou se do chytrých telefonů. Dostatečně malé fullerenové hodiny by mohly být použity k mimořádně přesnému určování polohy (na milimetry), stejně jako k eliminaci mrtvých zón navigačního systému GPS.

Není bez zajímavosti, že název materiálu, konkrétně slovo „fullereny“, přímo souvisí s jeho strukturou. V podstatě se jedná o „klec“ z atomů uhlíku s atomem dusíku uvnitř.

Název „fulleren“ odkazuje právě na tuto „klec“ a je poklonou architektovi a filozofovi Richardu Buckminsteru Fullerovi, který celý svůj život zasvětil hledání a vývoji průkopnických řešení k vynalezení technologií, které „udělají více za méně“, a tím vylepší lidské životy.

Zdroj náhledové fotografie: University of Oxford, zdroj: Unilad, University of Oxford

Total
0
Shares
2 komentářů
  1. Co je na tom materiálu tak drahé, to jsem se tedy z tohoto článku vlastně nedozvěděl. O jeho použití nemá smysl vůbec hovořit, je to hudba velmi vzdálené budoucnosti a pokud by se nějakým zázrakem tento materiál dal běžně vyrábět, tak jeho využití by bylo hlavně tak jako vždy k výrobě zbraní, tedy k zabíjení lidí.

  2. Jako oficiálně nejdražší materiál je ale uváděna antihmota, kde gram stojí jednu miliardu dolarů.

Comments are closed.