KSTAR

Korejci zapnuli umělé Slunce, které je žhavější než skutečné. Dosáhlo teploty 100 milionů stupňů Celsia

  • Umělé slunce vytvořené v Jižní Koreji se znovu překonalo
  • Teplotu o hodnotě 100 milionů stupňů Celsia vyzařovalo déle než kdy předtím

Jihokorejští vědci zaznamenali významný úspěch, když se jim ve fúzním reaktoru podařilo udržet plazmu o teplotě 100 milionů stupňů Celsia po dobu 48 sekund, informuje server Interesting Engineering.


Nepřehlédněte: Vědci natočili rychlost světla. Ultrarychlá kamera zachytí 10 bilionů snímků za sekundu


Umělé Slunce nemusí být jen sen

Reaktor Korea Superconducting Tokamak Advanced Research (KSTAR) zdolal další milník při směřování k „hvězdným teplotám“ potřebným k výrobě fúzní energie. Během nedávného testu udržel plazmu žhavou 100 milionů stupňů po dobu 48 sekund, čímž překonal svůj vlastní předchozí rekord 100 milionů stupňů po dobu 30 sekund. Připomeňme, že v jádru Slunce je teplota „jen“ asi 15 milionů stupňů Celsia. V režimu vysokého uzavření (H-mód) vydržel korejský tokamak více než 100 sekund, také déle než kdy předtím.

Cílem projektu KSTAR je dosáhnout do roku 2026 provozní doby až 300 sekund, což by mělo být dostatečné pro dosažení 24hodinového provozu potřebného pro výrobu energie. Korejci doufají, že jejich uměle vytvořený zdroj energie by mohl jednou potenciálně ukončit závislost světa na fosilních palivech a pomoci zvrátit globální oteplování. Experti už před desetiletími zjistili, že jaderná fúze je zdrojem energie Slunce a dalších hvězd, a týmy po celém světě už roky usilují o replikaci tohoto procesu na Zemi.

Energie, elektřina
Zdroj: Solen Feyissa / Unsplash

Tokamak je cestou k čisté fúzní energii

Fúzní reaktory fungují tak, že vodík se vaří do plazmatu, což je stav tak žhavý, že v něm nemohou existovat ani atomy, a rozbíjí se v něm protony za vzniku jader helia. Při fúzi se uvolňuje čtyřikrát více energie na hmotnost paliva než při jaderném štěpení – štěpení těžkých atomů, jako je uran, a čtyřmilionkrát více energie než při spalování fosilních paliv.

Podle korejské Národní rady pro výzkum vědy a techniky (NST) je klíčové vytvořit technologii, která dokáže udržet plazma o vysoké teplotě a hustotě, v němž probíhají fúzní reakce nejúčinněji, po co nejdelší dobu. Během posledního úspěšného testu tokamaku KSTAR byly použity wolframové divertory, důležité součásti umístěné na dně vakuové nádoby v zařízení pro magnetickou fúzi.

„Ve srovnání s předchozími divertory na bázi uhlíku vykazovaly wolframové divertory pouze 25% nárůst povrchové teploty při podobném tepelném zatížení. To přináší významné výhody pro operace s dlouhými pulzy s vysokým zahříváním,“ vysvětlil tým NST.

Úspěšný test wolframových divertorů je klíčový pro pro projekt Mezinárodního termonukleárního experimentálního reaktoru (ITER). ITER je mezinárodní fúzní megaprojekt v hodnotě 21,5 miliardy dolarů, který ve Francii vyvíjejí desítky zemí včetně Koreje, Číny, USA, EU a Ruska.

Zdroj náhledové fotografie: Korea Institute of Fusion Energy, zdroj: Interesting Engineering

Total
0
Shares
7 komentářů
  1. Fúzní reaktory jsou asi fajn hračky ale dostatek energie s úplným minimem radioaktivního odpadu už dokáží zajistit i dnešní množivé raktory (v provozu jsou sodíkem chlazené BN-600 a BN-800). Jinak věděli jste, že zdrojem tritia do fůzních reaktorů je izotop Li6? Tedy ne voda z moře?

  2. Dotaz absolutního laika – elektriku z toho maj v plánu “těžit” zase “politím vodou” a parní turbínou?

    1. Pravděpodobně to tak plánují ale popravdě ani nevím. Z reakce 2H + 3H -> 4He + n + 17,6 MeV vynáší energii témě pouze neutrony, které je nutné nepružnými srážkami zpomalit a přeměnit jejich energii na teplo. To u takovéto energie neutronů není snadné a netuším, jak to chtějí dělat.

      1. Co jsem četl, tak se ještě vůbec neřeší, jak dostat energii ven. Zatím se již 40 let zkoumá, jak udržet tu teplotu a reakci co nejdéle. Již se posunuli z 0s na 47s a množství energie, kterou to vyrobilo stále řádově přesahuje množství energie vložené. Již 40 let čtu, že za 20 let bude fúze využitelná. Dnes se to opět odhaduje na 20 let. Musí to být krásný Job.

        1. A za 20 let dozvíme, že to bude ještě za dalších 20let :-))

Comments are closed.