QST, T-60SA

Japonci zapnuli umělé Slunce, které je žhavější než skutečné. Je lidstvo blíže neomezenému zdroje energie?

  • V Japonsku testují supermoderní fúzní reaktor
  • Inspirovali se u Slunce

V Japonsku slavnostně spustili největší experimentální reaktor jaderné fúze na světě, což je technologie, která je teprve v plenkách, ale kterou někteří označují za odpověď na budoucí energetické potřeby lidstva.


Nepřehlédněte: Obří mimozemská planeta je první svého druhu. Podle současných teorií by neměla existovat


Umělé Slunce nemusí být jen sen

Vědci už před desetiletími zjistili, že jaderná fúze je zdrojem energie Slunce a dalších hvězd, a týmy po celém světě už roky usilují o replikaci tohoto procesu na Zemi.

Cílem japonského reaktoru JT-60SA je prozkoumat proveditelnost fúze jako bezpečného, rozsáhlého a bezuhlíkového zdroje čisté energie – s větším množstvím vyrobené energie, než kolik se do její výroby vloží. Šestipatrové zařízení instalované v hangáru severně od Tokia se skládá z nádoby (tzv. tokamaku) ve tvaru šišky, ve kterém se bude ohřívat plazma na teplotu 200 milionů stupňů Celsia.

JT-60SA je společný projekt Evropské unie a Japonska, který je předzvěstí spuštění dnes stále ještě rozestavěného Mezinárodního termonukleárního experimentálního reaktoru (ITER). Konečným cílem obou projektů bude přimět jádra vodíku uvnitř reaktoru ke slučování na těžší prvek – helium – při kterém se uvolňuje energie ve formě světla a tepla a napodobuje proces, který probíhá uvnitř Slunce.

„Je to výsledek spolupráce více než 500 vědců a inženýrů a více než 70 společností z celé Evropy a Japonska,“ řekl zástupce vedoucího projektu výstavby reaktoru JT-60SA Sam Davis. Evropská komisařka pro energetiku Kadri Simsonová prohlásila, že JT-60SA je „nejpokročilejší tokamak na světě“, a začátek jeho operací označila za „milník dějin fúze“.

„Nejpokročilejší tokamak na světě“

Tokamak je zařízení, ve kterém vědci zkoumají jadernou fúzi jako možný zdroj energie, jenž by v budoucnu mohl nahradit nejen fosilní zdroje, ale díky své efektivitě také dnešní obnovitelné zdroje energie.

Navzdory desetiletím výzkumu si ale bude muset lidstvo ještě chvíli počkat, než se to stane realitou. V čem spočívají její výhody? Reaktory replikují fyziku skutečného Slunce a vytvářejí obrovské množství energie.

Pro tento proces však nejsou potřebná fosilní paliva a na rozdíl od procesu jaderného štěpení neprodukuje žádný nebezpečný odpad. Podle fyziků při něm zároveň vzniká mnohem menší riziko environmentální katastrofy.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem National Institutes for Quantum Science and Technology, zdroj: Science Alert

Total
0
Shares