WASP-39, NASA

Obří mimozemská planeta je první svého druhu. Podle současných teorií by neměla existovat

  • LHS 3152b je výjimečná exoplaneta
  • Vědci nad jejími vlastnostmi kroutí hlavou

Byla nalezena planeta, která je považována za příliš velkou pro svou hostitelskou hvězdu a podle vědců by proto vůbec neměla existovat.


Nepřehlédněte: Vědci objevili ohromující řeku hvězd proudící vesmírem. Je dlouhá 1,7 milionu světelných let, říkají nadšeně


Bizarní exoplaneta by neměla existovat

Cizí svět, pojmenovaný LHS 3152b, je exoplaneta, což znamená, že se nachází mimo naši sluneční soustavu. Obvykle, když astronomové objeví planety, jejich velikost je předvídatelná podle hvězdy, kolem které obíhají.

V tomto případě však odborníci tvrdí, že nově objevená planeta je třináctkrát těžší než Země, ale obíhá kolem hvězdy, která je devětkrát méně hmotná než pozemské Slunce. Poměr mezi nimi je tedy stokrát větší než mezi Zemí a Sluncem.

„Představte si, že jste farmář hledající vejce v kurníku,“ říká profesor astronomie na Pensylvánské státní univerzitě Suvrath Mahadevan. „Ale místo slepičího vejce najdete pštrosí vejce, mnohem větší než cokoli, co by mohla snést slepice. Přesně takový pocit měl náš tým astronomů, když na začátku letošního roku objevil masivní planetu, více než třináctkrát těžší než Země, která obíhá kolem chladného červeného trpaslíka devětkrát méně hmotného než Slunce.“

Jako červený trpaslík se označuje malá a chladná hvězda spektrální třídy M a fanoušci komiksů jistě vědí, že Supermanův domovský svět Krypton obíhal kolem stejného typu hvězdy. Není známo, zda na LHS 3152b žije nějaký superhrdina, exoplaneta je však zajímavá z naprosto jiného důvodu.

Země, TOI 700, exoplaneta
Zdroj: NASA

LHS 3152b mění pohled na fungování vesmíru

Planety vznikají v obřích discích plynu a prachu. Ty se stáhnou do obřího jádra a pak přitáhnou další prach a plyn v procesu známém jako akrece jádra. Za normálních okolností by hvězda s nízkou hmotností měla být obklopena planetami, které mají také nízkou hmotnost.

„Typický disk kolem takové hvězdy s nízkou hmotností by jednoduše neměl mít dostatek pevných materiálů nebo hmoty, aby mohl vytvořit dostatečně těžké jádro, které by vytvořilo takovou planetu,“ popisuje Mahadevan. „Z počítačových simulací, které náš tým provedl, jsme dospěli k závěru, že taková planeta potřebuje disk nejméně desetkrát hmotnější, než známe na základě přímých pozorování disků tvořících planety.“

Vědci tvrdí, že neznají žádné jiné masivní planety obíhající kolem hvězd jako je LHS 3152b. V posledních letech však intenzivně zkoumají, zda poblíž chladných červených trpaslíků existují planety schopné podporovat život.

Jak ji objevili?

Některé hvězdy jsou velmi dobře viditelné a snadno pozorovatelné. To znamená, že na ně můžete namířit výkonný teleskop a pak čekat, až přes ni přejde planeta. Ale jiné, jako například ta, která hostí LHS 3152b, jsou tak slabé, že je velmi obtížné je spatřit. Aby se s tím vědci z Penn State vypořádali, vytvořili nový přístroj Habitable Zone Planet Finder a nainstalovali ho na dalekohled Hobby-Eberly Telescope na McDonaldově observatoři v Texasu.

Obří mimozemská se nachází přibližně 51 světelných let od Slunce a jeden oběh kolem hvězdy dokončí každých 3,7 pozemského dne.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem NASA, zdroj: The Sun, Science 

Total
0
Shares