Hvězdný proud

Vědci objevili ohromující řeku hvězd proudící vesmírem. Je dlouhá 1,7 milionu světelných let, říkají nadšeně

  • Výzkumníci objevili něco nečekaného
  • Obří proud hvězd putující vesmírem

V kupě galaxií vzdálené asi 300 milionů světelných let od Země vědci spatřili hvězdný proud, který protéká mezigalaktickým prostorem, píše server Astronomy & Astrophysics.


Nepřehlédněte: Vědci otestovali „zázračný“ urychlovač částic. Lidstvu pomůže s vývojem léků na rakovinu a při dobývání vesmíru


Našli řeku hvězd proudící vesmírem

Objev je obrovským překvapením. V tak dynamickém a gravitačně složitém prostředí, jako je kupa galaxií, by totiž něco tak křehkého, jako je hvězdný proud, nemělo vůbec vzniknout. Přesto k tomu zjevně došlo a překvapivý nález mohou vědci využít k podrobnějšímu studiu kup galaxií a záhadné shlukovité temné hmoty v nich.

„Tento obří proud jsme našli náhodou,“ říká astrofyzik Javier Román z univerzity v nizozemském Groningenu. „Studovali jsme halo hvězd nacházející se v okolí velkých galaxií a našli něco výjimečného.“

Hvězdné proudy jsou v galaxii Mléčná dráha poměrně běžné. Vědci předpokládají, že se jedná o roztříštěné zbytky hustých kulových hvězdokup, které jsou od sebe odtrženy slapovými silami naší galaxie. Je však obtížné je identifikovat; jejich spojení není hned zřejmé, protože vzdálenosti ke hvězdám se měří poměrně obtížně a proudy jsou vždy poměrně slabé.

Hvězdný proud
Zdroj: University of Groningen

Vědce zajímá temná hmota

„V posledních letech však moderní technologie teleskopů a analytické techniky odhalily více objektů, než jsme byli schopni identifikovat v minulosti,“ píší vědci. Nově objevený proud hvězd se výrazně liší od tenkých vláken vesmírné sítě, která spojují galaxie mezi sebou i v rámci kup. Připomíná hvězdné proudy uvnitř Mléčné dráhy, ale v mnohem epičtějším měřítku.

I když jsou kupy galaxií poměrně velké a zdánlivě klidné, ve skutečnosti představují chaotické prostředí. Proto vědce překvapilo, když hvězdný proud, oficiálně pojmenovaný Giant Coma Stream, zahlédli.

Aby záhadě přišli na kloub, provedli simulace a zjistili, že takové hvězdné proudy v kupě galaxií mohou skutečně vznikat – konkrétně z trpasličích galaxií, které jsou od sebe trhány gravitací větších galaxií.

Výzkumníci očekávají, že dříve nebo později se hvězdný proud dlouhý 1,7 milionu světelných let rozplyne. Jeho existence však poslouží k bohulibému účelu — studiu temné hmoty.

Zdroj náhledové fotografie: University of Groningen, zdroj: Science Alert

Total
0
Shares