NASA, Bennu

NASA se nemůže dostat ke vzorkům z vesmíru, které mají nevyčíslitelnou hodnotu. Neotevře víko

  • Sond dopravila na Zemi vzorky z planetky Bennu
  • K části materiálu se však vědci nemohou dostat

Když vyšlete sondu k asteroidu, aby z něj odebrala materiál a úspěšně ho dopravila na Zemi, může vzniknout spoustu problémů. Navzdory náročnosti tohoto úkolu řídící středisko NASA před několik týdny oznámilo, že mise byla úspěšná. Od té doby vědci začali speciální vzorkovnici otevírat, což je pomalý a choulostivý proces.


Nepřehlédněte: Samsung Galaxy S25 pořádně zdraží. Poděkujte za to extrémnímu výkonu


Vzorky z asteroidu k Zemi putovaly 1,9 miliardy kilometrů

Nyní však výzkumníci narazili na komplikaci. Nemohou otevřít mechanismus TAGSAM (Touch-and-Go Sample Acquisition Mechanism), aby se dostali k velké části vzorků; malou část materiálu již dříve ukázal šéf NASA Bill Nelson. Po několika pokusech o demontáž vědci zjistili, že dva z 35 upevňovacích prvků hlavice TAGSAM nelze odstranit pomocí současných nástrojů schválených pro použití v „rukavicovém boxu“.

Může se to zdát jako nepodstatný problém, ale zádrhel spočívá v tom, že všechny nástroje, které tým používá, se musí vejít do zařízení, kterým proudí dusík, aby vzorky nebyly vystaveny působení zemské atmosféry a zůstaly v původním stavu pro následnou vědeckou analýzu.

NASA proto musí vymyslet, jak se k horninám dostat pomocí nástrojů, které má k dispozici nebo pomocí nových nástrojů, které budou rozměrově vyhovovat. „Tým pracuje na vývoji a implementaci nových přístupů k extrakci materiálu uvnitř hlavice, přičemž je třeba i nadále zachovat vzorky nedotčené,“ vysvětluje agentura.

NASA, Bennu, glovebox
Zdroj: NASA

NASA musí vymyslet, jak se k horninám dostat

Týmu se zatím podařilo získat 70,3 gramu hornin a prachu, přičemž část z nich byla přístupná přes tzv. mylarovou klapku. To překonává původně stanovený cíl americké agentury dopravit na Zemi alespoň 60 gramů hornin. Uvnitř hlavice však stále zůstává cenný materiál, který není dostupný, protože ho uvnitř drží zmíněné spojovací prvky.

Podle NASA budou výzkumníci v příštích týdnech vyvíjet a procvičovat nové postupy, které napomohou odstranění upevňovacích prvků a zároveň zpracovávat již odebrané vzorky.

Bennu je asteroid, který prolétá kolem Země každých šest let. Cílem mise OSIRIS-REx bylo získat z něj vzorky a dopravit je na naši planetu. Vědci mají o materiál z planetky velký zájem, neboť jim umožní zjistit, jaké chemické látky a horniny obsahuje. Podobná vesmírná tělesa v dávné minulosti totiž s sebou při dopadu na Zemi přinesla organický materiál, který je nutný pro vznik života.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: IFLScience, NASA

Total
0
Shares
3 komentářů
  1. To je tak, když nějaký kokot neumí seskládat ani bednu na šutry.

    1. Byl bych poctěn kdyby jste mi (nám) zde v diskuzi řekl co je vaší práci. Jistě to bude něco s vyšší přidanou hodnotou než konstrukce planetárních sond, raket a podobných technologií, když se tak vyznáte.
      Vím že by to bylo asi pod vaší úroveň vzhledem k vašemu zaměstnání, ale bylo by dobré se v laboratořích NASA a u dodavatelských firem stavějící tyto sondy občas zastavit a poradit jim 😉

      1. Myslím si, že je to fejk… Je jasné, že je to sbírané ve vakuu. Takže to pak musí otvírat také ve vakuu. Jinak je podtlak nepustí… Myslím, že je tenhle článek pěkná blbost…

Comments are closed.