Galaxy S23 Ultra

Samsung Galaxy S25 pořádně zdraží. Poděkujte za to extrémnímu výkonu

  • Qualcomm plánuje zdražit výrobu příští generace vrcholného čipsetu Snapdragon
  • Mohlo by to znamenat výrazné zdražení telefonů Samsung, Xiaomi a dalších

Cena vlajkových telefonů se postupně zvyšuje. I když Apple nebo Samsung čas od času zlevní, situace se výrazně nelepší. Vždyť jen před několika lety vyšla vlajková loď na necelých 20 tisíc korun. Nyní se pohybujeme povětšinou nad hranicí 30 tisíc korun.

Přispěly k tomu modely Pro, Ultra, Pro+ a další, které v dřívějších dobách dostupné nebyly. A pak také zvýšené výlohy na výrobu telefonů, včetně dražších komponent a vyšších záloh za elektřinu, které musí i řešit prakticky každý z vás.


Nepřehlédněte: Byznys s Ruskem nevadí? Samsung v zemi okupantů prodává mobily, které nejsou ani v Česku


Dražší telefony? Kvůli Qualcommu

Server SamMobile nyní zmiňuje spekulaci, která se má týkat výhledových cen klíčových komponent, jako jsou například procesory a čipové sady. Americká společnost Qualcomm, prvotřídní výrobce čipových sad, 5G modemů a dalších komponent pro mobilní telefony totiž plánuje dost zdražit.

Z panelové diskuze během nedávného havajského představení vlajkového čipsetu Snapdragon 8 Gen 3 vyplynulo, že Qualcomm investuje velké prostředky do inovací svých technologií a lze tedy očekávat, že cena příští generace – Snapdragon 8 Gen 4 – vzroste výrazně.

Viceprezident společnosti Qualcomm, Chris Patrick, řekl médiím: „Qualcomm očekává zvýšení nákladů na Snapdragon 8 Gen 4, protože společnost usiluje o dosažení ohromující úrovně výkonu.“

Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1
Zdroj: Qualcomm

Platili byste víc?

Je tak logické, že s vyššími náklady musí logicky růst i cena finálních produktů, které tyto dražší komponenty obsahují. Lze tak očekávat, že vzroste cena modelové řady Galaxy S25. Přičemž vrcholný model Ultra by se mohl prodávat i za více než 1 199 dolarů (bezmála 34 tisíc korun), kolik stojí teď.

Ještě víc alarmující by mohlo být zdražení telefonu z řady Galaxy Z Fold. Ten se aktuálně prodává od 45 tisíc korun, vyloučeno nemůže být ani zdražení na 50 tisíc korun a více.

V opačném případě se další výrobci přesunou k alternativním výrobcům součástek, kteří dokáží udržet cenu níž. Jako je například MediaTek a další. Byli byste ochotni za telefon zaplatit více než teď, přestože vaše reálné platy nijak zásadně neporostou?

Zdroj náhledové fotografie: Samsung, zdroj: SamMobile

Total
0
Shares
1 komentář

Comments are closed.