Samsung Galaxy Z Fold4

Byznys s Ruskem nevadí? Samsung v zemi okupantů prodává mobily, které nejsou ani v Česku

  • Samsung nejspíš jen předstíral odchod z ruského trhu
  • Aktuálně tam prodává Flip 5, Fold 5 i novinku S23 FE

Silná slova jsou někdy víc než činy. Jihokorejský Samsung, nejúspěšnější prodejce na globálním trhu s mobilními telefony, jako jeden z prvních kritizoval Rusko po násilné invazi na Ukrajinu a po boku dalších světových značek oznámil okamžitý odchod z trhu. Celá situace je ale mnohem komplikovanější.

Samsung v Rusku

Agentura Reuters už půl roku po avizovaném odchodu přinesla informaci, že Samsung se možná na ruský trh vrátí. „Ruský list Izvestija citoval zdroj blízký společnosti, podle kterého by prodej mohl začít v říjnu 2022. Zdroj uvedl, že Samsung obnoví dodávky zařízení maloobchodníkům a znovu spustí svůj oficiální internetový obchod,“ napsal Reuters v září 2022.


Nepřehlédněte: Svět se směje: Ruský iPhone je totální propadák. Telefon museli vyrobit úplní amatéři


Samsung pak oficiálně nic nekomentoval a situace utichla. Jak se ale ukazuje nyní, s ročním odstupem se korejský velkovýrobce vydal cestou Koloběžky první, tedy „oblečená-neoblečená“. Dle oficiálního stanoviska platí kritika Ruska a odchod z trhu krátce po invazi. To dokládají mimo jiné i sociální sítě, které utichly právě v únoru 2022.

Na druhou stranu ale ruský web Samsungu žije novinkami z letošního roku. Na webu vesele inzeruje jak řadu Galaxy S23, tak třeba i Samsung Galaxy Z Fold 5 a véčkový Z Flip 5. O nových televizích ani nemluvě.

Na webu galaxystore.ru, což je vlastně oficiální autorizovaná značková prodejna, kromě již zmíněných přístrojů nabízí třeba i absolutně horkou novinku Galaxy S23 FE ve formě předprodeje, přitom ta se zatím neprodává ani na českém trhu.

Ruský web Samsung
Zdroj: galaxystore.ru

Apple ukazuje, že to jde i jinak

Naprosto opačný přístup zaujala konkurenční americká firma Apple, která jak řekla, tak učinila. V únoru 2022, ihned po vypuknutí invaze, oznámila oficiální odchod z velkého ruského trhu a na oficiálních kanálech již nenabízí žádnou z novinek.

Oficiální ruský web Apple z pochopitelných důvodů stále běží, jako poslední žhavé produkty zde však najdete nanejvýš iPhone 13 nebo Apple Watch Series 7. Navrch firma odpojila ruské zákazníky například od platební služby Apple Pay. Jak vidno, diametrálně odlišný přístup.

Zdroj náhledové fotografie: Samsung, zdroj: Samsung, galaxystore.ru, Reuters

Total
0
Shares
2 komentářů
  1. USA s Ruskem veselé obchoduje a to vám sluníčkáři nevadí. Jinak pro vaši informaci nové Iphony se v Rusku normálně prodávají a je tomu tak správně. Nelze uplatňovat kolektivní vinu. Válka na Ukrajině se dá ukončit jedině jednáním.

    1. Přesně tak. Nejen USA vesele s Ruskem obchodují. A máte naprostou pravdu že ten konflikt se musí vyřešit jednáním.

Comments are closed.