WhatsApp

„Můžeš mi pomoci a poslat kód?“ WhatsAppem se šíří nebezpečný podvod, který může ohrozit statisíce Čechů

  • Podvodníci řádí na WhatsAppu
  • Takto jednoduše vám ukradnou účet

Na chatovací platformu WhatsApp se po několika měsících vrátil trik, který může vést k tomu, že vám podvodníci ukradnou účet. A mnoho lidí jim bohužel znovu naletí.


Nepřehlédněte: Jak by vypadali Ježíš, Kleopatra nebo neandrtálci, kdyby si dělali selfie? Výsledek je neuvěřitelný, mrkněte se!


Nebezpečný podvod na WhatsAppu

Zvýšenou ostražitost by měli mít všichni uživatelé oblíbené chatovací aplikace WhatsApp. V těchto dnech se totiž skrze ni začala šířit nebezpečná zpráva, která má jediný cíl – ukrást vám účet a dostat se k vašim konverzním, fotografiím, videu a dalším citlivým údajům.

Po několika měsících se v chatovací aplikaci WhatsApp znovu objevil scam, který se mezi lidmi (včetně těch v České republice) šíří jako lavina. Na první pohled se trik podvodníků vydává za legitimní zprávu od kamaráda nebo člena rodiny s nevinnou prosbou. Pokud ale příteli vyhovíte, přijdete o účet – okamžitě a bránit se nemůžete. Jak podvod probíhá?

Vše spočívá v tom, že uživatelům WhatsAppu přijde zpráva od kamaráda, kterého mají v kontaktech. Zpráva začíná běžným oslovením, zároveň se ale na vašem smartphonu náhle objeví šestimístný kód. V zápětí vám kamarád napíše: „Ahoj, omlouvám se, omylem jsem ti poslal šestimístný kód, můžeš mi ho prosím poslat zpět? Je to naléhavé?“. Když to však uděláte, hackeři se dostanou do vašeho telefonu. První zpráva totiž pochází od nich.

Pokud se vám přesně tohle stane, okamžitě konverzaci ukončete a zprávu ze svého telefonu smažte. Je téměř jisté, že přítel, který vám zprávu poslal, byl již hacknut a v případě, že mu kód, o který vás urgentně žádá, zašlete, budete další na řadě.

Kdykoli někdo aktualizuje svůj telefon, aplikace WhatsApp vygeneruje šestimístný kód, abyste se mohli dostat ke zprávám archivovaným v chatu. Právě toho podvodníci využívají.

WhatsApp p
Zdroj: Sara Kurfeß / Unsplash

Naše bezpečnostní doporučení

  • Zcela zásadní je zdravý úsudek. Maximálně obezřetní buďte i u zpráv, které vám pošle kamarád nebo člen rodiny
  • Pokud si nejste jistí, kamarádovi zavolejte a ověřte, zda vám zprávu skutečně posílá on
  • Zásadní je vždy používat dvoufaktorové ověřování. Každý uživatel by měl mít tuto funkci aktivní

Zdroj náhledové fotografie: antonbe / Pixabay, zdroj: Mirror

Total
0
Shares
1 komentář

Comments are closed.