Voyager 1

Inženýři NASA se zoufale snaží zachránit sondu Voyager 1. Pokusíme se o nemožné, slibují

  • Sonda Voyager 1 posílá zpátky na Zemi nesmyslné údaje
  • Vědci z NASA se snaží družici opravit

Americkému Národnímu úřadu pro letectví a vesmír (NASA) se zatím nepodařilo opravit problém s počítači sondy Voyager 1, která se nachází miliardy kilometrů od Země.


Nepřehlédněte: K Zemi dorazil ze vzdálenosti 32 milionů kilometrů laserem zakódovaný obrázek, oznámila NASA


Člověk nic jiného dál do vesmíru neposlal

NASA na svém webu vysvětluje, že jeden ze tří palubních počítačů sondy Voyager 1, systém letových dat (FDS), nekomunikuje s telekomunikační jednotkou (TMU), a ta proto v současné době není schopna přenášet na Zemi žádná vědecká ani systémová data.

Voyager 1 představuje v současnosti nejdále se nacházející lidmi vytvořené těleso. Vypuštěna byla v roce 1977 a stala se první sondou, která opustila naši sluneční soustavu. Vědci přiznávají, že nikdo nečekal, že bude signál posílat tak dlouho.

Porozumět tomu, co se se sondou děje, přitom pro vědce představuje skutečnou výzvu. Situaci komplikuje fakt, že data jedním směrem putují kolem 23 hodin, takže jednoduchá komunikace mezi Zemí a Voyagerem 1 trvá dva dny. Zjištění problému a jeho náprava je tak vždy během na dlouhou trať.

Voyager 1 se chová divně, hlásí NASA

Systém FDS sondy Voyager 1 je určen ke sběru dat z palubních vědeckých přístrojů a technických údajů o stavu a kondici sondy. Tato data jsou pak spojena do jednoho balíčku binárního kódu a odeslána na Zemi pomocí TMU. Nedávno však TMU jednotka začala vědcům odesílat podivná data, jako by se „zasekla“.

Tým NASA zjistil, že na vině je FDS a pokusil se systém restartovat, ale Voyager 1 stále odesílá nesrozumitelná data. „Byl by to zázrak, kdybychom ji dostali zpět,“ uvedli zástupci amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír. „Rozhodně jsme to ale nevzdali.“

„Existují další věci, které můžeme vyzkoušet. Ale tohle je zdaleka nejzávažnější problém za dobu, co jsem vedoucí projektu,“ řekla Suzanne Doddová z Laboratoře tryskového pohonu (JPL) při NASA. Problém s FDS trvá od listopadu loňského roku. Od té doby Voyager 1 posílá v pořádku pouze nosný signál, což jsou údaje, které týmu na Zemi sdělují, že stále funguje.

Tým přiznává, že se potýká s velkým problémem, takže je těžké nebýt pesimistický. Voyager 1 je mimořádně daleko, což je komplikující faktor, ale také vznikla v sedmdesátých letech – tudíž je postavena na technologiích specifických pro danou dobu. Mnoho inženýrů, kteří se na vývoji družice podíleli, je po smrti.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Petapixel

Total
0
Shares
5 komentářů
  1. V’ger je právě přeprogramováván. Však on se časem vrátí…

  2. To zařízení funguje v naprosto extrémních podmínkách už 47 roků! Které jiné člověkem vyrobené elektronické zařízení takto dlouho funguje? Takže klobouk dolů! Už tak je to rekord!

  3. Na tom je videt, ze jakakoli operace ve vesmiru ve vetsi vzdalenosti je mimo rozsah delky jednoho zivota a v zasade nemoznosti normalni komunikace se Zemi. To jsou fakta, ktera snilci o dobyvani vesmiru ignoruji, ale prave ta nelze prebit.
    Jinak Voyager 1 je uzasna americka sonda (!!!) ktera nema konkurenci z doby, kdy jeste male pocitace temer nic neumely. coz z dnesniho pohledu byla jiste vyhoda, mozna prave proto dokazaly fungovat 46 let, ze nepotrebovaly tzv. aktualizace, jako dnesni stroje, aby se odstranovaly donekonecna chyby

    1. Jenže za tu dobu už jsou možnosti komunikace taky někde jinde…ale jo, tak jste si kopnul 😃 ještě že lidé před Vámi měli lepší názory a zkoušeli kde co…jinak bychom si tu Váš názor ani nemohli přečíst…

    2. Máte nějakou potřebu ze sebe veřejně dělat hlupáka? Za prvé “normální” (patrně myšleno bez prodlev) komunikace na velkou vzdálenost je v zásadě možná na základě kvantového provázání a za druhé SW Voyageru byl za ta léta mnohokrát aktualizován…

Comments are closed.