FRB, signál

K Zemi dorazil ze vzdálenosti 32 milionů kilometrů laserem zakódovaný obrázek, oznámila NASA

  • Průlom v laserové komunikaci, hlásí NASA
  • Psyche poslala zprávu z 32 milionů kilometrů  

Sonda americké agentury NASA má za šest let přistát na planetce mezi Marsem a Jupiterem. Vědci se domnívají, že asteroid 16 Psyche je bohatý na vzácné kovy jako železo, nikl a zlato. Zatímco družice putuje vesmírem, vědci testují laserové zařízení Deep Space Optical Communications (DSOC), pomocí kterého posílají směrem k Zemi šifrované zprávy.


Nepřehlédněte: Obří skvrna na Slunci je široká jako patnáct Zemí. Hrozí mocná solární bouře, varuje NASA


NASA vypustila do vesmíru sondu

Výzkumníci aparát poprvé otestovali v listopadu loňského roku, kdy lidstvo obdrželo zprávu přenášenou laserem zpoza Měsíce, což je úspěch, který může změnit způsob komunikace kosmických lodí během cest na Mars.

K historickému okamžiku došlo 14. listopadu, kdy se laserový vysílač DSOC zaměřil na vzestupný maják v zařízení Table Mountain Facility poblíž Wrightwoodu v Kalifornii. Signál urazil vzdálenost 16 milionů kilometrů.

O měsíc později již dorazilo video. Jednalo se o patnáctivteřinový záběr na kočku jménem Taters, která se příznačně oháněla po světle z laserového ukazovátka. Maximální přenosová rychlost dosahovala 267 megabitů za sekundu, přičemž signálu trvalo urazit přibližně osmdesátinásobek vzdálenosti mezi Zemí a Měsícem 101 vteřin, prozradili tenkrát vědci.

Při nejnovějším testu byla přijata data z ještě větší vzdálenosti, a to z 32 milionů kilometrů. Dne 1. ledna stáhl tým Psyche fotografii rychlostí 15,63 megabitů za sekundu.

Komunikace na vzdálenost 32 milionů kilometrů

NASA již dříve prozradila, že laserová komunikace může přenášet obrovské množství dat nebývalou rychlostí tím, že do oscilací těchto světelných vln zabalí data a zakóduje optický signál, který může zprávy přenášet k přijímači prostřednictvím infračervených (pro člověka neviditelných) paprsků. Pro připomenutí: Hovoříme tu o přenosové rychlosti až 100krát vyšší než poskytují současné špičkové rádiové komunikační systémy.

Poslední úspěšná demonstrace je bezesporu důležitým milníkem, ale to neznamená, že vědci NASA nemají nad čím přemýšlet. Čím více se sonda bude vzdalovat od Země – a tedy bude blíže asteroidu 16 Psyche – tím obtížnější bude nasměrovat laser, aby byla zpráva čitelná velkým teleskopem. Navíc s rostoucí vzdáleností bude nutné během přenosu dat provést opětovné nastavení, a to jak samotné družice, tak i pozemské observatoře.

Zdroj náhledové fotografie: Chalmers University of Technology, zdroj: Unilad, JPL/NASA

Total
0
Shares
10 komentářů
  1. no dobře. a co žrádlo, pivo, benzín…bude levnější ???

  2. Sancta simplicitas —žrádlo,pivo,benzín (šuk už jistě dávno neee)… dále se svou intelektuální kapacitou vcela jistě nedostanete, že ?…..jako bych vás viděl !

  3. Stejně je to ale pomalé, měli by spíš vymyslet něco kvantového.

  4. To je ale krásná fotečka, to jsem nečekala pane Knotek. Tady se mi to bude věšet.

  5. A mně nejde přes jednu zeď WiFi ve vedlejší místnosti 🤓

Comments are closed.