Hubbleův teleskop

Hubbleův teleskop se znovu porouchal. NASA se ho pokusí na dálku opravit

  • Hubbleův teleskop má technický problém
  • Všechny projekty byly zastaveny

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) informoval, že po selhání jednoho z gyroskopů se Hubbleův teleskop automaticky uvedl do zabezpečeného stavu, což znamená, že veškeré vědecké projekty, které prováděl, byly dočasně pozastaveny.


Nepřehlédněte: USA zveřejnily důkaz, že skutečně přistáli na Měsíci. Fotografie z mise Apollo dodali Indové


Hubbleův teleskop v problémech

Pokud si někdo myslí, že Hubbleův dalekohled patří do starého železa, ať se chytí za nos. Již 34 let nás zásobuje svými fenomenálními záběry vesmíru, z nichž mnohé nemají žádnou konkurenci. Tentokrát však vědci americké NASA řeší malér.

Podle vesmírné agentury jeden ze tří gyroskopů, které teleskopu pomáhají otáčet se a zajišťují, aby se ve vesmíru orientoval správným směrem, selhal. Hubble získal během údržbářské mise v roce 2009 šest nových gyroskopů. V rámci maximální přesnosti používá aparát souběžně tři gyroskopy. Server Futurism však poznamenává, že pro vědecké účely je pro funkčnost teleskopu dostačující i jeden gyroskop.

Členové týmu NASA nyní přemýšlejí nad tím, jak problém vyřešit. Pokud se plnou funkčnost podaří obnovit, bude dalekohled opět využívat tři souběžně aktivní gyroskopy. V případě, že odborníci úspěšní nebudou, přejde teleskop do omezeného režimu s jedním aktivním gyroskopem.

Hubbleův teleskop
Zdroj: Andrew-Art / Pixabay

Satelity a vesmírný odpad

Stárnoucí dalekohled si prošel nejedním krušným obdobím, včetně problémů souvisejících se synchronizací. Kromě vadného hardwaru se Hubble také musí vypořádat se stále přeplněnější oběžnou dráhou, kdy pořízené snímky jsou často zkresleny družicemi, jejichž počet od vypuštění teleskopu v roce 1990 drasticky vzrostl.

Za normálních okolností by to ani tak moc nevadilo, zejména pokud by byl dalekohled již vyřazen z provozu a dále nepoužíván. Hubble však stále aktivně pozoruje náš vesmír a v kombinaci s daty z Jamese Webba poskytují oba aparáty výjimečný obraz prostoru za hranicemi našeho světa.

Navzdory nejnovějšímu zádrhelu je NASA optimistická a předpovídá, že Hubble bude pokračovat v převratných objevech po celé toto desetiletí a možná i v tom příštím.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Futurism, NASA

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..