Hubbleův teleskop

NASA řeší malér. Hubbleův dalekohled klesl tak nízko, že jeho pozorování ruší satelity a vesmírný odpad

  • Satelity zhoršují výhled Hubbleova teleskopu
  • Stále více fotografií je nepoužitelných

Hubbleův vesmírný dalekohled odvedl za desítky let svého provozu obrovské množství práce, a tak se není co divit, že se v některých kruzích nahlas uvažuje o tom, zda nebude jeho mise prodloužena. Otázkou však zůstává, zda je to vůbec možné. Hubble je totiž přitahován gravitací Země a pomalu se blíží k zemské atmosféře, kde jednoho dne shoří.


Nepřehlédněte: Máte v telefonu TikTok? Okamžitě ho smažte, je to čínský trojský kůň, varuje český úřad


Klesání dalekohledu

Vesmírný Hubbleův teleskop pracuje pro lidstvo již 33 let, a tak se není co divit, že již NASA nepočítá s dalším prodloužením jeho životnosti, zvláště, když je ve vesmíru jeho nástupce v podobě supermoderního teleskopu Jamese Webba.

Dalekohled, který již není servisován, pomalu klesá na oběžné dráze stále níž a níž. Hubbleova oběžná dráha se však nyní dostala do stavu, kdy družice začínají rušit jeho pozorování, což je problém, který je třeba co nejdříve vyřešit.

Na snímcích z teleskopu se tvoří dlouhé pruhy, které znemožňují bližší zkoumání vesmíru. Na svědomí to nejčastěji mají družice Starlink od SpaceX, jelikož je jich na oběžné dráze nejvíce.

Satelity a vesmírný odpad

Za normálních okolností by to ani tak moc nevadilo, zejména pokud by byl dalekohled již vyřazen z provozu a dále nepoužíván.

Hubble však stále aktivně pozoruje náš vesmír a v kombinaci s daty z Jamese Webba poskytují oba aparáty výjimečný obraz prostoru za hranicemi našeho světa. Kvalita těchto pozorování však klesá, a pokud legendární Hubbleův teleskop nezvedneme, bude to jen horší.

SpaceX a NASA už několik let jednají o způsobech, jak dalekohled vrátit zpět na vyšší oběžnou dráhu, ale k žádnému rozhodnutí zatím nedošlo.

Zdroj náhledové fotografie: Andrew-Art / Pixabay, zdroj: Nature Astronomy

Total
0
Shares