TikTok

Máte v telefonu TikTok? Okamžitě ho smažte, je to čínský trojský kůň, varuje český úřad

  • NÚKIB varuje před čínským TikTokem
  • Aplikaci označil za bezpečnostní hrozbu

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) varuje před používáním čínské aplikace TikTok. Čeští kyberkontroloři ji označují za bezpečností hrozbu a vyzývají širokou veřejnost, aby ji z telefonů odinstalovala.


Nepřehlédněte: Huawei má na triku obří skandál! Potají špicloval návštěvníky prestižního veletrhu, sledovací zařízení schoval do plastového kolečka


Používání TikToku není bezpečné

K vydání varování vedla NÚKIB kombinace vlastních poznatků a zjištění spolu s informacemi od partnerů. Obava z možných bezpečnostních hrozeb vyplývá především z množství shromažďovaných dat o uživatelích a způsobu, jakým jsou sbírána, nakládání s nimi a v neposlední řadě také z právního a politického prostředí Čínské lidové republiky, kterému je podřízena společnost ByteDance, provozovatel TikToku.

Hrozba je hodnocena na úrovni „Vysoká“, tedy jako pravděpodobná až velmi pravděpodobná, píše úřad. NÚKIB doporučuje zakázat instalaci a používání aplikace TikTok na zařízeních, jež mají přístup do regulovaného systému (pracovní i soukromá zařízení využívaná k pracovním účelům) jako nejsnadnější způsob, jak co nejvíce eliminovat uvedenou hrozbu.

Aplikaci z telefonů smažte

Současně také doporučuje široké veřejnosti zvážit použití této aplikace a zejména to, co skrze ní sdílí. U tzv. zájmových osob, tedy lidí ve vysokých politických, veřejných či rozhodovacích funkcích, radí aplikaci ihned smazat.

TikTok je z nekalého nakládání s údaji svých uživatelů obviňován dlouhodobě. Aplikace uživatelská data, včetně telefonních čísel, videí, přesné polohy a biometrických dat, shromažďuje bez dostatečného upozornění či souhlasu požadovaného zákonem. Mnozí proto TikTok označují za službu pro shromažďování dat, která se skrývá pod rouškou sociální sítě.

Zdroj náhledové fotografie: Solen Feyissa / Unsplash, zdroj: NÚKIB

Total
0
Shares