Cestovatel v čase, budoucnost

400 let starý obraz fascinuje internet: Malý kluk má na sobě tenisky Nike. Cestuje snad časem?

 • Další údajný důkaz o cestování časem?
 • Na 400 let starém obrazu jsou prý boty od Nike

Představte si chlapce, který má na nohou boty značky Nike. Řeknete si, že na tom není nic zvláštního, ale na obraze namalovaném v 17. století něco takového působí mimořádně zvláštně. Podle mnohých jde o návštěvníka z budoucnosti – malého cestovatele v čase, kterého čirou náhodou namaloval nizozemský umělec Ferdinand Bol.


Nepřehlédněte: V roce 1973 počítač předpověděl konec světa do roku 2040. Značná část jeho předpovědi už se naplnila


Cestovatel v čase s botami od Nike?

Portrét visící v Národní galerii v Londýně přivedl fanoušky umění do varu poté, co si několik lidí všimlo, že na plátně je důkaz o cestování v čase.

Portrét od nizozemského mistra Ferdinanda Bola, namalovaný v 17. století, zobrazuje osmiletého chlapce stojícího v popředí a držícího pohár, který stojí na rohu stolu s červeným ubrusem, píše deník Daily Star.

Mladík má na sobě tmavý kabát s pláštěm, bílou košili s nařasenými rukávy a kaštanové ponožky. Na obraze se však kromě roztomilého klučiny objevuje i něco, co vypadá jako bílý swoosh, kterému se lidově říká „fajfka“, přestože malba vznikla více než 300 let před založením slavné značky v roce 1964.

Boty, které vypadají, jako kdyby je vyrobila firma Nike, vzbudily u návštěvníků velkou pozornost. Sedmapadesátiletá Fiona Foskettová si jich všimla během návštěvy londýnské galerie se svou třiadvacetiletou dcerou Holly. „Počkej, má na sobě tenisky Nike?“ zeptala se dcery. „Když se podívám na jeho věk, musel dostat do rukou první pár tenisek Nike, které kdy byly vyrobeny. Nebo je to opravdový cestovatel časem?“ dodala.

„Naše výzva návštěvníků, aby se zblízka podívali na boty osmiletého chlapce na portrétu a zjistili, zda v nich nepoznají nějaký ‘modernější’ detail, vzbudil velkou pozornost,“ řekl pro server Daily Star mluvčí Národní galerie. „Máme radost, že se tento obraz stal takovým hitem.“

Portrait of a Boy, Ferdinand Bol
Zdroj: National Gallery / Wikimedia Commons (volné dílo)

Drží žena v ruce iPhone?

Podobný rozruch jako obraz rakouského malíře způsobilo nedávno i video z roku 1938. Na první pohled na něm není nic neobvyklého, lidé chodí po ulici. Když se však na klip více zaměříte, všimnete si ženy v bílých šatech, která jde s přáteli a v ruce něco drží. Podle záhadologů se jedná o cestovatelku v čase, která telefonuje.

Do varu se internet dostal také ve chvíli, kdy na obraze z roku 1670 objevili telefon iPhone. Malba zobrazuje muže, který v ruce drží povědomý předmět, a je tak přesvědčivá, že zmátla dokonce i zatvrzelé skeptiky.

„Vždy jsem si myslel, že vím, kdy byl iPhone vyroben. Tím si už ale nejsem tak úplně jistý,“ prohlásil šéf společnosti Apple Tim Cook během návštěvy amsterdamského muzea, kde je obraz s názvem Man Handing a Letter to a Woman in the Entrance Hall of a House (Muž podává dopis ženě ve vstupní hale domu) dlouhodobě vystaven.

Domněnku, že umělec o mobilních telefonech věděl už v 16. století, však vyvrátili experti. Podle názvu díla se jedná spíš o důležitý dopis, který byl adresovaný sedící dámě.

Zdroj náhledové fotografie: geralt / Pixabay, zdroj: IrishMirror

Total
0
Shares
12 komentářů
 1. To je zase konina…. Vždyť jsou jen vidět ty bílý hadry,co má na nohou…

  1. Pěkná lež to bílý jsou punčochy je tam výřez žádný tenisky koho to napadlo

 2. Koukám že okurková sezóna je tady celý rok.
  Pro hlupáky: Ta bílá skvrna je to co má na nohou, nevím jestli to byly ponožky, nebo onuce nebo něco takového. Ale ten bílý flíček co se jeví jako značka Nike je protože kluk má na nohou mašle.

  1. Napadlo mě, že je to odraz světla. Stejně jako na poháru. Boty byly jistě naleštěné, takže by to dávalo smysl.

 3. No, to je ale pitomost. To si fakt myslíte, že jsme všichni padlí na hlavu?🫣

 4. Jasně uvnitř boty značka a krom toho ty boty jsou něco jako lidičky a jsou z vrchu otevřené s mašlí takže obrazec čouhá ponožka jen malíř zrovna dobře namaloval.

 5. Kdo v tomto vidi tenisky nike patrne zadne nike tenisky nemel a nevidel 🤣👍 normální dira v botě snad mozna na odvetravani ale kdovi jestli to byl zamer

 6. Ježíš vždyť je vidět že bota je vykrojená na šněrování ,a je jasné že je vidět kousek ponožky v tom výkroji. 🙈

Comments are closed.