Konec světa

V roce 1973 počítač předpověděl konec světa do roku 2040. Značná část jeho předpovědi už se naplnila

 • Konec světa prý nastane již v roce 2040
 • Zkázu lidstva předpověděl program

Tým výzkumníků z Massachutského vědeckého institutu (MIT) před 50 lety vytvořil počítačový model World One, který varoval před koncem civilizovaného světa už v roce 2040. Prognóza všechny překvapila. Naplní se temná predikce elektronického věštce?


Nepřehlédněte: WhatsApp nově umožňuje upravit zprávy do 15 minut od odeslání. Je to nejlepší funkce za poslední roky


Nastane konec civilizace?

Neuplyne rok, abychom alespoň jednou ze „stoprocentně pravdivého zdroje“ neslyšeli, že přijde konec světa. Zkáza se však zatím nekoná, protože se vždy ukáže, že podobné pesimistické vize pronášejí jedinci, kteří prahnou po pozornosti médií. Nad všemi prognózami však ční jedna, kterou bychom měli brát velmi vážně, protože ji nemohl zmanipulovat žádný člověk – varování vydala sama technika, konkrétně počítačový program.

Původně jej vytvořil počítačový průkopník Jay Forrester, který byl Římským klubem pověřen modelováním toho, zda může svět udržet svůj růst. Pokud to nevíte, Římský klub je organizace složená z myslitelů, bývalých hlav států světa, vědců a úředníků OSN, jejímž posláním je „podporovat porozumění globálním výzvám, kterým lidstvo čelí, a navrhovat řešení prostřednictvím vědeckých analýz, komunikace a propagace“.

Software World One však navzdory očekáváním přinesl pesimistický scénář a předpověděl, že do roku 2040 dojde k totálnímu globálnímu kolapsu, pokud se bude populace dále rozpínat a průmysl růst.

Výpočty modelu zohlednily trendy v úrovni znečištění, růstu populace, množství přírodních zdrojů a celkové kvalitě života na Zemi. Předpovědi modelu týkající se zhoršující se kvality života a ubývajících přírodních zdrojů byly zatím až znepokojivě přesné.

Milníkem výpočtů měl být už rok 2020, kdy měla dramaticky klesnout kvalita života. Při pohledu na kalendář je zřejmé, že se právě nacházíme v roce 2023 a jsme za pomyslným bodem návratu.

„Znečištění bude tak závažné, že lidé začnou umírat, což povede k dramatickému úbytku obyvatel. Populace na Zemi bude nakonec nižší než v roce 1900. V období kolem roku 2040 až 2050 přestane existovat civilizovaný život, jak ho na této planetě známe,“ zaznělo v australské televizi ABC, která o World One odvysílala reportáž.

Můžeme zabránit katastrofě?

Římský klub navrhl, aby některé velké národy, jako jsou USA nebo Čína, omezily svou spotřebu světových zdrojů. Členové organizace také doufali, že ve světě budoucnosti bude prestiž států pramenit z „nízké spotřeby“, což se zatím nenaplnilo.

Podle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) v současné době devět z deseti lidí na světě dýchá vzduch s vysokou mírou znečištění. Agentura odhaduje, že každoročně lze znečištění přičíst 7 milionů úmrtí.

Zdroj náhledové fotografie: geralt / Pixabay, zdroj: The Sun, Expressbig think

Total
0
Shares
10 komentářů
  1. No, šarlatány už jim nikdo nežere, tak přišli s počítačem.

  2. Faktem je, že počet lidí prudce stoupá (za posledních 50 let se zdvojnásobil) a planeta tolik lidí brzy nedokáže uživit.

 1. Když budeme překotně zásobovat zbraněmi všelijaké konflikty jako třeba občanskou válku, tak se dočkáme ještě dříve.

 2. Největší sranda je, že si člověk vlastně odpovídá sám sobě skrze počítač a prostřednictvím nastavených algoritmů, které jsou pevně nastavený. Počítač do toho nevnesl nic ze svého tranzistorového mozku 😂😂😂

  1. Shrnul jen to, co člověk nedokáže svým mozkem pojmout.

 3. “Zkáza se však zatím nekoná, protože se vždy ukáže, že podobné pesimistické vize pronášejí jedinci, kteří prahnou po pozornosti médií” . Proč by tomu mělo být u této předpovědi jinak? To že to spočítal PC nic neznamená.. program a parametry má na svědomí člověk…

  1. Ano algoritmy, model a vstupní data se dají modelovat dle přání zadavatele.

 4. Předpovědi “římského klubu” se mýlily téměř ve všem…ve vyčerpání surovin a fosilních paliv, v přemnožení lidstva, potažmo jejich absolutní hodnota měla být cca o 3 mld lidí víc a je toho více….prostě princip je v dnešním narativu takový…..vystrašeným lidem jde vnutit omezení svobody a dají se lépe ovládat. O to některým elitám jde.

Comments are closed.