Měsíc

Ztratí lidstvo Měsíc? Od Země se každý rok vzdaluje o necelé 4 centimetry, zjistila NASA

  • Měsíc se od Země neustále vzdaluje
  • Jednou možná odejde navždy

Při pohledu na Měsíc na noční obloze by vás asi nikdy nenapadlo, že se pomalu vzdaluje od Země. Ale opravdu k tomu dochází. Oddalování obou těles probíhá v současnosti tempem 3,82 centimetru za rok, píše server The Space.


Nepřehlédněte: Česko se vydá k Měsíci! Proč je cesta tanečníka Yemiho o naději, kterou nám nedají ani politici, ani armáda?


Den se tedy nyní zlehýnka prodlužuje – a míří k pětadvaceti hodinám. To není fikce. Pokud si počkáte zhruba 200 milionů let, dožijete se toho! V dobách, kdy byl Měsíc naopak blíže, se Země otáčela rychleji, tudíž i pozemský den byl kratší. Před 1,4 miliardami let podle vědců trval pouhých 18 hodin. Mezitím se však Měsíc vzdálil o celých 44 000 km a dnes obíhá ve vzdálenosti 384 400 km.

Měsíc se vzdaluje od Země

Měsíc je bezpochyby nejzajímavějším tělesem, jaké na noční obloze můžeme pozorovat vlastníma očima. Že se od Země vzdaluje, zjistila NASA. V roce 1969 byly při misích Apollo na jeho povrchu instalovány koutové odražeče – jedná se o desky, které odrážejí světlo a vědci je využívají k přesnému měření času.

Ty ukázaly, že se Měsíc v současnosti každý rok od Země skutečně vzdaluje, a to přesně o 382 milimetrů. Možná vás teď napadla otázka: Co by se stalo, kdyby Měsíc úplně zmizel? Nebojte, k žádné katastrofě nedojde!

Měsíc, NASA
Zdroj: Nicolas Thomas / Unsplash

Pokud se podíváme do budoucnosti, pak asi za 50 miliard let nastane den, kdy dráha Měsíce dosáhne své maximální velikosti. V té době bude jeden oběh Měsíce (jeden měsíc) trvat 47 dní. Doba rotace Země bude také 47 dní, což znamená, že jedna strana Země bude vždy přivrácena k Měsíci, stejně jako je v současnosti jedna strana Měsíce vždy přivrácena k Zemi. Po synchronizaci celého tohoto systému na sebe obě tělesa přestanou vzájemně působit slapovými jevy a Měsíc se přestane vzdalovat a zůstane na své pozici. Taková je alespoň prognóza vědců.

Kosmická loď Orion učinila první důležitý krok

O Měsíci se v posledních týdnech hovoří hlavně v souvislosti s projektem Artemis. Úspěšný návrat modulu Orion zpět na Zemi je pro NASA významným milníkem programu. Příští mise (Artemis II) plánovaná na rok 2024 už vyšle na cestu kolem Měsíce čtyři astronauty, o rok později má následovat přistání lidské posádky přímo na lunárním povrchu. K Měsíci se podívá také skupina influencerů včetně českého tanečníka Yemiho.

Zdroj náhledové fotografie: Tumisu / Pixabay, zdroj: The Sun, Interesting Engineering, The Space

Total
0
Shares
1 komentář
  1. “Už” za cca 5 miliard let se Slunce změní na rudého obra a sežehne vše od Merkuru po Mars. Tak proč spekulovat o tom co se stane za 50 miliard let? ,☺️

Comments are closed.