NASA, Měsíc, Artemis

Návrat člověka na Měsíc! Astronauti NASA trénují v poušti na historickou misi Artemis III

  • Lidstvo se díky americké NASA vrátí na Měsíc
  • K přistání astronautů by mělo dojít v roce 2025

Hluboko v arizonské poušti se američtí astronauti učí chodit po Měsíci. Dva programy, JETT3 a D-RATS, jsou navrženy tak, aby věrně simulovaly budoucí přistání a pomohly inženýrům NASA otestovat a vylepšit technologie, protokoly a nástroje, které umožní na měsíčním povrchu provádět vědecké práce.


Nepřehlédněte: Mají USA problém? Nový čínský superdron je schopný zasáhnout kdekoliv na světě


NASA trénuje v Arizonské poušti

Joint EVA Test Team (JETT3) má za cíl připravit astronauty mise Artemis III na přistání na jižním pólu Měsíce, kde budou čelit náročným světelným podmínkám. Právě na tomto místě by na konci desetiletí měla vzniknout základna označovaná jako Artemis Base Camp.

Tým NASA pracuje v noci a používá obrovské reflektory, které napodobují záři Slunce. Při procházkách po „Měsíci“ jsou navíc používány jen ty nejmodernější technologie – nejnovější skafandry a nástroje pro odběr vzorků, které testují schopnost astronautů provádět geologické práce ve složitém terénu.

V rámci druhého programu Desert Research and Technology Studies, neboli D-RATS, se pro změnu testují technologie přetlakového vozítka, které umožní prozkoumat širší měsíční oblast. V konečném důsledku oba tyto projekty přispívají k jedinečnému cíli NASA, kterým je trvalá přítomnost člověka na Měsíci a jednoho dne i na Marsu.


Nepřehlédněte: Na Měsíci je dostatek kyslíku pro 8 miliard lidí na 100 tisíc let, zjistila NASA


Vrátí se lidstvo na Měsíc?

Připomeňme, že americký program výzkumu Měsíce se skládá ze tří etap. První (Artemis I) je nepilotovaný let lodi Orion kolem Měsíce a zpět na Zemi. Další mise Artemis II poletí s posádkou a po obletu Měsíce se vrátit k Zemi, ale tím plány ambiciózního programu nekončí.

NASA doufá, že nakonec (v rámci mise Artemis III v roce 2025) zřídí vesmírnou stanici na oběžné dráze Měsíce a poté na planetě i stálou základnu, která bude sloužit k vysílání astronautů do vzdáleného vesmíru.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: New Scientist

Total
0
Shares