Ruský vojenský dron připomíná práci amatérských modelářů

Mají USA problém? Nový čínský superdron je schopný zasáhnout kdekoliv na světě

  • Nejlepším americkým dronům vyrůstá konkurence
  • Čínský Wing Loong-3 uletí až 10 tisíc kilometrů

Čínská armáda na posledním ročníku mezinárodní výstavy letectví a kosmonautiky představila nový ultramoderní mezikontinentální bezpilotní letoun Wing Loong-3, upozornil na to deník South China Morning Post.


Nepřehlédněte: EU uspořádala večírek za miliony ve virtuální realitě, ale dorazilo jen šest lidí


Wing Loong-3 vstupuje do služeb Číny

Bezpilotní letouny Wing Loong, vyvinuté společností Chengdu Aircraft Industry Group, se podobají slavným dronům Predator americké armády, a Čína je dlouhodobě používá pro operace ve středních výškách s dlouhou výdrží (MALE).

Tyto drony jsou určeny pro průzkumné a pozorovací mise, proto nabízejí celou řadu sofistikovaných senzorů. V případě potřeby je však armáda může nasadit i v rámci bojových úkolů, pokud je vybaví raketami vzduch-země.

S příchodem Wing Loong-3 země posunula své drony na zcela novou úroveň tím, že zvýšila dolet až na 10 000 kilometrů. Aby toho konstruktéři dosáhli, značně zvětšili rozměry – Wing Loong-3 je dlouhý 12,2 metru, zatímco předchůdce měřil jen 9,05 metru. Rozpětí křídel letounu pak činí 24 metrů, což je o 10 metrů víc než u Wing Loong-1.

Rakety a dolet až 10 tisíc kilometrů

Dalším výrazným prvkem výbavy je také schopnost nést rakety vzduch-vzduch čtvrté generace. Podle zprávy SCMP je Wing Loong-3 vybaven raketami PL-10E, které mohou sestřelovat vrtulníky a další bezpilotní letouny, což výrazně zvyšuje jeho šance na přežití během bojových misí nad cizím územím.

Spolu s dlouhým doletem to z Wing Loong-3 činí smrtící zbraň schopnou mezikontinentálních úderů. Čínská korporace pro letecký průmysl (Avic) již oznámila, že vytváří kapacity, aby mohla co nejdříve zahájit jeho sériovou výrobu.

Čínské bezpilotní letouny Wing Loong používá hlavně čínská armáda, ale najdeme je ve službě i některých afrických a blízkovýchodních zemí. Tyto drony jsou obecně považovány za rovnocenné tureckým Bayraktarům, a díky poslední modernizaci jistě přitáhnou ještě více zájemců.

Zdroj náhledové fotografie: TayebMEZAHDIA / Pixabay, zdroj: Interesting Engineering

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Podobnost s Americkým dronem čistě náhodná, stejně jako ten Íransky klon, aneb reverzní inženýrství a krádež technologií v praxi. Tolik asi k technologickým schopnostem tak velkých zemí jako je Čína.

Comments are closed.